Діагностика

Клінічна діагностика ТЕЛА полягає в пошуках 5 синдромів:

1.Легенево-плевральний синдром— бронхоспазм, задишка, ядуха, ка­шель, кровохаркання, шум тертя плеври, симптоми плеврального випоту, зміни на рентгенограмі легень, біль в грудній клітці (плевритичний).

2. Кардіальний синдром— загрудинний біль, тахікардія, гіпотензія або колапс, набухання шийних вен, ціаноз, акцент II тону та шуми над легеневою артерією, шум тертя перікарду, зміни на ЕКГ.

3. Абдомінальний синдром— біль або важкість у правому підребер’ї

4. Церебральний синдром— втрата свідомості, судоми, парези.

5. Гіпертермічний синдром

6.Нирковий синдром— симптоми анурії.

У діагностиці має значення раптовість появи вище перерахованих симптомів, наявність захворювань, що перераховані в розділі етіологія, наявність ознак флеботромбозу.

ЕКГ: глибокі зубці S1 ,QІІІ , відхилення електричної вісі серця праворуч, зміщення передсердя — «Р-Pulmonale», гострі високі зубці Р в ІІ, ІІІ, aVF, V1, та правого шлуночка серця (підьом сегмента ST доверху у відведеннях ІІІ, aVR, V1, V2, і зміщення донизу у І,ІІ, aVL, V5-6, зубці Т в ІІІ, aVF, V1-2 знижені або негативні, високий зубець R у відведенні aVR.

 

Клінічна підозра щодо ТЕЛА потребує лабораторно-інструментального підтвердження.

У разі масивної ТЕЛА може спостерігатися зниження РаО2 нижче 80 мм рт. ст за нормального або зниженого РаСО2, а також збільшення активності ЛДГ та рівня загального білірубіну в крові за нормальної активності АСТ.

ОАК: нейтрофільний лейкоцитоз з сувом вліво, лімфопенія, відносний моноцитоз, збільшення ШОЕ

БАК: збільшення ЛДГ3, помірна гіпербілірубінемія, гіперкоагуляція.