Мовознавство к. ХХ та п. ХХІ с. Сучасні тенденції розвитку традиційних та нових напрямів лінгвістичної науки.

Історія кожної науки має перехідні періоди. У мовознавстві такий період настав у кінці XIX — на початку XX ст. Попе­редником структурної лінгвістики був напрям, відомий під на­звою "молодограматизм". Цей період характеризується зрос­танням об'єктів вивчення, багатоаспектністю в підході до фак­тів, індивідуально психологічним їх тлумаченням, домінуван­ням історичних спостережень і відсутністю єдиних теоретич­них поглядів на мову.

Але поступово зростало усвідомлення слабких сторін цього наукового напряму. Російські лінгвісти П.Ф. Фортунатов та І.О. Бодуен де Куртене подолали негативне ставлення молодо­граматиків до широких теоретичних узагальнень й обґрунту­вали деякі положення структурної лінгвістики. П.Ф. Форту­натов створив цілісну концепцію мови, яка викладена в його основній праці "Порівняльне мовознавство" (1902). Він дає визначення основних елементів мови (фонема, морфема, сло­во, речення, словосполучення). Формує визначення мови як системи в цілому. П.Ф. Фортунатов істотно вплинув на форму­вання лінгвістичних поглядів своїх учнів (А.М. Пєпіковсько-го, О.О. Шахматова, Д.М. Ушакова).

У пошуках нових способів загальної теорії мови особливу роль відіграли праці О.О. Потебні (1835—1891). Він виходив з визнання об'єктивних законів мови та прагнув пояснити мовні явища на основі виявлення внутрішніх закономірностей. Фун­дамент для виникнення структурної лінгвістики безпосеред­ньо підготували видатні мовознавці І.О. Бодуен де Куртене (1845—1929) та Ф. де Соссюр (1857—1913). Головним понят­тям у їх лінгвістичній концепції була система та структура мови.

Лінгвістичний структуралізм з самого початку свого існу­вання не був одностайним у розв'язанні низки теоретичних пи­тань, розгалужувався у зв'язку з цим на окремі школи, творчі групи.

Виникнення основних напрямів у структурній лінгвістиці зумовлене тим, що в різних лінгвістичних гуртках акцентува­лися різні сторони вчення Ф. де Соссюра і по-різному робилися уточнення його концепції. На передньому плані в мовознавстві аж до XX ст. було вивчення окремих мовних явищ, і воно зда­валося несистемним. Завжди, на всіх етапах свого розвитку мовознавство мало переважно системний характер, та лише в XX ст. питання про структуру мовної системи стає централь­ним серед дослідницьких проблем. Структурний аналіз по­глиблюється шляхом розчленування системи — виявляє при­ховані елементи структурної організації системи.

Структурна лінгвістика — лінгвістика, яка розглядає мову як структуру і кладе це поняття в основу своїх теорій. Поняття структурної лінгвістики, як писав Л. Єльмслєв у 1939 р., сто­сується більше програми досліджень, а не їх результатів. Опис структури мови — це побудова внутрішніх залежностей у мові. Безумовно, першим із мовознавців, хто у своїх дослідженнях прагнув розглядати мову як чисті відношення між знаками у системі мови, був Ф. де Соссюр.

Утвердження термінів "структура", "структурна лінгвісти­ка" — це нов:ій етап науки про мову. Серед різноманітних течій мовознавства XX ст. вони посідають найголовніше місце.

Структура — це загальнонаукове поняття, яке застосо­вується н різних галузях знань. Категорія структури включає закономірні знаки, мамині в об'єкті.

Поняття структури тісно пов'язане з поняттям системи. Система — сукупність взаємозв'язків між елементами систе­ми, їх упорядкування, а структура — певна система, яка опе­рує закономірними зв'язками. Таким чином, система і струк­тура взаємопов'язані, але в методологічному аспекті ці кате­горії дають змогу вільно оперувати кожною з них окремо.

На сучасному етапі розвитку науки про мову чітко виділя­ються чотири різновиди лінгвістичного структуралізму: ко­пенгагенська школа (глосематика), дескриптивна (дистрибу­тивна) школа американського структуралізму, празька (функ­ціональна) і лондонська структуральна школи. Вони, хоч і ма­ють суттєві відмінності, характеризуються і спільними риса­ми, а саме:

1) усі структуральні школи виступають проти молодогра-матизму;

2) мовознавці всіх структуральних шкіл визнавали об'єк­том лінгвістики структуру різних рівнів мови;

3) представники всіх напрямів структуралізму вважали, що основним завданням лінгвістики є синхронне вивчення мов;

4) для всіх шкіл властива формалізація лінгвістичного аналізу;

5) майже всі, за винятком празької школи, розглядають структуру як елемент іманентної системи, тобто такої системи, що існує сама в собі і для себе.

