Типологічний аналіз лісів

Типологічний аналіз передбачає кількісне та якісне визначення одиниць лісотипологічного районування, вивчення закономірностей формування типологічної структури лісів. На завершення формулюються пропозиції щодо систем лісогосподарських заходів, які доцільно проводити з метою покращання стану лісів і підвищення їх продуктивності.

Установлення таксонів лісотипологічного районування. Глибина типологічного аналізу лісів залежить від ступеня їх вивчення та рівня лісового господарства в регіоні.

На першому етапі, використовуючи матеріали підрозділу 1.2.1., проводять розрахунок показників клімату, а саме Т, W, А, та визначають таксони лісотипологічного районування:

Т – сума позитивних місячних температур;

А – показник континентальності, за який приймається різниця між температурою найтеплішого і найхолоднішого місяців;

W – показник вологості клімату, який обчислюється для холодних і помірних кліматів за формулою Д.В. Воробйова:

(де R – сума опадів за теплий період, мм).

Застосування цих показників дозволяє визначати макрокліматичну обстановку при формуванні зонального типу лісу. За допомогою Т і W для ізотипічних умов визначаються ступені тепла і ступені вологості клімату, які відповідають групам трофності та вологості місцезростань.

Приклад визначення кліматичних особливостей конкретного району за показниками Т, W, А наведено в дод. 2.

При встановленні таксонів лісокліматичного районування слід використовувати „Методику лесотипологических исследований” Д.В. Воробйова (1967), та навчальний посібник Б.Ф. Остапенка, В.П. Ткача „Лісова типологія” (2002). Одержані результати заносять у табл. 2

Таблиця 2