Методика усунення муару з скануючих растрових зображень.

1. Кладете на скло сканера поліграфічний відбиток (далі за текстом — картинку) рівненько, щоб він сканувався без перекосу (потім же вам менше роботи), і скануєте його з виділивністю 400 dpi, якщо видання буде друкуватися з лініатурою 133-200 lpi.

2. Відкриваєте картинку в Adobe PhotoShop. В Preferences у Adobe PhotoShop інтерполяція повинна бути Bicubic.

3. Вирівнюєте картинку (Image => Rotate Canvas => Arbitrary => указуєте потрібний кут повороту картинки) — це іноді потрібно.

4. Виконуєте угрупування => Crop (зазвичай це потрібно).

5. В Image => Image Size в опції Resample Image потрібно зняти «позначку», після чого в полі Resolution потрібно поставити виділивність, яка визначається за даними, що зазначені нижче:

Лініатура, lpi Виділивність, dpi

6. Підтверджуєте => OK.

Тобто ви переводите Роздільна здатність картинки із 400 dpi на 225 dpi (лініатура 150 lpi * 1,5 = 225 dpi) або на 266 dpi (лініатура 175 lpi * 1,5 = 266 dpi). Якщо ви друкуєте з лініатурою більше ніж 200 lpi, то для таких видань растрові зображення сканують із слайдів формату 6х6 або 6х7 см, а не беруть картинки з інших журналів.

Але вихід є: скануєте картинку з роздільністю 500 dpi, а потім виконайте усі необхідні пункти п. 2-6, або по другому варіанту пп. 2-6, після чого переводите Роздільна здатність з 500 dpi на 300 dpi (лініатура 200 lpi * 1,5 = 300 dpi). Для лініатури 225 lpi Роздільна здатність буде 338 dpi; для лініатури 250 lpi Роздільна здатність — 375 dpi.

7. => Ctrl+S або Shift+Ctrl+S, файл зберігаємо у форматі TIFF без LZW-компресії.

8. Вставте картинку в публікацію (вона вставляється в кінцевій виділивності, але при значно більшому фізичному розмірі — так і повинно бути).

Порада сьогодення: проведіть з картинкою операції по пп. 1-6, вставте її на полосу у верстку, а коли верстка видання буде закінчена, то проведіть з картинкою всі інші операції. Природно, що якщо ви вставили у верстку картинку в TIFF форматі, то в цьому форматі її зручно буде і залишити. А також при верстці публікації в PageMaker, QuarkXPress, коли верстка закінчена, то відкривайте в PageMaker або QuarkXPress публікацію, паралельно запускайте PhotoShop. В публікації відзначайте мишкою графічне вікно, що цікавить, вас, в якому знаходиться TIFF-файл, потім через Utilities => Picture Usage дивіться ім'я файла, а потім дивіться на панелі Measurements значення в полях:

Х%:??,?%

Y%:??,?%

(Ці значення зазвичай повинні бути рівні.)

9. Відкрийте у PhotoShop`і необхідний файл і в Image => Image Size вмикаєте в опцію Resample Image, опція Constrain Proportions також повинна бути вімкнена; в одиницях вимірювання поля Width виберіть percent, після чого в полі Width (розділ Pixel Dimensions або розділ Print Size — це без різниці) введіть необхідне значення в % (взято з Х% ??,?%), => OK, зберігати картинку необхідно з потрібним для публікації розміром і на друк вона піде в масштабі 100%. Вказані дії виконуйте для всіх картинок. Закрийте PhotoShop. Закрийте PageMaker або QuarkXPress. Запустіть PageMaker, QuarkXPress і відкрийте публікацію, причому в Edit => Preferences => General в опції Auto Picture Import повинно бути вибрано On (verify).

Оскільки графічні файли були змінені, то QuarkXPress запропонує зробити оновлення Preview, для чого він всі змінені картинки ще раз імпортує в публікацію. Потім «ходіть» по графічних вікнах і в полях Х% ??,?% і Y%: ??,?% вставляйте 100, трохи рухаєте картинку у вікні для якнайкращого розташування. Збережіть публікацію. Все! Тепер можна генерувати PostScript-файли для виведення на фотонабір.

Приведіть в PhotoShop`і розмір картинки до 100% фізичного розміру при незмінній видільності для розташування її в графічному вікні в публікації.

Після цієї операції на зображенні ані растра, ані яких-небудь слідів растрової розетки не залишиться, отже, на цій картинці не повинно бути муару при друкарському друці.

На випадок, якщо якісь сліди растра на картинці все ж таки залишаються і якщо муар слабенький, то виконайте наступне: один раз Blur (цього зазвичай вистачає, але можете спробувати Blur More). Замість Blur More можна використати Guissan Blur (радіус від 0,3 до 1,2 pixels — добирайте до моменту зникнення муару). Після цієї операції муару зазвичай вже немає, отже муару на друку бути не повинно (якщо в друкарні правильно сумістять плашки при монтажі і точно підженуть друкарські форми на друкарській машині). Якщо муар не зник або на відсканованому зображенні є муар, що дуже видно, то => Ctrl+Z (відмінити дію).(9б) => Image => Rotate Canvas => Arbitrary => 15-30 вправо, а потім вліво на стільки ж градусів. Виконайте => Crop білого поля, що з'явилося, навкруги зображення. => Guissan Blur (радіус від 1,0 до 2,5 pixels — добирайте до моменту зникнення муару). Як варіант, іноді корисно перед виконанням операції по пп. 9б

10. Виконайте для картинки один раз Filter => Noise => Despeckle. Після цього можна обійтися тільки одним Blur або Blur More, а Guissan Blur вже не потрібен. => Ctrl+S.

