Філософській світогляд: його роль у житті особи та суспільства

Дуже важливо мати світогляд. Хоча це саме загальне уявлення про наш світ, без нього суспільство і людина будуть знаходитися у невизначеності. Не буде мети, а значить і існування буде безглуздо.

Світоглядні ідеї, що виникають у процесі наукового, художнього, політичного та іншої творчості, можуть певною мірою впливати і на мислення професійних філософів. Яскравий приклад тому - величезний вплив творчості Л.М. Толстого, Ф.М. Достоєвського на вітчизняну та світову філософію.

Світогляд, виражене в його буденних, типових, масових, елементарних проявах, містить в собі не тільки багату «пам'ять століть», переконливий життєвий досвід, навички, традиції, віру і сумніви, але і безліч забобонів. Таке світорозуміння часом слабко захищене від помилок, піддається впливу нездорових настроїв (націоналістичних та інших), сучасних «міфів» (наприклад, невірно тлумачиться рівності) та інших не цілком зрілих проявів суспільної свідомості, не кажучи вже про цілеспрямоване вплив з боку переслідують свої цілі узкоегоістіческіх окремих соціальних груп. Не застраховані від такого роду впливів і погляди деяких людей, професійно зайнятих науковим, літературним, інженерним та іншим працею.

 

11. Східний і західний типи філософствування

Основні відмінності між східними та західними типами цивілізації

Західні(прогресистські) цивілізації

Відносна автономність різних сфер суспільного життя (політики, економіки та ін.)

Відданість новаціям, цінування нового, орієнтація на майбутнє (прогресизм)

Активізм, прагнення змінювати дійсність

Раціональне, аналітичне, логічно послідовне мислення

Східна філософія орієнтується =>на вихідні канонічні джерела, шо регламентують функціонуван¬ня всіх сфер суспільного життя (Коран, Веди, китайське П'яти-книжжя), =>цінує найбільше те, що освячене віками, =>намага¬ється підпорядкувати індивідуальне цілому. При тому стиль східної філософії ближчий до художньо-образного, ніж до наукового, а сама філософія максимально наближена до морального по¬вчання та навіть техніки людського удосконалення у певному способі життя. Західна філософія, навпаки, тяжіє до раціонально-логічних та аналітичних досліджень, теоретичних системати¬зацій. У зв'язку з цим західна філософія має пере¬важно індивідуальне спрямування.

Особливості давньосхідної філософії:

• незацікавлене духовне самозаглиблення

• повне розчинення індивідуального в загальному

• перебування у полоні чистих сенсів

 

12. Роль та призначення філософії в історії та сучасному світі

Філософія виникає як потреба людини розширювати кругозір, тому вона історично розвивається і людина відчуває потребу поглиблення знання про світ, потреба осягнути світ у таких ракурсах, які не можливо осягнути досвідом. Людина потребує знання про світ, як цілісну реальність, з якої потім формує програму своєї поведінки.