Основні принципи і методи вивчення мікроекономічних явищ і процесів. Нормативна і позитивна мікроекономіка

1.


Основні принципи і методи вивчення мікроекономічних явищ і процесів. Нормативна і позитивна мікроекономіка.

1. Діалектика як метод 2. Наукова абстракція як метод 3. Аналіз і синтез як метод

Загальна (сукупна) і гранична корисність.

Сукупна корисність (Total Utility) — це загальне задоволення, яке отримує споживач від спожитих ним тоиарів чи послуг. Сукупна корисність зростає у процесі споживання, але вона зростає все меншими і меншими темпами.

Гранична корисність (Marginal Utility) — це приріст корисності від споживання кожної додаткової одиниці товару чи послуги.

Згідно із законом спадної граничної корисності (закон Гос-сена) величина граничної корисності має тенденцію зменшуватися із збільшенням кількості товару, що споживається.

Із розглянутого вище закону спадної граничної корисності є деякі винятки1. Для антиблаг максимальна корисність спостерігається за їх відсутності, а функція корисності є монотонно спадною.

Іноді трапляються випадки, коли гранична корисність може бути зростаючою (люди, що перебувають у полоні сильних пристрастей: колекціонери, наркомани, алкоголіки і т. д.) (рис. 2.5). Зростаюча гранична корисність може спостерігатись інколи лише у певному інтервалі споживання блага (алкоголь).


Кардиналістська (кількісна) теорія граничної корисності.

Дана теорія виходить з припущення про можливість виміру споживачем корисності блага в певних одиницях – ютилях. У концепції використовуються поняття „корисність”, „загальна корисність”, „гранична корисність”, які нам вже знайомі.

Щоб визначити оптимальний набір споживача, необхідно враховувати граничну корисність, що припадає на одну грошову одиницю, тобто зважену граничну корисність.

Розглянемо, як принцип спадання граничної корисності можна застосувати до споживчого вибору, тобто до плану споживання раціонального споживача. Припустімо, у Вас є 50 грошових одиниць, які Ви маєте намір витратити на сніданок. Нехай пиріжок коштує 10, а чай ‑ 5 грошових одиниць. Чи витратите Ви всі свої гроші на покупку п'яти пиріжків? Скоріше за все – ні, бо чим більше Ви купите пиріжків, тим меншою буде гранична корисність додаткового пиріжка. Ви не отримаєте від п'ятого пиріжка стільки ж задоволення, скільки від першого. Можливо, Ви захочете відмовитися від п'ятого пиріжка і замість нього купите дві склянки чаю, щоб випити його з чотирма пиріжками. Вчинивши таким чином, Ви збільшите отриману загальну корисність, тому що дві склянки чаю принесуть Вам чимале задоволення, а п'ятий пиріжок - невелике. У міру того, як Ви скорочуєте споживання пиріжків і збільшуєте споживання чаю, гранична корисність пиріжків зростає, а чаю – зменшується. Поступово Ви знаходите точку споживчого вибору, в якій Ви вже не в змозі збільшити загальну корисність, витрачаючи більшу суму на одне благо і меншу на інше в рамках обмеженого бюджету. Ви досягли точки споживчої рівноваги.


Перший та другий закони Госсена

Отже, раціональний споживач максимізує корисність від блага Х, якщо припинить його споживання, як тільки гранична корисність останньої спожитої… Набір товарів, який купує споживач, називається ринковим споживчим кошиком.… Проте в реальній дійсності важко уявити, що споживач здатний кількісно оцінити різницю в корисності благ, визначити,…

Вибір споживача з позиції ординалістської теорії корисності.

Теорія споживацького вибору заснована на припущенні, що споживач поводиться раціонально, намагаючись максимізувати задоволення своїх потреб у… Отже, споживацький вибір — це прийняття та реалізація рішень на підставі… Споживацький вибір — поняття суто індивідуальне, але є загальні, типові для більшості людей закономірності, що…

Криві байдужності, їхні властивості. Карта кривих байдужності.

