Правове становище латинів. Юліанові латини

Латинами визнавалися давні жителі Лація та їхнє потом­ство. Згодом правовий статус латинів почали надавати дея­ким італійським общинам і за межами Лація. Після того як в І ст. до н.е. римське громадянство розповсюдилось на всю Італію, статус латина залишався лише за населенням позаіталійських общин чи провінцій, яким він надавався особливими актами Римської держави. Його також набу­вав раб, якого відпускали на свободу володарі-латини чи римський громадянин, за умови надання цьому вільновід­пущенику статусу латина. Отже, статус латина набуває пев­ного юридичного значення і відповідне оформлення вна­слідок:

а) народження в сім'ї латинів, при цьому діють такі самі правила, що й для римських громадян: статус шлюбної ди­тини визначається за статусом батька, позашлюбної — за статусом матері;

б) присвоєння статусу латина актом державної влади;

в) добровільного переходу римського громадянина до чис­ла латинів з метою одержання земельного наділу;

г) звільнення від рабства володарем-латином чи римським громадянином, але за умови надання йому правового стату­су латина.

Правовий стан латинів істотно відрізнявся від правового статусу римських громадян. У сфері публічного права обме­ження полягали в тому, що латини не мали права служити в римських легіонах, обиратися на посади римських магіст­ратів. Однак, перебуваючи в Римі, вони мали право брати участь в роботі народних зборів, голосувати в них.

У цивільно-правовій сфері латини за правовим статусом наближалися до римських громадян, проте далеко не всі. Основна їх частина — жителі Лація, як і римські громадяни, мали право вступати до шлюбу і торгувати. Інші латини — раби, відпущені на волю, одержавши статус латина (вони називалися «латини Юніана» за назвою закону, що надав їм цей статус), не мали права згідно з законом брати шлюб, заповідати своє майно, успадковувати. Після смерті такого латина його майно переходило до його колишнього волода­ря, що надав йому свободу. Зобов'язання померлого до пат­рона не переходили, тобто латини «жили як вільні, помира­ли як раби».

За бажанням латини мали змогу порівняно легко набути римське громадянство. Воно надавалося на підставі поста­нов Римської держави, що присвоювала його цілим катего­ріям латинів за певних обставин. Переїхавши на постійне місце проживання до Риму, вони також одержували статус римського громадянина. Згодом це призвело до різкого змен­шення чоловічого населення в містах Лація. Внаслідок цьо­го було встановлено правило: латин, що мав намір переїхати до Риму на постійне місце проживання, зобов'язаний зали­шити на місці попереднього проживання чоловіче потом­ство.

Права римського громадянина одержували також латини, обрані в своїх общинах на посаду магістратів або сенаторів. Латини Юніана могли одержати римське громадянство тільки за особливі заслуги перед Римською державою (охорона без­пеки доріг, якісні та великі поставки). Як зазначалось вище, в I ст. до н.е. все населення Італії дістало правовий статує римського громадянина.