Завдання

118.За заявою КП "Теплоцентраль" було видано 28 жо­
втня 2010 р. судовий наказ про стягнення з боржника Федоро-
вої заборгованості за комунальні послуги в розмірі 2590 грн.

14 листопада 2010 р. Федорова звернулась до суду з зая­вою про скасування судового наказу. У заяві Федорова просила поновити процесуальні строки для скасування судового наказу та скасувати останній, посилаючись на те, що цей наказ вона отримала лише 9 листопада 2010 р. Також позивачка вважає, що судовий наказ є необгрунтованим, оскільки вона регулярно сплачує комунальні послуги і за рахунком КП "Теплоцентраль" має навіть переплату, на доказ чого надала квитанції про сплату рахунків.

Як повинен діяти далі суддя?

119.До суду звернувся прокурор в інтересах Степанової
з заявою про видачу судового наказу з вимогою про стягнення
заборгованості по заробітній платі.

У заяві прокурор указав, що в результаті перевірки вста­новлено, що Степанова була звільнена з роботи у зв'язку з лікві-


дацієїо підприємства, але и до цього часу не отримала належної їй до виплати суми заробітної плати, через що опинилася в скру­тному матеріальному становищі. Зазначена обставина позбавляє Степанову можливості самостійно звернутися до суду за захис­том своїх прав. Тому відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 45 ЦПК України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" вбачаються підстави для звернення прокурора в межах його ком­петенції до місцевого суду на захист прав Степанової.

Чи мав право прокурор звертатися до суду з такою ви­могою і з таких підстав? Чи може прокурор взагалі зверта­тись із заявою про видачу судового наказу? Хто може бути за­явником в наказному провадженні?

120.До судді надійшла заява Прокопова про видачу су­
дового наказу за вимогою про стягнення нарахованої, але не
виплаченої йому суми заробітної плати. Суддя відмовив Про-
копову в прийнятті заяви про видачу судового наказу у зв'язку
з ненаданням ним документів, які підтверджують заявлені ви­
моги та несплату судового збору.

Чи правильно діяв суддя? Які підстави для відмови у при­йнятті заяви про видачу судового наказу? Які документи Про­копов повинен був надати до суду? Як далі діяти Прокопову?

121.Судом Сумської області 24 вересня 2010 р. було
видано судовий наказ за заявою Рибакової Р.В. про стягнення з
Уфімцева А.А. аліментів на утримання доньки Рибакової О.А. в
розмірі частини його заробітку, але не менше ніж 30 % прожит­
кового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, почи­
наючи стягнення з 6 вересня 2010 р. до досягнення дитиною ві­
ку повноліття.

Уфімцев А.А. 1 жовтня 2010 р. звернувся до суду з зая­вою про скасування судового наказу про стягнення з нього алі­ментів, мотивуючи свої вимоги тим, що п. 4 ч.І ст. 96 ЦПК України передбачається, що судовий наказ може бути виданий, якщо заявлено вимогу про присудження аліментів в розмірі 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, а Ри-б'акова Р.В. просила стягнути аліменти в розмірі частини його


заробітку щомісячно, тобто дана вимога не підлягає розгляду в порядку наказного провадження і видача судового наказу є не­законною.

Ознайомившись із заявою боржника про скасування су­дового наказу про стягнення аліментів на утримання дитини, суд постановив ухвалу про скасування судового наказу.

В ухвалі про скасування судового наказу суд роз'яснив Рибаковій Р.В., що вона може оскаржити ухвалу протягом деся­ти днів до апеляційного суду.

Чи допущені суддею помилки?

Тема 24. Окреме провадження

Питання для обговорення

1. Правова природа окремого провадження.

2. Співвідношення загальних правил цивільного процесу та окремого провадження.

3. Класифікація справ окремого провадження.

4. Особливості розгляду справ окремого провадження.