Що називають оптичною серединою полоси

Фізіологічні особливості людського зору зумовлюють сприйняття середини прямокутника значно вище його геометричної середини. Так як полоса набору є прямокутник, сприйняття оком її окремих елементів підпорядковується зазначеній вище закономірності. Якщо, наприклад, розмістити на титульному аркуші головні рядки на геометричній середині висоти полоси, то вони будуть здаватися опущеними занадто низько, це ж стосується і розташування кліше врозріз на текстовій полосі і подібних до цього випадків. Тому прийнято для кращого сприйняття окремих важливих елементів розташовувати їх на так званій «оптичній середині» полоси, тобто в такому місці полоси по висоті, у якому даний елемент сприймався б у центрі полоси. Оптичною серединою полоси вважається лінія, що стоїть від верхньої межі полоси на 3/8 її висоти, тобто для визначення лінії оптичної середини необхідно розділити полосу по висоті на 8 частин, причому над цією лінією залишається 3/8 частини висоти, а під нею, відповідно, 5/8 висоти. Наприклад, якщо висота полоси у виданні складає 10 кв., то лінія оптичної середини пройде на (10*3)/8 = 3 кв. нижче верхнього краю полоси (на 6 кв. вище нижнього краю полоси).

Особливості набору на іноземних мовах

Для народів національностей, що використовують латинський алфавіт, розмір міжслівних пробілів інший (менший), тому що ширина літер латинського алфавіту вужче, ніж літер кириличної графічної основи.

Англійський

Після закінчення речення і після розділових знаків ! і ? збільшують пробіл, знаки ! ? відбивають від попереднього слова на 2 п.

Відкривають лапки двома переверненими комами, а закривають — двома апострофами (наприклад «Letter») без відбиття. Крапку або кому набирають перед закриваючими лапками.

В англійському тексті не можна переносити склади з двох літер, якщо формат рядка перевищує 3 1/4 кв. Дві однакові приголосні літери можуть бути розділені. При перенесенні не можна роз'єднувати літери, що утворюють один звук (ai, an, ay, oo, vy, vu, oa, ei, ie, її, еа, еu, ch, ck, ph, sh, tsh, th).

Числівники в англійському тексті до 100 набирають словами (1 — one, 2 — two і т.п.), понад 100 — цифрами. Багатозначні числівники розбивають на класи комами, десяткові числа відбивають крапками (75,860.47; 8,688,560.18), порядкові числівники набирають із закінченням при цифрі, що ставлять упритул до цифри чи на верхню лінію (1st, 1st).

В англійському тексті час, хвилини і секунди позначають двома способами: 3h 15m 20sec чи 3h 15' 20».

Перерахування в англійському тексті набирають цифрами або літерами усередині круглих дужок (5) (6) (а) (в).