Накреслення

Для вибору накреслення, одного з найбільш розповсюджених способів виділення текстових фрагментів, у програмі PageMaker також передбачено кілька засобів:

1. Кнопки палітри Control (Керуюча).

2. Підміню Type Style (Типи стилів) меню Турe (Текст), у якому представлені наступні варіанти накреслення:

— Normal — нормальне, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+npопуск]

— Bold — напівжирне, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+B];

— Italic — курсивне, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+I];

— Underline — підкреслення, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+U]

— Strikethru — закреслювання, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+/]

— Reverse — інверсне, клавіатурний аналог — [Ctrl+Shift+V].

3.Діалогове вікно Character Specifications (Параметри шрифту), доступ здійснюється за допомогою команди Type/Character (Текст/Шрифт) чи [Ctrl+T].

Колір символів

Трекінг

Регулювання колірних параметрів виділеного тексту можна виконувати як у палітрі Colors (Кольори), так і в діалоговому вікні Character Specifications (параметри шрифту), що відкривається внаслідок активізації команди (Текст/Шрифт) чи натискання клавіш [Ctrl+T]. У другому випадку колір у полі Color (Колір), а його насиченість — у полі Tint (Відтінок).

Трекінгом називається загальне настроювання інтервалів між символами у виділеному фрагменті тексту: великий текст ущільнюється, а дрібний розтягується. Значення трекінгу залежить від кегля шрифту. У програмі PageMaker передбачені п'ять варіантів трекінга:

No Tracks (Без трекінга);

Very Loose (Дуже рідкий);

Loose (Рідкий);

Tight (Щільний);

Very Tight (Дуже щільний).

Вибрати один з них можна декількома способами:

1.У полі Tracking (Трекінг) палітри Control (Керуюча).

2.У підменю Expert Tracking (Трекінг) у меню Турe (Текст). При виборі позиції No Track (Без Трекінга) чи натисканні клавіш [Ctrl+Shift+Q] трекінг вимикається (дана опція встановлена за замовчуванням).

3.За допомогою комбінації клавіш:

- [Ctrl+Shift+ +] — збільшення трекінга на 0,01 em (0,01 круглої шпації);

- [Ctrl+Shift+ -] — зменшення трекінга на 0,01 em (0,01 круглої шпації);

- [Ctrl+ + на цифровій клавіатурі] — збільшення трекінга на 0,04 em (0,04 круглої шпації);

- [Ctrl+Alt+Shift+}] — зменшення трекінга на 0,04 em (0,04 круглої шпації).

Величина ем відповідає широкому пропуску, що дорівнює ширині прописної літери «М» даного шрифту.

Кернінг

Суть кернінга, як і трекінга, полягає в настроюванні інтервалів, але застосовується він зазвичай до окремих пар символів. Необхідність у кернінгу викликана різницею в інтервалах між символами, що порушує структурну цілісність тексту. Найбільш помітний вплив кернінга в текстах великого розміру. Розрізняють ручний, автоматичний і замовлений кернінг.

Для виконання ручного кернінга потрібно виділити пари символів, що підлягають корекції, і змінити значення в полі Kerning (Кернінг) палітри Control (Керуюча).

Величина кернінга визначається в полі Kern Strenght (Щільність тексту). Дане значення може варіюватися у діапазоні від 0,001 (найменша щільність) до 2,000 (найбільша щільність). Визначати величину кернінга можна і за допомогою повзунка, що знаходиться під полем Kern Strenght (Щільність тексту).Найменшій щільності відповідає позиція повзунка у зоні Loosing (Мінімум), найбільшій — в зоні Tighter (Максимум).

За допомогою значень з поля Design (Тип оформлення) можна забезпечити більш точну відповідність між режимом замовленого кернінга і характером тексту за допомогою позиції Other (Інші) у цьому списку ви зможете задати кернінг для конкретного кегля.

Масштабування символів

У програмі PageMaker передбачена можливість масштабування символів горизонталі. Реалізується це декількома способами:

1.Уведіть чи виберіть числове значення у полі Width (Ширина) палітри Control (Керуюча). Масштабування можна виконувати у діапазоні від 5 до 250%.

