Етіологія блокад серця.

а) Патологічні стани серцево-судинної системи: впершу чергу ІХС: атеросклеротичний та постінфарктний кардіосклероз, гострий інфаркт міокарда особливо задньої стінки, міокардити (особливо слід відзначити дифтерійний міокардит), ревматизм (гостра ревматична лихоманка), кардіоміопатії, міокардіодистрофії, вроджені та набуті вади серця, більш рідкісні причини - гіпертонічна хвороба, гостре та хронічне легеневе серце.

б) Некардіальна патологія : дизелектролітні порушення та порушення кислотно-лужної рівноваги (гіперкаліемія, гіпермагніемія та ін)

- вегетативна дисфункція та синдром слабкості синусового вузла.

-рефлекторні блокади при холециститах, панкреатитах, діафрагмальної грижі, езофагітах, виразкової хвороби та ін.

-ураження ЦНС (інсульти)

-інтоксикації

в) Фізичні та хімічні впливи, які викликають порушення регуляції серцевої діяльності:

-аритмогенна дія ліків

-гіпоксія

-гіпо-і гіпертемія

-механічні впливи (травми серця)

-іонізуюче випромінення

г) Підвищена чутливість до кофеїну, нікотину, алкоголю, та ін.

 

Діагностика:

Синоаурикулярна блокада: На ЕКГ як правило на фоні синусової брадикардії спостерігається пауза обумовлена випадінням передсердно-шлуночкового комплексу PQRST.

Атріовентрикулярні блокади:

I ступінь – сповільнення інтервалу PQ більше 0,20 сек., при відсутності пауз.

II ступінь:

I типу (Мобітц I з періодикою Самойлова-Венкенбаха) – прогресивне поступове сповільнення інтервалу PQ з випадінням комплексу QRST (пауза в якій присутній зубець Р).

II типу (Мобітц II) – постійно сповільнений але стабільний інтервал PQ, зі спонтанним випадінням комплексу QRST (пауза в якій присутній зубець Р).

III ступінь (повна поперекова) - Імпульс який генерується синусовим вузлом не проходить на шлуночки крізь атрио-вентрикулярне сполучення чи стовбур п. Гіса. При цьому передсердя скорочуються імпульсом який генерує синусовий вузол с частотою 60-80 уд. на хвилину та більше, а шлуночки скорочуються завдяки роботи центрів автоматизму II порядку (атріовентрикулярний вузол – генерує імпульси с частотою 40 до 60 ударів на хвилину на ЕКГ комплекс QRS не розширений) чи III порядку (шлуночковий ритм з частотою від 40 до 25 ударів на хвилину- на ЕКГ комплекс QRS розширений). При цьому на ЕКГ відсутні паузи та прив’язка зубця P до комплексу QRST.

Блокада правої ніжки п. Гіса: „М” подібне розширення комплексу QRS більше 0,10 сек. (неповна блокада) та 0,12 сек. (повна блокада) в правих грудних відведеннях (V1-2) з дискордантною депресією сегменту ST та від’ємним асиметричним зубцем Т. Допоміжні ознаки – широкий заокруглений зубець S в відведеннях V5-6.

 

 

Блокада лівої ніжки п. Гіса: Уширення та деформація комплексу QRS більше 0,10 сек.(неповна) чи 0,12 сек (повна блокада) в лівих грудних відведеннях (V5-6), I, avL з дискордантною депресією сегменту ST та від’ємним асиметричним зубцем Т. Допоміжні ознаки – глибокий зубець S і маленький зубець r з елевацією сегмента ST (на відміну від гострого інфаркту міокарда випуклістю до низу) і високого позитивного зубця Т в правих грудних відведеннях (V1-2).

Блокада предньоверхнього розгалуження лівої ніжки п.Гіса: Різке відхилення електричної осі серця вліво (кут α більше – 30 град.) Лівограма при R≤S у II відведенні.

 

Блокада задньонижнього розгалуження лівої ніжки п.Гіса: Відхилення електричної осі серця вправо (не обов’язкове значне). Кут α більше – +90 град. При цьому треба виключити гіпертрофію правого шлуночка та високий боковий інфаркт міокарда.

 

Парасистолія– це такий вид аритмії, при якому функціонують два водії ритму. Одним є синусів вузол, іншим ектопічне вогнище з меншою частотою імпульсів, що мають блокаду входу (імпульси синусового вузлу не проходять до вогнища і не розряжають його). Переважає ритм того водія ритму, який генерує імпульси частіше (звичайно це синусовий вузол). Але інколи імпульси з ектопічного вогнища застають міокард у періоді рефрактерності і викликають позачергове скорочення. На ЕКГ це нагадує монотопні екстрасистоли, але на відміну від них, при парасистолії немає інтервалу зчеплення. Інтервал між двома ектопічними комплексами завжди кратний якомусь числу, яке характеризує частоту імпульсів, що генеруються ектопічним вогнищем.