Калькулювання собівартості за нормативними (стандартними) витратами

Оцінку діяльності центрів дискреційних витрат здійснюють на підставі ре­зультатів виконання бюджетів цих центрів. Для оцінки діяльності центрів техно­логічних витрат звичайно використовують стандартні витрати.

Стандартні витрати (Standard Cost) - витрати, необхідні для виробництва певної продукції або послуг за нормальних умов діяльності.

На відміну від бюджетів стандарти відображають заплановані витрати на оди­ницю продукції, величина яких базується на обґрунтованих нормах праці й інже­нерних розрахунках.

У літературі вирізняють три види стандартів: базисні, теоретичні та поточні.

Базисні стандарти (Basic Standards) — довготермінові стандарти витрат, які встановлюються на термін від двох до п'яти років, щоб вивчити динаміку цін і продуктивність праці.

Теоретичні стандарти (Theoretical Standards) — стандарти витрат, які можуть бути досягнуті лише за ідеальних умов діяльності. Ці стандарти є радше етало­ном, аніж нормою, що відображає рівень, що його можна досягти за наявних умов діяльності.

Поточні стандарти (Currently Attainable Standards) — стандарти, що відобра­жають витрати, необхідні для виготовлення продукції у звітному періоді за наяв­них умов діяльності.

Ці стандарти встановлюють з урахуванням існуючої технології й організації виробництва, продуктивності праці, кваліфікації працівників, тарифних угод та динаміки цін.

Застосування поточних стандартів витрат дає можливість заздалегідь визначати собівартість продукції для встановлення цін, складати звіт про прибуток, оперативно виявляти й контролювати відхилення, оцінювати діяльність центрів відповідальності.

Отже, система калькулювання стандартних витрат (Standard Costing System) — це система обліку, яка використовує стандартні витрати задля:

· контролю витрат;

· прийняття рішень щодо цін;

· оцінки виконання бюджетів;

· усвідомлення витрат;

· управління за відхиленнями.

Система калькулювання стандартних витрат охоплює:

· встановлення стандартів витрат;

· накопичення даних про фактичні витрати;

· аналіз відхилень та складання звітності;

· дослідження відхилень;

· внесення необхідних корективів.

Розробку стандартів витрат здійснюють підрозділи, які відповідають за ті чи інші статті витрат. Зазвичай технологічний відділ визначає стандарти викорис­тання матеріалів, а відділ постачання встановлює стандарти цін на матеріали. Виробничий відділ розробляє стандарти робочого часу за операціями, а відділ персоналу — тарифні ставки оплати праці відповідних категорій працівників.

Спочатку система калькулювання стандартних витрат була зорієнтована на контроль витрат на рівні окремих виробів. Але найефективніше її застосування стало можливим тільки після поєднання обліку відповідальності та калькулюван­ня стандартних витрат. Це дало можливість контролювати витрати безпосеред­ньо в місцях їх виникнення та встановлювати відповідальність конкретних поса­дових осіб за відхилення від стандартів.

Відхилення від стандартів звичайно виявляють наприкінці місяця роз­рахунковим шляхом і відображають у звітах за центрами відповідальності із за­значенням причин виникнення їх. Розрахунок відхилення здійснюють для окре­мих статей витрат з визначенням чинників, які зумовили ці відхилення.

Методику розрахунку відхилень від стандартів розглянемо на прикладі:

Приклад

Картка стандартної собівартості одиниці продукції компанії "Корнер"

Стаття витрат Розрахунок Стандартна собівартість, грн..
Основні (прямі) матеріали 4 м2 * 2,20 грн. 8,80
Основна (пряма) зарплата 0,25 год. * 6,40 грн. 1,60
Змінні накладні витрати 0,25 год. * 5,60 грн. 1,40
Постійні накладні витрати 14 000 грн. за нормального обсягу 8 000 одиниць 1,75
Разом   13,55

 

Фактичні показники діяльності компанії "Корнер" за звітний період

  Сума, грн..
1. Виготовлено продукції - 7 600 одиниць  
2. Витрачено матеріалів (32 000 м2 * 2,10 грн.) 67 200
3. Нарахована зарплата за виготовлення продукції (1 860 год.*6,65 грн.) 12 369
4. Виробничі накладні витрати: - змінні 11 660
- постійні 13 200
Разом 104 429

З урахуванням того, що фактичний обсяг виробництва (7 600 одиниць) від­різняється від запланованого (8 000 одиниць), для правильного визначення від­хилень від стандартних витрат необхідно застосувати гнучкий бюджет, тобто ви­значити суму стандартних витрат на фактичний обсяг діяльності.

 

Розрахунок відхилень, грн..

  Стандартні витрати на фактичний випуск Фактичні Відхилення
Прямі матеріали      
Пряма зарплата      
Виробничі накладні витрати: - змінні      
- постійні      
Разом      

Але виникає наступне запитання: за рахунок чого виникли ці відхилення?

Для відповіді на це запитання слід визначити, які чинники і як саме вплину­ли на суму відхилень.