Споживач не розрізняє набори товарів X і У, які розташовані на кривій… Карта кривих байдужості — це засіб відображення переваг споживача, що відповідають різному рівню задоволення його…

Гранична норма заміщення благ.

Граничною нормою заміщення благом Х блага Y (MRSхy) називають кількість блага Y, від якої споживач відмовляється, щоб отримати ще одну одиницю блага X, при цьому рівень задоволення потреб споживача залишається незмінним.
Гранична норма заміщення може набувати різних значень: дорівнювати нулю, бути незмінною або змінюватися за рухом уздовж кривої байдужості.
Для двох повністю взаємозамінних товарів MRS = const. У цьому випадку криві байдужості «видозмінюються» у прямі лінії. Звичайно, такі товари розглядаються як один товар.

Таким чином, гранична норма заміщення блага першого виду благом іншого виду дорівнює відношенню граничних корисностей даних видів благ.

можна визначити, якою кількістю товару Y споживач згодний поступитися, щоб отримати додаткову одиницю товару X. Одиницею виміру такої заміни є гранична норма заміщення (ГНЗ). існують набори товарів, які мають високу і низьку ГНЗ. Сукупність кривих байдужості утворюють карту байдужості.


Бюджетні обмеження і можливості споживача. Бюджетна лінія.

Бюджет — це кількість грошей, яка доступна споживачеві для витрат у певний період часу. Дохід споживача та купівельна сила грошей (тобто ціни… Для аналізу впливу бюджетних обмежень на вибір споживача введемо деякі… 1. Весь дохід споживач витрачає тільки на придбання товарів X та У (наприклад, котлети та пиріжки).

Рівновага споживача згідно з ординалістською теорією корисності

Крива байдужості U3, що є кривою, яка відповідає більш високому рівню задоволення потреби споживача (більш високому рівню корисності), ніж крива… Точка дотику найвищої кривої байдужості U2 з бюджетною лінією I відповідає… Рівновага споживача відповідає комбінації товарів, яка максимізує корисність при даному бюджетному обмеженні Така…

Залежність поведінки споживача від його доходу. Лінія „дохід-споживання”. Крива Енгеля.

На рис.3.2 наведена лінія „дохід-споживання”. Рис. 3.2. Побудова кривої «дохід-споживання» а), ((( та кривих індивідуального попиту споживача б) ))).

Ефект заміщення й ефект доходу.

Ефект заміщення — це тільки ті зміни у спожи­ванні товару, які є результатом змін цін цього товару відносно цін на інші товари. Цей ефект спрацьовує однаково і щодо нормальних, і щодо неякісних това­рів. В узагальненому вигляді дія ефектів доходу та заміщення наведена в табл. 3.1.

Ефект доходу — це тільки ті зміни у споживанні, що спричинені зміною реального доходу споживача під впливом руху цін. Як було з'ясовано раніше, зрос­тання доходу суперечливо впливає на споживання нормальних та неякісних товарів: якщо із збільшен­ням доходу споживання нормальних товарів зростає, то споживання неякісних — зменшується.

Ці два ефекти діють одночасно.


Товари Гіффена

Неякісний товар, для якого ефект доходу переважає над ефектом заміщення називається Гіффеновим товаром, а зростання споживання цього товару із підвищенням ціни на нього — парадоксом Гіффена (англійський вчений).

Товар Гіффена має одночасно відповідати таким вимогам:

_ бути неякісним в уявленні споживача;

_ бути значною часткою його витрат.

Парадокс Гіффена, на перший погляд, здається винятком із закону попиту. Проте детальніше дослі-дження доводить, що саме взаємодія ефектів заміщення та доходу спричиняє такий розвиток подій. Існує ще кілька прикладів винятків із закону по­коли із підвищенням цін спостерігається збільшення закупок того чи іншого товару. Так, деякі споживачі можуть ототожнювати зростання цін з під­вищенням якості продукції і збільшувати його закуп­ки. В умовах нестабільності економічної ситуації зрос­тання цін може сприйматися і як передвісник інфля­ційного стрибка.