Далі операції аналогічні для обох варіантів розвитку подій. Ретушуєте картинку (зазвичай сміття на картинці після виконання операцій по пп. 1-10 майже немає).

· У режимі RGB:

ð [Ctrl+Y] (CMYK Preview) і Shift+Ctrl+Y (Gamut Warning);

ð [Ctrl+L] (Levels) — якщо це потрібно. => Ctrl+M (Curves) — якщо це потрібно;

ð [Ctrl+В] (Color Balance) — якщо це потрібно;

ð [Ctrl+U] (Hue/Saturation) — якщо це потрібно. Цим не захоплюйтеся, якщо у вас монітор не калібрував ся;

ð переведіть з формату RGB у формат CMYK у відповідному режимі кольороділення (залежить від змісту картинки, типу паперу, типу фарби і практичного досвіду роботи з конкретною друкарнею).

· Один раз Unsharp Mask з параметрами для першого варіанту:

Amount 50-150% (Різкість збільшується в 1-3 рази.) Radius 1,1 pixels (Роздільна здатність розділити на 200 = Radius, але для маленьких картинок це значення має бути 0,4-0,5.) Threshold 5-7 levels (це дуже важливий параметр! Спробуйте подивитися свою картинку з різними значеннями від 4 до 8.)

ПРИМІТКА

Ці параметри залежать від розміру файлу і вмісту картинки. Вказані параметри непогані для розміру кольорової картинки в ~20 Mb в CMYK форматі, в Gray-Scale розмір файлу потрібно розділити на 4. Для картинки більшого розміру можна збільшити Amount до 100-200%. Або виконуйте наступні дії => 1 раз Unsharp Mask з параметрами для другого варіанту: Amount 100-250 % Radius 1,1 pixels Threshold 4-6 levels => Ctrl+S або Shift+Ctrl+S, файл збережіть у форматі TIFF без LZW-компресії. Можна зберегти файл у форматі PhotoShop EPS в ASCII кодуванні з DCS (On (72 pixel/inch color)) або без, з Preview TIFF 8 bit/pixel), з Clipping Path або без. Результат перевершить всі очікування! Але картинку вже не можна (точніше можна, але це дуже погано) перемасштабувати після застосування фільтра Unsharp Mask. Тобто вона повністю готова до розташування на полосі в масштабі 100% і з нею вже нічого робити не варто, оскільки якість картинки буде тільки погіршуватися.

Резюме:

Дана методика дозволяє отримати набагато кращий результат, ніж просто застосування різних фільтрів (Despeckle, Median, просто кілька разів Blur More), або повернення картинки на склі сканера під кутом 10-30. Використовуючи цю методику, ви прибираєте зі скануючого растрового зображення не тільки муар (кольорове і чсрно-біле растрове зображення), але і будь-які вияви растрової розетки кольорового поліграфічного відбитку. Зрозуміло, все це можна зробити і сканером (режим Descreen), але сканувати одне і те саме зображення 5-6 раз з різними установками лініатури в режимі Descreen — це дуже втомлює і не надає такого гарного результату, як рекомендована методика, крім того, при режимі Descreen картинка достатньо сильно втрачає різкість, яку не вдасться відновити навіть фільтром Unsharp Mask з великими значеннями в полі Amount (більше 300), а після Descreen`а нерідко залишаються дуже сильні сліди від растра. Картинка після сканування з режимом Descreen значно поступається картинці, обробленій з використанням даної методики.

Які фарби CMYK впливають на муар?

Муар при друці дають чорна, пypпypова і блакитна фарби. На плівках жовтий колір дає муар, але на якість друку це не впливає, так як жовта фарба достатньо прозора. Причина саме в перекосах форм. Потім і на пробі кольору вдається отримати цей ефект.

Муар на пробі кольору і в тиражі

Одним з джерел муару в офсетному друці є використання неякісного офсетного гумовотканинного полотна або псування його друкарем при змиві машини сурогатами змиваючих складів. Полотно спочатку може дуже сильно проминатися і погано відновлювати форму. Полотно протискується друкарським циліндром при кожному оберті машини і дуже деформується у момент нанесення фарби з форми та змінює свої розміри до моменту перенесення фарби на папір. Надувайте гумову кульку з картинкою і спостерігайте за тим, що відбувається з нанесеним на нього зображенням. Різниця в розмірах полотна у момент нанесення фарби з форми на полотно і у момент перенесення фарби з полотна на папір призводить до появи муару. Як правило такі полотна дешеві, і це не той випадок, коли можна дозволити собі заощадити на витратних матеріалах. Гумовий поверхневий шар офсетного полотна «вимитого» гасом сильно і назавжди розбухає і втрачає свої робочі властивості. Результат описаний вище. Фактура тканинної основи неякісного офсетного полотна може «проступати» крізь верхній гумовий шар полотна і інтерферувати з растром друкованого зображення, що призводить до появи муару в тиражі.

Ще одним джерелом муару є деформація (розтягування) мокрого паперу в друкарській машині. Джерелом цієї вади може бути як невідповідний папір, так і невідповідна до цього конкретного паперу фарба. Дефект, дуже схожий на муар, з’являється при «подрібненні» валів друкарської машини. Групи валів з «ремонтного» набору, встановлені на машину, можуть виявитися різного діаметра, тому при примусовому провертанні механізма машини і гумових валів, що знаходяться у фізичному контакті, починають прослизати один відносно іншого, що призводить до регулярної нерівномірності шару фарби. Виявити цей дефект Ви можете розглядаючи, наприклад, ділянки тиражних аркушів з чорно-білими растровими метеликами при постійній густині (10-20%).