Проектування рубок догляду.

Рубки догляду за лісом є основним лісогосподарським заходом, спрямованим на вирощування цінних і високопродуктивних насаджень. Вони проводяться протягом усього життя лісу і відіграють важливу роль у покращанні породного складу, підвищенні продуктивності та стійкості насаджень, збільшенні розміру використання деревини, збереженні і посиленні різноманітних цінних властивостей і корисного впливу лісу на навколишнє середовище.

Проектування рубок догляду за лісом починають з виявлення ділянок, що підлягають проведенню догляду, і складання «Відомості ділянок, що підлягають рубкам догляду…» (табл. 2.1.1). Для цього з табл. 1.6.1 виписують всі ділянки, що потребують проведення рубок догляду. Питання про необхідність рубок догляду на кожній ділянці вирішують із врахуванням вимог, викладених у «Правилах рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства» та «Настанов з рубок догляду». Відомість складають за видами догляду: освітлення, прочистки, прорідження та прохідні рубки, данні заносяться у відповідну таблицю.

Таблиця - 2.1.1. Відомість насаджень, що підлягають рубкам догляду

В таблиці 1.6.1. знімаємо позначки фільтру з усіх граф. Проводимо сортування за номерами кварталів, від меншого до більшого. Використовуючи фільтр для графи «Возраст» об’єднуємо в групу всі таксаційні виділи з віком головної породи в межах одного класу віку. Окремо розглядаючи кожний таксаційний виділ обґрунтовано призначаємо відповідну рубку догляду. Після останньої графи «Код рубки» створюємо колонку з назвою «Вид догляду» куди відповідно заноситься назва призначеної рубки догляду, «Інтенсивність рубки» - куди заносяться інтенсивність відповідних рубок догляду, «Вирубаємий запас» - який отримується шляхом множення інтенсивності рубки на запас деревної породи на виділі (в рубку призначали ті породи, які потребують вируб. В разі якщо порода не вирубається запас її залишається незмінним ). Документ зберігаємо з назвою 2-1-1.

Інтенсивність рубки догляду визначати згідно «Настанов рубок догляду», за формулою:

Інтенсивність = (1- повнота після догляду / повноту початкову)*100%.

Для кожного виду догляду в межах кожного лісництва (по одному таксаційному виділу в межах кожної рубки догляду) необхідно описати: технологію відведення насаджень у відповідні рубки, час проведення рубки (згідно регіонів), привести розрахунок інтенсивності рубки (4шт), обґрунтувати запроектований спосіб та метод рубки, технологію проведення рубки (обґрунтувати вибір виду технології), приблизний вихід очікуваних сортиментів з певних видів рубок, способи очистки порубочних решток.

На кожен вид рубок догляду скласти технологічні карти відведення та розробки лісосік (4 шт).

Таблиця згідно практичної 4 – таблиця 2