Попит і закон попиту. Індивідуальний і ринковий попит

при ціні ЗО грн. лише третій споживач готовий придбати даний товар, тому ринковий попит співпадає з індивідуальним попитом третього споживача. При… Ринковий попит залежить від тих же факторів, що й індивідуальний, крім того,…

Пропозиція і закон пропозиції

Крива пропозиції показує співвідношення між ринковими цінами і кількістю товарів, які виробники бажають запропонувати. Крива пропозиції. Р — це ціна, Q — кількість пропозиції.

Взаємодія попиту та пропозиції. Ринкова рівновага і її види

Ринкова рівновага – це стан ринку, за якого обсяг попиту дорівнює пропозиції. (QD=QS). Графічно обидві криві перетинаються ( – це ситуація на ринку,… Ціна рівноваги – це ринкова ціна (P*), за якої обсяг попиту дорівнює… Види ринкової рівноваги:

Еластичність попиту та пропозиції

Еластичність попиту і пропозиції показує ступінь відсоткової зміни обсягу попиту та пропозиції у відповідь на відсоткову зміну рівня ринкової ціни… Кількісне визначення еластичності попиту здійснюється за допомогою коефіцієнта… Коефіцієнт еластичності попиту розраховується за формулою:

Форми еластичності попиту: за ціною, доходом

Еластичність попиту за ціною – це процентна зміна обсягу попиту, спричинена однопроцентною зміною ціни даного товару: . Величина цінової… Еластичність попиту за доходом – це процентна зміна обсягу попиту, викликана…

Перехресна еластичність. Дугова і точкова еластичність

Перехресна еластичність попиту визначає ступінь чутливості споживчого попиту на один товар (х) залежно від ціни на інший товар (у) При аналізі коефіцієнта перехресної еластичності слід зважати на ряд… • його можна використовувати для визначення наявності ефекту замінювання чи доповнення товарів тільки при невеликих…

Еластичність пропозиції за ціною і її форми

Еластичність пропозиції залежить від таких чинників, як особливість виробничого процесу, час виготовлення продукту і особливість його до тривалого… Еластичність пропозиції залежить і від часового чинника, коли виробник не в…

Фірма як суб'єкт економічних відносин на мікрорівні

Також Фірма - організація(компанія або корпорація), що володіє одним або декількома підприємствами і використовує економічні ресурси для виробництва… «Блакитна» фірма — компанія, найбільш відома якістю і широким визнанням її… Існують огкремі різновиди фірм:

Функції, організаційні форми та види фірм (підприємств).

Будь-яка фірма чи підприємство - самостійний господарюючий статутний суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).

1. Основна функція фірм (підприємств) - - це створення товарів і послуг для задоволення потреб населення з найменшими витратами на виробництво та реалізацію продукції.

Інші функціЇ:

2. виробничі функції

3. Виробничо-технологічні функції

4. Економічні функції

5. Соціальні функції

6. зовнішньоекономічні функції.

Загальновідомі три основні організаційні форми підприємств:

1) одноосібні володіння;

2) партнерства (то­вариства);

3) корпорації. Розглянемо детальніше ці форми.

У Господарському кодексі України (ст. 63), зазначено, що вУкраїні залежно від форм власності можуть діяти підприємства таких видів:

1. приватне підприємство, засноване на власності громадян чисуб'єкта господарювання (юридичної особи);

2. підприємство колективної власності, засноване на основіколективної власності;

3. підприємство, яке засноване на змішаній формі власності ( набазі об'єднання майна різних форм власності);

4. комунальне підприємство, засноване на основі комунальноївласності територіальної громади;

5. державне підприємство, що діє на основі державної власності.

Перша ознака підприємства - самостійність у системі господарства країни. Підприємство має самостійний баланс (грошове вираження стану засобів виробництва), розрахунковий рахунок у банку, печатку з назвою підприємства, товарний знак (для промислових підприємств). Підприємство має свій трудовий колектив з його специфічними інтересами.


