Тема 8. Капітал як економічна категорія і чинник виробництва. Оборот капіталу

Капітал — вартість, яка приносить додаткову вартість. Гроші перетворюються на капітал при певних обставинах. Це економічні відносини, які складаються за умов найму позбавленої засобів виробництва робочої сили. Її праця — джерело доходу і прибутку підприємця. Тому капітал, хоча і представлений речами, виражає певні суспільні відносини.

Процес виробництва завжди пов'язаний з використанням робочої сили і засобів виробництва. Щоб використовувати ресурси їх слід спочатку придбати. Придбання підприємством виробничих і невиробничих ресурсів утворює його витрати. Одні з цих витрат - це витрати на закупівлю сировини, палива, енергії, матеріалів, робочої сили (оборотних фондів, оборотного капіталу), інші - на закупівлю засобів праці (основних фондів, основного капіталу).

Але метою підприємницької (виробничої) діяльності фірми виступає прибуток. У загальному вигляді це - перевищення ціни (вартості об'єму реалізації продукції) над середніми (або сукупними) витратами. Тобто валовий прибуток є різницею між виручкою від реалізації - доходом фірми і її витратами.

В ході обігу продуктивний капітал обертається з різною швидкістю. Розрізняють основний і оборотний капітал.

Основний капітал — це частина продуктивного капіталу, який представлено засобами праці (машини, споруди). Беручи участь в процесі виробництва повністю, вони зношуються поступово. Функціонуючи протягом декількох виробничих циклів, засоби виробництва втрачають в кожному з них частину своєї вартості, яка переноситься на знов створений продукт у вигляді амортизації. Амортизація — це процес поступового перенесення вартості основного капіталу на виготовлені товари. Амортизація утворює амортизаційний фонд або фонд відшкодування (у грошовій формі), який використовується для закупівлі нової техніки або для капітального ремонту експлуатованої.

Оборотний капітал складає ту частину продуктивного капіталу, яка є предметом праці. Це сировина, матеріали, паливо, вони повністю споживаються за один виробничий цикл. Їх вартість не по частинах, а відразу переноситься на вартість готового продукту. Виробничі запаси і вартість незавершеного виробництва включаються у вартість оборотного капіталу. На практиці до оборотного капіталу відносять і заробітну плату.