Правові та інституційні засади розвитку співробітництва України з ЄС

Договірно-правова база відносин:

· Угода про партнерство та співробітництво (УПС) (підписана 16.06.1994 р., набрала чинність 01.03.1998 р., термін дії – 10 років);

NB! 5 березня 2007 року Україна та ЄС розпочали переговорний процес щодо укладення нової угоди, яка після Дванадцятого саміту Україна – ЄС (9 вересня 2008 р., м. Париж, Франція) носить назву “Угода про асоціацію” між Україною та ЄС. На період до набрання чинності Угодою про асоціацію щороку автоматично подовжується дія УПС.

Інститути співробітництва:

· Саміт Україна - ЄС за участю Президента України та делегації ЄС у складі:

o Президента Європейської Ради;

o Президента Європейської Комісії (ЄК);

Під час т.зв. перехідного періоду (зокрема, протягом 2010 року), представники країн, що головують у Раді міністрів ЄС, можуть включатися до делегації ЄС (насамперед, у випадках проведення саміту на території їхньої країни).

· Рада з питань співробітництва за участю Прем’єр-міністра України та делегації ЄС у складі (до 13-го засідання Ради включно):

o міністра закордонних справ країни, що головує в ЄС;

o члена ЄК з питань зовнішніх зносин та Європейської політики сусідства, та

o Високого представника ЄС з питань Спільної зовнішньої та безпекової політики.

· Комітет та галузеві підкомітети з питань співробітництва;

· Комітет парламентського співробітництва (КПС) за участю голів Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції та Делегації Європейського Парламенту у КПС;

· також здійснюються регулярні політичні діалоги Україна - ЄС та постійні експертні консультації.

Загалом, щорічно між Україною та ЄС відбувається понад 80 офіційних зустрічей та консультацій на високому і експертному рівнях.