Виробництво і фактори виробництва. Виробнича функція

Фактори виробництва такі: 1. Матеріально-речові - … Виробнича функція - відбиває залежність кількості виробленої продукції від використовуваних економічних ресурсів. Q =…

Сукупний, середній і граничний продукт. Закон спадної граничної продуктивності (спадної віддачі).

2. Середній продукт змінного фактора виробництва (АР) — це відношення сукупного продукту змінного фактора до кількості цього фактора, яка… Закон спадної граничної продуктивності (спадної віддачі) – один із законів…

Правило мінімізації витрат фірми

Правило мінімізації витрат фірми – максимально зменшувати усі необхідні витрати будь-якої фірми на здійснення її успішної продуктивної діяльності та… У стандартних економічних моделях підприємство прагне до максимізації прибутку… · Гранично мінімальні необхідні ресурси для проведення тієї чи іншої діяльності;

Виробнича функція з двома перемінними факторами виробництва

Q = f (K ,L) Ця функція відноситься до довгострокового періоду. Завдання виробника в довгостроковому періоді полягає в тому, щоб… Графічно це виражається максимально віддаленою від точки початку координат ізоквантою.

Ізокванта та її види. Гранична норма технічного заміщення. Ізокоста

Виробнича функція кожного виду виробництва, яка описує конкретну комбінацію факторів виробництва, виражається ізоквантою – (норма взаємозаміщення… Мал. 35 Ізокванта Ізокванта відображає різні комбінації витрат факторів виробництва ((праця – L, капітал – К, матеріальні ресурси – М)),…

Рівновага виробника. Траєкторія розширення виробничої діяльності фірми

З мал. 39 видно, що ізокванта, розташована ближче до початку координат, дає меншу кількість виробленої продукції (ізокванта Q1). Ізокванти,… Для кожної іншої величини обсягу випуску можна знайти оптимальну комбінацію…

Ефект масштабу виробництва та його види

Закон ефекту масштабу виробництва - виражає зміни економічної ефективності при зростанні масштабів господарської діяльності. Цей закон пояснює як… Розрізняють такі види ефектів масштабу: - зростаючий,

Загальна характеристика економічних витрат фірми. Зовнішні та внутрішні витрати

· інвестиційні (основані на інвестиціях) та · поточні (операційні), пов'язані з безпосереднім виконанням підприємством… 1. Інвестиційні витрати -- основані на інвестиціях)

Витрати виробництва в короткостроковому періоді

Короткостроковий період - це період часу, коли потужності фірми залишаються незмінними, але обсяг виробництва може бути змінений шляхом застосування… Відповідно, визначення періодів діяльності фірми у короткостроковому періоді… · змінні та

Постійні, перемінні і загальні витрати. Середні та граничні витрати.

· постійні і · змінні. Постійні витрати (FC) – це витрати, величина яких не змінюється в залежності від змін обсягів виробництва продукції…

Витрати виробництва в довгостроковому періоді. Економія від масштабу

При розширенні фірми відбувається зміна валових витрат. Як і в короткостроковому періоді, вони спочатку будуть скорочуватися за рахунок ефекту… Фактично, в багатьох галузях кількість можливих розмірів підприємства зовсім… Економія від масштабу - - економія, що випливає з широкомасштабного виробництва продукції і має перевагу в тій чи…

Сукупний, середній, граничний дохід

2. Середній продукт змінного фактора виробництва АР — це валовий доход у розрахунку на одиницю проданої продукції ; -- це відношення сукупного… 3. Граничний продукт змінного фактора виробництва МР — це приріст валового… Валовий доход конкурентної фірми зростатиме прямо пропорційно обсягу продаж. Ціна за одиницю товару, середній та…

Економічний та бухгалтерський прибуток.