Тривалий час лінгвістичний структуралізм у світовому мо­вознавстві, а особливо в радянському не сприймався в цілому, крім того, в останньому критика велася диференційовано за напрямами. Найближчими до нього за науковими поглядами і принципами вважалися празькі функціоналісти. Всю амери­канську дескриптивну лінгвістику зводили до її операціональ-ної дослідницької методики, а найбільше діставалося ідеоло­гам абстрактної глосематики за їх відрив від конкретного ха­рактеру мови. Безумовно, лінгвістичний структуралізм як ре­акція на попередню асистемність у мові вирізнявся і формаліз­мом, і нехтуванням конкретного характеру мови і т. іп. Різні напрями лінгвістичного структуралізму характеризуються фактично різним співвідношенням аспектів вивчення мови.

Названі види уже в структурній лінгвістиці як специфічному аспекті дослідження мови (в одному з багатьох у сучасному сві­товому мовознавстві) долаються у процесі осмислення теорії лінгвістики і практичного дослідження мови.

Глосематика— напрям структуралізму в мовознавстві, що сформувався у ЗО— 50-х рр. XX ст. Л. Єльмслевим, Х.Й. Ульдалем у Данії в Копен­гагені.

Апологети цього напряму виходять з того, що теорія і прак­тика дослідження не визнаються взаємопов'язаними, оскіль­ки, на їх думку, експериментальні дані не підсилюють теорію. Теорія у глосематиків є системою обчислень, а елементи чис­лень не відображають конкретних властивостей обчислюваних об'єктів. Свою теорію Л. Єльмслев і Х.Й. Ульдаль вважали за­гальною дедуктивною теорією мови стосовно всіх конкретних мов, надавщи їй ознак формалізованих і математичних кон­цепцій. Для обґрунтування запровадження системи обчислень з метою визначення суспільних функцій мови було сформульо­вано методологічну базу стосовно природи й суспільної сут­ності мови. І все ж за основу взято вчення Ф. де Соссюра: розріз­нення мови як системи знаків, розрізнення у знака позначу-вального і Позначуваного, представлення мови як форми у ви­гляді розрізнень, надання мові самодостатності. Названі поло­ження була, зрозуміло, модифіковані. У мові розрізняється план змісту і план вираження, а через їх термінологічну неви­значеність вони взаємозамінюються. У плані змісту та вира­ження визначаються форма як визначальна одиниця і суб­станція, зумовлена формою.

Незалеясно від субстанції форма конкретизується в успад­кованому від Соссюра подані мови як системи чистих від­ношень, що називаються функціями. Зумовлені функціями-відношеннями: форми елемента мови називаються глосемати-ками функгпивами. Це найістотніший момент у розумінні сут­ності напряму. Аналіз розпочинається з тексту і здійснюється дедуктивно у напрямі від класу до сегмента і від сегмента до сегмента аяс до виявлення далі нечленованих елеменпгів-фігур у вигляді кенем-фонем у плані змісту та елементарних одиниць змісту плерем. Не вважається при цьому на якісні ознак елементів різних рівнів. Основне в аналізі — виявлення і реєст­рація залежностпей-зв'язків між елементами тексту, що визна­чають природу мови, яка зводиться до іманентної системи по­ложень назв зв'язків із конкретним характером мови.

Безумовно, представлення теорії у вигляді системи обчис­лень на сьогодні вже не сприймається як ідеалізована спроба математизувати і формалізувати мовознавство як одну з гу­манітарних галузей, оскільки воно постає як одна з форм пізнання мови. Безперечно, теорія глосематики не інтерпрета-тивна, а тим більше далека від філософсько-пізнавального спрямування. Але сьогодні погоджуємося, що істинність, адек­ватність міри співвідношення теорії об'єкта — мови можуть бути замінені взятими у єдності категоріями несуперечності, достатності та максимальної простоти опису об'єкта. Якщо ще донедавна це не сприймалося не лише пуристами-ідеологами — радянськими мовознавцями, а й зарубіжними колегами, то сьогодні відійшло в небуття.

Добре, що й радянські в минулому, а тепер російські вчені уже в 70—80-ті рр. бачили в глосематиці деякі позитивні риси, зокрема поєднання дедуктивної теорії з формальною логікою, що збагатило мовознавство точними прийомами і процедура­ми, а також утвердження в теорії мовознавства понять схеми (структури), комутації, різних типів функцій.

 

4. Бакатоаспектність вивчення тексту. Визначення тексту як динамічної комунікативної одиниці вищого рівня, за допомогою якого відбувається спілкування. +