Границя витривалості. Крива втомленості

 

Для руйнування від утоми недостатньо змінності напружень. Потрібно, щоб напруження мали ще й певний рівень. Для кожного матеріалу існує таке максимальне напруження циклу, при якому його подальші зміни не призводять до руйнування від втомленості навіть при необмеженій кількості циклів. Зростання рівня максимального напруження зменшує опір втомленості матеріалу, тобто зменшує загальну кількість циклів до його руйнування.

При розрахунках на міцність від утоми вводиться нова механічна характеристика матеріалу – границя витривалості (границя втомленості) циклу.

Границя витривалості (втомленості) – максимальне напруження , з яким матеріал не руйнуючись витримує базисне число циклів змін напружень .

Тож, наприклад, для симетричного циклу:

,

для пульсуючого циклу:

,

для статичного навантаження:

.

Число циклів називають базою випробувань на опір втомленості. Для чорних металів (сталі, чавуну) приймають циклів, для кольорових металів умовною базою випробувань вважають циклів.

Границя витривалості , як і інші механічні характеристики, визначається експериментально для кожного матеріалу та при різних видах деформування з використанням партії стандартних зразків плоскої або циліндричної форми на спеціальних випробувальних машинах. Обробка здобутих даних експерименту супроводжується побудовою кривої втомленості, яку в літературі називають ще й кривою Веллера (рис.10).

 

Рисунок 10 – Крива втомленості

 

Кожній партії зразків (6 – 10 шт.), що руйнуються, на діаграмі відповідає одна точка з координатами . Тому крива втомленості є функцією . Перший зразок навантажують так, що >>, з кожним наступним зразком навантаження зменшують. Тож, зрозуміло, що кожен з менш завантажених зразків буде витримувати дедалі більшу кількість циклів до руйнування.

При випробуванні стальних зразків (лінія 1 на рис.10) крива втомленості асимптотично наближається до горизонтальної прямої, що відсікає на осі ординат відрізок – границю витривалості.

За базу випробувань вибирають ту кількість циклів, при якій правий кінець кривої втомленості проходить практично паралельно до осі абсцис.

Базою випробувань на опір втомленості називається найбільша кількість повторно – змінних навантажень, перевищення якої не повинно призводити до руйнування від утоми випробуваного зразка при напруженні, що дорівнює .

Крива втоми для кольорових металів (лінія 2 на рис.10) спадає поступово і не має асимптоти, тому за базу випробувань треба брати більшу кількість циклів. Взагалі у таких випадках можна казати про деяку умовну границю витривалості.

Умовною (обмеженою) границею витривалості називається максимальне напруження, за якого при здійснені певної, наперед заданої кількості циклів, зразок не руйнується.

Умовна (обмежена) границя витривалості може бути застосована і до сталей, в разі, якщо кількість циклів до руйнування за термін експлуатації менша ніж база випробувань .

Результати випробувань можна також представити у напівлогарифмічних координатах . В цих координатах крива втомленості (для сталі) приймає вид двох прямих ліній, що дозволяє встановити закон зміни кривої, а разом і границю витривалості (рис.11).

 

Рисунок 11 – Крива втомленості у напівлогарифмічних координатах

 

Крива втомленості у такому вигляді при розрахунках на довговічність дає розподіл простору можливих циклів змін напружень на три зони (див. рис.11).

Побудова будь-якої кривої втомленості здійснюється для певного типу циклу з фіксованим коефіцієнтом асиметрії . Чисельні значення границь витривалості залежать від типу деформації зразків (розтягання – стискання, кручення, згин, або складне навантаження). То ж і позначаються границі витривалості відповідним чином. Наприклад, при симетричному циклі границя витривалості зразків у разі розтягання – стискання , при крученні , при згинанні , тощо.

Згідно з експериментальними даними, для деяких матеріалів існує певне співвідношення між границями витривалості [2]:

для сталей @0,7, @0,55 ;

для чавуну @0,65, @0,8 .

Для чорних металів інколи використовують емпіричне співвідношення границі витривалості і тимчасового опору (границею міцності ) при розтяганні –стисканні [2]:

@0,28, , .

У підсумку треба зазначити, що границя витривалості, як і інші механічні характеристики, залежить від матеріалу, типу деформації, температури проведення випробувань. Крім того, значення залежить від специфічних для явища втомленості факторів, таких як

§ асиметрія циклу,

а для реальних деталей ще й від

§ концентраторів напружень;

§ розмірів поперечних перерізів деталі;

§ якості обробки її поверхні;

§ умов роботи деталі (корозія, випромінювання, тощо).

У разі, якщо максимальне напруження циклу перевищує границю витривалості >, то руйнування здійснюється при меншій, ніж базове, кількості циклів. В такому сенсі, у розрахунках на втомленість в умовах простого деформування, границю витривалості можна вважати за небезпечне напруження. Умова міцності у таких випадках має вигляд

,

де – коефіцієнт запасу міцності.