Прибуток — частина вартості додаткового продукту, виражена в грошах; частина чистого доходу; грошовий вираз вартості реалізованого чистого доходу,… Прибуток — одне з основних джерел формування фінансових ресурсів підприємства… За характером відбиття в обліку виділяють бухгалтерський і економічний прибуток підприємства.

Рівновага фірми у короткостроковому та довгостроковому періодах

Довгостроковим періодом називається такий період, протягом якого виробничі потужності можуть бути пристосовані до умов попиту і витрат. У крайньому… Умову рівноваги фірми, як в короткостроковому, так і в довгостроковому періоді… Будь-яка фірма, що добивається прибутку, прагне встановити такий обсяг виробництва, при якому дотримується ця умова…

Типи фірм залежно від умов короткострокової рівноваги.

В умовах короткострокової рівноваги працюють та отримують прибутки лише ті фірми, котрі повністю залежать від сезону (сезонні фірми). Це можуть бути…

Досконала та недосконала конкуренція: сутність, види ринків

Досконала конкуренція - тип конкуренції, при якому фірми не мають ринковою владою та конкурують за ціною. Характерною її особливістю є те, що… Недосконала конкуренція - тип конкуренції, при якому фірми мають ринковою…

Ознаки й умови існування ринку досконалої конкуренції. Ринковий попит на продукцію фірми в умовах досконалої конкуренції.

1) велика кількість малих за розміром фірм, жодна з яких не має значної частки на ринку. Обсяг виробництва чи реалізації не може істотно впливати на… 2) вироблюваний та продажний товар є однорідним, тобто не має істотної… 3) вхід та вихід з даної галузі виробництва здійснюється повільно, без будь-яких законодавчих, технологічних та…

Поведінка абсолютно конкурентної фірми в короткостроковому періоді. Правило максимізації прибутку і мінімізації збитків.

У мікроекономіці є два методи побудови моделі поведінки виручка абсолютно конкурентної фірми в короткостроковому періоді: 1. Сукупний аналіз -- підприсмство виробляє продукцію, якщо це приносить йому… 2. Граничний аналіз (порівняння граничної виручки і граничних витрат). Доцільно виробляти будь-яку одиницю продукції,…

Пропозиція абсолютно конкурентної фірми в короткостроковому періоді. Ринкова рівновага

Фірма, що приймає ціну, -- це продавець такого обсягу товарів чи послуг, який є занадто малим відносно їх загальної кількості на ринку, щоб вплинути… МR=Р, МR -- граничний дохід;

Поведінка абсолютно конкурентної фірми в довгостроковому періоді. Переваги та недоліки досконалої конкуренції

Припущення про максимізацію прибутку продавцями лежить в основі моделі пропозиції конкурентної фірми, її раціональної економічної поведінки в… Поведінка сукупної абсолютно конкурентної фірми у довгостроковому періоді… Скільки триває довгостроковий період? Найчастіше в макроекономічних дослідженнях довгостроковим періодом вважається…

Модель чистої монополії і її характеристики. Основні види монополії

І. На ринку діє тільки один виробник певної продукції. Тому для чистого монополіста еквівалентні (однакові) поняття "ринкова пропозиція"… 2. Товар, що виробляється монополістом, не має близьких замінників. Це… 3. Ціну на свій товар монополіст встановлює сам. Для монополіста попит збігається з ринковим і його можна розглядати…

Умови максимізації прибутку при монополії і визначення монопольної ціни в короткостроковому і довгостроковому періодах

У довгостроковому періоді, максимізуючи прибуток, фірма – монополіст збільшує масштаб виробництва доти, поки не досягне обсягу продукції, що… MR= L MC Довгострокова рівноважна ціна буде дорівнює висоті кривої довгострокового попиту в цій точці. Про таку довгострокову…

Цінова дискримінація: її сутність і види

Цінову дискримінацію можуть здійснювати тільки монополії,тому що вони встановлюють і контролюють ціни. Монополісти здійснюють цінову дискримінацією… Найбільш сприятливі умови для проведення цінової дискримінації маються в сфері…  