2.Активізуйте в меню Туре (Текст) команду Horizontal Scale (Ширина символів). У меню виберіть значення масштабу. При виборі позиції Normal (Нормальний) чи натисканні клавіш [Ctrl+Shift+X] символи повертаються в звичайний стан (масштаб дорівнює 100%). У результаті вибору позиції Other (Інша) на екрані з'являється діалогове вікно Other Character Width (Замовлена ширина символів), у якому можна задати довільне значення масштабу.

Зсув базової лінії тексту

Базову лінію тексту можна змістити вверх чи вниз. Для цього необхідно виділити потрібну кількість символів тексту і скористатися одним з наступних методів:

1. У полі Baseline Shift (Зсув базової лінії) палітри Control (Керуюча) Укажіть величину зсуву, увівши значення з клавіатури або висловити його за допомогою кнопок зі стрілками, що знаходяться поруч з полем (додатнє значення задає зсув базової лінії нагору, від`ємне — униз).

2. У діалоговому вікні Character Specifications (Параметри шрифту), що з'являється унаслідок виконання команди Type/Character (Текст/Шрифт) чи натискання клавіш [Ctrl+T], натисніть кнопку Options (Інші). Відкриється діалогове вікно Character Options (Додаткові параметри шрифту). У полі Baseline Shift (Зсув базової лінії) укажіть величину зсуву базової лінії тексту, значення в цьому полі може бути тільки додатнім. Характер зсуву (вверх чи вниз) залежить від того, який перемикач установлений — Up (Вверх), Down (Униз).

Інтерліньяж

Інтерліньяжем називається відстань між сусідніми рядками тексту. У програмі PageMaker інтерліньяж розглядається як атрибут форматування символів, хоча його можна віднести і до параметрів абзацу. Мінімальний обсяг тексту, у якому можна змінювати інтерліньяж, — два рядки.

Визначення величини інтерліньяжу

У програмі PageMaker передбачено кілька засобів для визначення величини інтерліньяжу:

1. Поле Leading палітри Control (Керуюча). Дану установку слід виконувати в режимі форматування символів, що активізується кнопкою з літерою «Т» у керуючій палітрі.

2. Поле Leading (Інтерліньяж) діалогового вікна Character Specifications.

Дане вікно завантажується при виклику команди (Текст/Абзац) чи натисканні клавіш [Ctrl+M].

Інтерліньяж і базові лінії сітки

Зручним методом вирівнювання рядків тексту в колонках є установка однакових значень для інтерліньяжу і частоти базових ліній сітки. Зрівняйте ці значення й активізуйте позначку Align next paragraph to grid (Вирівняти наступний абзац по сітці) у діалоговому вікні Paragraph Rule Option (Розташування ліній абзацу). Щоб одержати доступ до цього вікна, викличте команду Type/Paragraph (Текст /Абзац ) у серії вікон, що відкрилися, натисніть спочатку кнопку Rules (Лінії), а потім кнопку Option (Варіанти). У такий спосіб ви забезпечите вирівнювання рядків тексту в колонках по вертикалі за рахунок того, що відстані між базовими лініями тексту будуть однаковими, а кожен рядок тексту буде прив'язаний до лінії настроювання частоти ліній сітки.

Методи обчислення інтерліньяжу

У програмі Page Maker інтерліньяж може обчислюватися декількома методами. Вибір методу здійснюється в діалоговому вікні Spacing Attributes Щоб потрапити у це вікно, варто викликати команду Paragraph Specifi Cations(пара)метри абзацу) і у вікні Paragraph Specifications (Параметри абзацу), що відкрилося, натиснути кнопку Spacing (Інтервали).

У вікні Spacing Attributes (Інтервали), зона Alignment (Інтерліньяж), є три перемикачі, що відповідають наступним методам обчислення інтерліньяжу:

• Proportional (Пропорційний) — величиною інтерліньяжу є інтервал між базовими лініями тексту, що відстоять від верхньої межі рядка на дві третини її висоти. Цей метод використовується за замовчуванням;

• Top of caps (По прописним) — величиною інтерліньяжу є інтервал між верхніми краями прописних літер у сусідніх рядках;

· Baseline (По базових лініях) — величиною інтерліньяжу є інтервал між базовими лініями сітки сусідніх рядків. Цей вид інтерліньяжу є традиційним і застосовується у верстці найчастіше.