Збалансована система показників

В 90-х роках ХХ століття Нортоном і Капланом була розроблена збалансована система показників (BSC), що містить збалансований набір фінансових і нефінансових показників, які дозволяють отримати більш повну картину бізнесу. Кількість таких показників повинна бути не більша 20 і охоплювати 4 основні сфери діяльності підприємства: фінанси, клієнти, внутрішні бізнес-процеси, навчання та зростання професійності персоналу.

Зовнішня фінансова перспектива (external financial perspective). Фінансові показники виконання, що відображають історичний аспект подій, які вже відбулися, вважаються традиційними, однак досі застосовуються для визначення ступеня впливу стратегії і цілей організації на фінансові результати діяльності. На рівні підприємства можуть використовуватися фінансові показники, описані у попередньому розділі: операційний прибуток, маржинальний дохід, прибуток на інвестований капітал (ROI), залишковий дохід, економічна додана вартість (EVA).

Перспектива клієнтів (customer perspective). Перспектива клієнтів вимірює результати діяльності підприємства на цільових сегментах клієнтів і ринку. Перспектива клієнтів типово використовує показники досягнення результатів, які характеризують взаємодію з клієнтом. Вони відповідають на запитання: «Яким чином організація повинна діяти для досягнення найвищого рівня задоволення потреб клієнта, утримання клієнта, залучення нових клієнтів і завоювання своєї частки ринку?»

Перспектива внутрішніх бізнес-процесів (internal business process perspective). Перспектива внутрішніх бізнес-процесів фокусується на тих бізнес-процесах, які збільшують цінність для клієнтів і знижують витрати з ціллю покращення фінансових результатів діяльності.

Перспектива навчання та зростання професійності персоналу (learning and growth perspective). Четверта складова збалансованої системи показників визначає інфраструктуру, яку слід створити з ціллю забезпечення довгострокового зростання і вдосконалення. Організаційне навчання і кар’єрне зростання мають три головних джерела: люди, інформаційні системи і організаційні процедури. Показники підготовки працівників включають ступінь задоволеності працівників, плинність кадрів, навчання і розвивання навичок і умінь. Показники можливостей інформаційних систем визначають, чи надають ці системи точну, надійну і послідовну інформацію, яка інформує менеджерів про їх клієнтів і господарські процеси. Організаційні процедури можна оцінити, визначивши наявність у організації специфічних факторів успіху з адекватними системами винагороди.

 

 


Проведений SWOT-аналіз щодо практичного впровадження збалансованої системи показників на вітчизняних підприємствах показав поряд з можливостями і сильними сторонами (простота сприйняття, графічна інтерпретація, прив’язка до системи мотивації тощо) і наступні загрози та слабкі сторони методики BSC:

1. Методика BSC не передбачає отримання миттєвого результату, оскільки орієнтована, перш за все, на довгострокову стратегію підприємства.

2. Відсутність розробленої стратегії розвитку у більшості українських компаній.

3. Дефіцит кваліфікованих кадрів, наділених стратегічним баченням.

4. Складність оцінювання важливості ключових показників.

Водночас в якості додаткових можливостей застосування збалансованої системи показників вбачають так зване «каскадування», тобто розчленування системи показників компанії як бізнесу в цілому на системи показників для окремих підрозділів. Якщо компанія побудована за дивізіональним принципом чи являє собою холдингову структуру, то збалансована система показників розробляється для окремих дивізіонів (центрів інвестицій). В ході каскадування вибудовується комплексна система показників, в якій показники нижнього рівня «працюють» на досягнення цільових значень показників верхнього рівня.