Соціальна ціна монополії. Необхідність державного регулювання монополії

Монополія, скорочуючи обсяги виробництва продукції порівняно з тими, які були б досягнуті в умовах досконалої конкуренції, робить споживачів… Останнім часом проблема чистої монополії з точки зору оцінки її наслідків не є… Фактично всі монополії можуть вважатися відкритими в довгостроковому періоді (можуть у неї з’явитися конкуренти), тому…

Монопсонія та подвійна монополія

Подвійна монополія – ринкова структура, коли він єдиний продавець й єдине покупець здійснюють куплю – продаж факторів виробництва. У цій… Також існує ринкова ситуація, коли безлічі продавців протистоїть один… Причини виникнення монопсонії: на ринку з однієї сторони є значна кількість кваліфікованих робочих, не…

Природна монополія та її регулювання

Суб'єктами природної монополії можуть бути суб'єкти господарювання (юридичні особи) будь-якої форми власності (монопольні утворення), які виробляють… Хоча причиною виникнення та існування природної монополії є економічна…

Державна політика захисту конкуренції

Конкуренція визнається як найефективніший і найдешевший метод економічного контролю, оскільки коштує суспільству мінімальних витрат, але при цьому… Метою державної політики захисту економічної конкуренціїє захист інтересів… Для державного захисту конкуренції, в Україні було створено та дотепер діє Антимонопольний комітет, котрий покликаний…

Основні ознаки олігополістичного ринку

Олігополія — переважаюча форма ринкової структури. До олігополістичних галузей належать автомобільна, сталеплавильна, нафтохімічна, електротехнічна… Як правило на олігополістичних ринках домінує від двох до десяти фірм, на які… На олігополістичних ринках деякі фірми можуть впливати на ціну завдяки великій долі своєї продукції у загальній…

Дуополія. Модель Курно.

Дуополія (лат. duo – два і гр. p?les – продавець) – ринок, контрольований двома продавцями певного товару чи послуги, не пов'язаними між собою… Дуополія – найпростіший вид олігополії. Трапляється рідко, переважно існує як… Дуополія існує й тоді, коли один із учасників угоди відмовляється від неї і починає боротьбу за поліпшення своїх…

Некооперативна поведінка олігополістів: сутність, форми. Цінові війни

Можливі дві основні форми поведінки фірм в умовах олігополії: некооперативна і кооперативна. За умов некооперативної поведінки кожна фірма… Економічна гра є некооперативною, якщо переговори та будь-які зобов'язання по… Цінова війна - це цикл послідовних зменшень цін на олігополістичному ринку фірмами-суперниками. Вона є одним з…

Дилема в’язня. Ламана крива попиту на ринку олігополії

Існує чотири основні моделі олігополії: модель ламаної кривої попиту; олігополія, основана на таємній змові; лідерство в цінах і ціноутворення за… Навіть коли витрати або попит міняються, підприємства не схильні до зміни цін.… Така жорсткість цін є основою моделі ламаної кривої попиту, характерної для олігополії. Відповідно до цієї моделі…

Кооперативна поведінка олігополістів: сутність, форми

Ламана крива попиту. Ця модель також характеризує взаємне пристосування фірм, що конкурують на ринку олігополії. Модель ламаної кривої попиту…

Картельні союзи.

Є монополістичні утворення, які створюються як результат змови, але в законодавстві прописані механізми і ситуації, які Антимонопольний комітет… Спекуляція продуктами харчування також є яскравим прикладом наслідків… Тільки з 1986 р. картельний принцип ціноутворення - призначення цін обмеженою групою гравців на свій розсуд -…

Таємна змова. Модель цінового лідерства. Ціноутворення за принципом „витрати плюс”.

