Загальні відомості

До матеріалу водовідвідних труб та їх з`єднань висувають ряд вимог: міцність, сприймання навантаження від ваги ґрунту та транспорту без деформації, стійкість до корозії та механічного стирання, гладка внутрішня поверхня, водонепроникненість, недопускання просочування стічних вод у ґрунт (ексфільтрація) і ґрунтових вод у мережу (інфільтрація).

Цим вимогам відповідають керамічні, бетонні, залізобетонні, азбестоцементні, металеві та пластмасові.

Керамічні розтрубні труби широко приймають для улаштування побутових водовідвідних мереж з труб малих діаметрів. Для відведення стічних вод промислових підприємств, які мають велику кількість кислоти, приймають керамічні кислотостійкі труби.

Бетонні та залізобетонні труби виготовляють напірними й безнапірними з розтрубом або гладкими кінцями. Ці труби приймають для улаштування мереж населених міст та промислових підприємств. Довжина труб залежить від діаметра та способу їх виготовлення.

Азбестоцементні безнапірні труби застосовують для прокладки зовнішніх безнапірних трубопроводів на майданчиках водовідвідних споруд, у системах меліорації і т. п.

Чавунні та сталеві труби застосовують переважно для напірних каналізаційних ліній, при перетині із залізницями, автомагістралями, водяними перетинами.

При прокладанні самопливних водовідвідних мереж також використовують труби із синтетичних матеріалів (вініпласт, поліетилен та ін.).

Закладення розтрубних і муфтових поєднань труб самопливних мереж складається з ущільнювальних матеріалів та замка асфальтового, азбестоцементного та цементного.

Для внутрішніх каналізаційних мереж використовують чавунні, пластмасові, у окремих випадках сталеві труби.

У житлових будинках і побутових приміщеннях підприємств використовують чавунні та пластмасові труби. Чавунні поєднуються за допомогою розтрубів.

Під час монтажу каналізаційних труб мереж використовують різні фасонні частини.

Пластмасові каналізаційні труби використовують в побутових системах та виробничих будівлях для відводу агресивних стічних вод з температурами не вище за 40-60 0С. З`єднують труби за допомогою муфт або розтрубів.