Режим сканування

Існують декілька режимів сканування:

· Grayscale — це чорно-білий напівтоновий 8-бітовий режим, що дає 256 градацій сірого кольору. Зазвичай в цьому режимі сканують півтонові ілюстрації і фотографії для чорно-білого друку.

· Bitmap — це режим сканування чорно-білих штрихових ілюстрацій, таких як гравюра або контурний малюнок. Bitmap-зображення будується тільки з чорних і білих пікселив. При друці чорним пікселям відповідає чорний колір, а білим - папір. Ці зображення не раструються.

· Halftone Screen — це режим, при якому півтонове зображення раструється і перетворюється у Bitmap-зображення.

· RGB — режим сканування кольорових зображень. 24 бітний режим, відтворює до 16 мільйонів кольорів в трьох 8-бітових каналах (256 кольорів на канал).

Розмір кінцевого зображення

Він напряму пов'язаний з виділивністю, тому обидва показники доводиться ураховувати одночасно. Не можна збільшити розмір зображення без втрати якості. У слайдів, наприклад, відсоток збільшення без помітної втрати якості досягає 1000%;

З якою виділивною здатністю потрібно сканувати

Зазначимо:

SR — вхідна Роздільна здатність сканування (scan resolution, ppi);
PR —вихідна Роздільна здатність принтера (print resolution, dpi);
SF — просторова частота або лінеатура (screen frequency, lpi);
GL — кількість півтонів на канал (grayscale levels, 0..256);
Х — величина масштабування (Scale);
GL = (PR / SF)^2 + 1 ;
SF = PR / SQR(GL - 1);
SR = SF * 1.5 * Х .

Параметр 1.5 — оптимальний, більш точно — 1.41 (корінь з 2), але краще 1.5. Якщо поставити 2 (як багато хто робить, буде надмірна інформація, а значить неминуче усереднювання і деяка втрата детальної якості).

Багато хто, коли потрібно роботу зробити терміново і немає часу на обчислення, сканує всі картинки на 300 ppi — цього часто цілком достатньо.

Оптична та інтерпольована роздільна здатність.
Основи корекції зображень.

Оптична роздільна здатність вказує, скільки пікселив сканер може «бачити» на квадратному дюймі. Вона записується так: 300х300, 300х600, 600х1200 і т.п. Перше число вказує на кількість датчиків, які прочитують інформацію, саме на нього варто звертати увагу. Часто виробники і продавці намагаються вказувати Роздільна здатність на зразок 4000, 4500 dpi. Це інтерпольована виділивність, і є властивістю не сканера, а програми, що його підтримує. Якість зображень, отриманих таким чином залежить не тільки від сканера, але і від якості функцій інтерполяції, реалізованих в програмі. Якщо немає іншого способу, як збільшити картинку програмно, то краще всіх з цим справиться Photoshop.

Інтерполяція — спосіб збільшення/зменшення розміру або Роздільна здатність файла за допомогою програми. При зменшенні дані відкидаються, при збільшенні — програма їх «складає». Таким чином дуже збільшені картинки виглядають розмитими або зубчатими (залежно від способу інтерполяції).

Існують три основні способи інтерполяції, представлені в Adobe Photoshop: Nearest Neighbor — для добавлення пікселя береться просто значення сусіднього з ним. Bilinear — бере середнє колірне значення пікселив з кожної сторони від створюваного. Bicubic — усереднюється значення групи не тільки безпосередньо, які граничать, але і всіх сусідніх пікселив. Який діапазон пікселив вибирається для усереднення і за яким алгоритмом це усереднення відбувається — цим відрізняються способи бікубічної інтерполяції в різних програмах.

За умовчанням у всіх програмах використовується бікубічна інтерполяція, найскладніша і довга. Іншим так само є застосування. Nearest Neighbor можна використовувати для збільшення Роздільна здатність знімків екрану (збільшення проводиться на число, кратне 72: 144, 216, 288). Грає роль інтерфейс передачі даних в комп'ютер. Моделі, що дають прийнятний результат, завжди використовують надійний і швидкісний інтерфейс SCSI. Важливі показники оптичної виділивності і передачі тіней. Роздільна здатність повинна складати не менше 600 dpi. Сканери з високою оптичною виділивністю здатні захоплювати всі найдрібніші деталі, тоді як інтерполяція лише розтягує існуючі. Параметр оптичної виділивності, залежить від кількості датчиків. Датчики уловлюють відбите від непрозорого оригіналу світло лампи. Темні кольори мають властивість поглинати проміння, те, що все ж таки відбивається, повинні сприйняти датчики. Уміння не зводити всі тіньові ділянки до чорного (провал тіней) залежить від їхньої (датчиків) якості. Важливою властивістю досить нових моделей є сканування в 32-бітному і у більших режимах. Тобто колір одного пікселя описується не в 24 бітах стандартного RGB — один з 16 700 000 відтінків, а великою кількістю інформації, що дозволяє передати більшу кількість унікальних відтінків. Потім Photoshop, або інша програма, відповідно до ваших установок генерації 24-бітного RGB, проводить колірну інтерполяцію — усереднює відтінки. Результат виходить набагато кращим, хоча це видно тільки на моніторах, що калібрувалися, і на якісних роздруківках.