Джерела пізнання римського права

Соціально-економічним грунтом виникнення і змісту римського приватного права був рабовласницький спосіб виробництва, що зумовлював волю рабовласників. В об'єкти­вованій формі така воля виражалася в праці. Це стверджується висловлюваннями давньоримських юристів: «Те, що вирі­шив принцепс, має силу закону», «нема сумніву, шо сенат може творити право» (Ульпіан — Д. 1.4.1; Д. 1.3.9); «будь-який закон є думка (винахід) і дар бога» (Марціан — Д. 1.3.2). Право зумовлене економічним ладом суспільства, його соці­альною структурою, політичними відносинами. Воно піддається впливу історичних традицій, пануючої ідеології тощо. В рабовласницькій і феодальній формаціях право відкрито закріплює станові привілеї. при­мус, використовує найжорстокіші санкції для охорони еко­номічного і політичного всевладдя пануючого стану. З встановленням буржуазного ладу значення і характер права різко змінюються. Відносини капіталістичного виробництва та обміну вимагають розвинених правових систем, відображення в них демократичних принципів, економічних методів при­мусу, широких можливостей привласнення чужої неоплаченої праці, охорони приватної власності і підприємництва Однак спрямованість права залишається такою самою — за­хист інтересів можновладців.

Проте воля і сенату, і принцепсу — не безумовна, вона зумовлена умовами способу виробництва, що панує в тій чи іншій формації, на тій чи іншій стадії її розвитку. Іншими словами, право — продукт поділу суспільства на відповідні стани. В ньому відбивається воля пануючого стану, спрямо­вана на захист свого панування, своїх інтересів, але вона (воля) зумовлюється економічним ладом, способом вироб­ництва. Залежність права від економіки можна спостерігати в будь-якій формації. Рабовласницький спосіб виробництва засобами права закріплював за рабовласником все, виробле­не рабом. Проте розвиток продуктивних сил стримувався незацікавленістю раба в підвищенні пpoдyктивнocтi праці, бо все вироблене ним, привласнювалось його володарем.

Отже, право стримувало розвиток продуктивних сил. На зміну рабовласницькому способу виробництва врешті-решт при­ходить новий економічний лад, який приводить у відповідність і правову систему. При феодалізмі кріпак вже має право на частку виробленого продукту, яку залишає за собою.

Отже, підставою виникнення права були інтереси паную­чого стану, прагнення зберегти своє панування. Джерелом змісту права є матеріальні умови життя цього стану, тобто економічний лад.