ЛЕКЦІЯ 1. ПЕРСПЕКТИВА

Перспектива дає наочне зображення просторових форм майбутніх архітектурних споруд, що існують в уяві архітектора та його кресленнях, а тому широко використовується в архітектурному проектуванні.

Перспектива – це вид центрального проецювання, обмеженого деякими умовами зорового бачення людини (рис. 1). Побудова перспективи виконується на підставі положень проективної геометрії.

Види перспектив. У залежності від призначення, перспектива може бути побудована на будь-якій проекційній поверхні П" (картині).

Перспективні зображення об'єктів виконуються на площині, поверхнях циліндра та сфери. Площина може бути горизонтальною (плафонна перспектива, яку використовують під час розпису стелі), вертикальною, загального положення. Театральною являється перспектива на кількох площинах. Перспектива на поверхні циліндра – панорама, на сфері – діорама.

Найпростішим видом перспективи, з точки зору графічних побудувань, є лінійна перспектива, тобто перспектива на вертикальній площині проекцій. Ця перспектива найбільш широко використовується у практиці. Тому побудову перспективних зображень почнемо з ознайомлення з цим видом перспективних проекцій.