Конкурентна стратегія цінового лідера полягає в тому, що він повинен орієнтуватися на отримання довгострокової прибутку, агресивно реагуючи на… Модель цінового лідерства. Так як звичайною практикою є правове переслідування… Ціноутворення за принципом „витрати плюс”. У практичній діяльності багато підприємців визначають ціну, базуючись на…

Ефективність і соціально-економічні наслідки олігополії

Існує дві точки зору на економічні наслідки олігополії. Традиційна точка зору виходить з того, що олігополія за структурою близька до монополії, а… Оскільки олігополія за структурою близька до монополії, то вона діятиме… соціально-економічні наслідки олігополії: Традиційній точці зору суперечить точка зору Шумпетера-Гелбрейта, згідно з…

Модель ринку монополістичної конкуренції, її характеристика.

Умови досягнення рівноваги на ринку монополістичної конкуренції в короткостроковому і довгостроковому періодах

1. Фірма буде максимизувати свої прибутки або мінімізувати свої збитки, виробляючи такий обсяг продукції, що позначений перетинанням кривих… 2. Умови входження в галузь нових фірм в умовах монополістичної конкуренції… 3. Коли фірма буде максимізуваги прибуток або мінімізувати збиток, виготовляючи такий обсяг продукції, що відповідає…

Нецінова конкуренція, її види і наслідки для виробників і споживачів

1) диференціація продукту в якійсь даний момент часу. Кожна фірма має продукт, що у даний час відрізняється в якому-сь то більш-менш помітному плані… 2) Урізноманітнення продукції і поліпшення продукту з часом, є такою рисою, що… 3). та покращення його зовнішнього вигляду. Особливо у випадку зі споживчими товарами тривалого користування і…

Попит на ресурси та фактори, що його визначають

Земля як економічний ресурс. Ринок землі, його особливості і структура

Земля включається в економічний обіг як ресурс, який не має альтернативи взаємозаміни в багатьох сферах діяльності. її особливість як товару ще й і… ринок землі - це система юридичних та економічних відносин між фізичними,… Об'єктами ринку землі є земельні ділянки, а суб'єктами - продавці (власники і орендарі земельних ділянок), покупці…

Пропозиція землі і попит на землю

Земля - першоджерело речових благ. Вона не є продуктом праці, але, будучи залученою у виробничу діяльність людей, стає всезагальним засобом праці. … Земля - специфічний господарський ресурс, цінність якого (а також попит)… 1) збільшенням попиту на сільськогосподарську продукцію (як на продукти харчування, так і сировину для промисловості)…

Земельна рента: сутність, види. Ціна землі

Таким чином, земля як об’єкт власності приносить своїм власникам фіксований дохід у формі земельної ренти (орендної плати). Власники землі, продаючи… Потрібно зазначити, що купівля землі передбачає отримування доходу (ренти) не… Однак рівень ціни землі на практиці коректується додатковими чинниками, такими як:

Функції підприємництва як економічного ресурсу

Основними ознаками підприємництва є: самостійність, відповідальність за прийняття рішень, їх наслідки, ризик, ініціативність, активний пошук нових,… Підприємництво є проявом науково-технічної, економічної (комерційної),… 1. ресурсну (мобілізація капіталу, трудових, матеріальних і інформаційних ресурсів)

Часткова і загальна рівновага. Ефект зворотного зв'язку.

Загальна рівновага — це рівновага, що виникла у результаті взаємодії всіх ринків, коли зміни попиту чи пропозиції на одному ринку впливають на… Ефект зворотного зв'язку — це зміна цін та обсягів товарів і послуг на певному… Тобто починається зворотний процес (зв'язок), і так кілька разів -кожний наступний імпульс матиме меншу силу, ніж…

Ефективність обміну. Діаграма Еджуорта. Крива контрактів.

Можливість обміну з'являється в тій мірі, в якій граничні норми заміщення обох споживачів відрізняються між собою. Обмін у цьому випадку буде… Відповіді можна отримати зобразивши обмін за допомогою діаграми, яка має назву… Діаграма Еджуорта — це графічна інтерпретація моделі зага­льної рівноваги для економіки обміну (рис. 12.1).