Завантаження тексту до зверстаного документу

На практиці часто виникає необхідність виконати вставку текстових фрагментів різного обсягу до вже зверстаної публікації. Це може бути незалежний матеріал (наприклад, рекламний блок) чи доповнення до основного тексту.

Розглянемо перший випадок. Припустимо, після того як ви підготували публікацію, з'ясувалося, що в її середину необхідно помістити деякий фрагмент тексту. По-перше, у тому місці, де має знаходитися цей фрагмент, потрібно вставити хоча б одну порожню сторінку. Якщо цьогоне зробити, новий текстовий блок розташується поверх існуючого. Далі установіть режимавтозаповнення та виконайте команду File/Place (Файл/Помістити). Якщо однієї сторінки виявиться недостатньо для розташування нового тексту, інша його частина буде вставлена наприкінці документа. У такому випадку виконати операцію сортування сторінок.

Тепер опишемо ситуацію, коли текст, що вставляється, є доповненням до основного тексту і має знаходитися у тому ж блоці. Перед вставкою тексту необхідно активізувати інструмент Text (Текст), установити курсор у позиції вставки і викликати команду File/Place (Файл/Помістити). Після вибору файлу в діалоговому вікні, що відкрилося, програма запропонує вам три варіанти вставки: As new story (Як новий матеріал), Replacing entire story (Замість цілого матеріалу) і Inserting text (У існуючий текст). Виберіть третій варіант і натисніть кнопку ОК (Так). Новий текст з'явиться в позначеній позиції.

Додавання сторінок

У програмі PageMaker для вставки сторінок призначена команда Layout/Insert Pages (Макет/Вставити сторінки). У результаті її виконання на екран виводиться діалогове вікно Insert Pages (Вставити сторінки).

У полі Master Page (Сторінка-шаблон) вказується шаблон, параметри якого будуть застосовуватись до сторінок, що створюються. Якщо в публікації сформовані розвороти, парні і непарні сторінки можуть мати різні параметри. У такому випадку варто увімкнути перемикач Set left and right pages separately (Окрема установка для лівих і правих сторінок), унаслідок чого ви зможете вибрати різні шаблони для лівих і правих сторінок.

Видалення сторінок

Видалити одну або декілька сторінок дозволяє команда Layout/Remove/Pages (Макет/Видалити сторінки). У результаті її активізації відкривається діалогове вікно Remove Pages (Видалити сторінки). У полі Remove Pages (Видалити сторінки вказується номер початкової сторінки з діапазону, що підлягає видаленню, а у полі through (по) — номер кінцевої сторінки цього діапазону. Якщо зформовані розвороти, видалити окрему сторінку не можна.

Переміщення по сторінках

Зручним засобом навігації по сторінках публікації є піктограми з порядковими номерами сторінок, розташовані ліворуч від горизонтального прокручування.

При роботі з багатосторінковим документом для переходу до потрібної сторінки зручніше користатися діалоговим вікном Go to Page (Перейти до сторінки), що відкривається за допомогою команди Layout/Go to Page (Перейти до сторінки) чи [Ctrl+AIt+G].

У цьому вікні за допомогою перемикачів ви вибираєте, до якої сторінки потрібно перейти: до зазвичай ї чи до шаблонної. Порядковий номер необхідної сторінки або назва шаблона вказуються в розташованих праворуч полях.

Сортування сторінок

Для зміни порядку проходження сторінок у програмі PageMaker використовується сортувальник сторінок. Доступ до його вікна — Sort Pages (Сортувати сторінки) — надає команда Layout/Sort Pages (Макет/Сортувати сторінки) (рис.14.9).

Рис.14.9. Команда Layout/Sort Pages (Макет/Сортувати сторінки).

 

Порядок розташування сторінок змінюється шляхом перетаскування їхніх піктограм. Якщо у публікації задане формування розворотів, змінити позицію окремої сторінки вам не вдасться, оскільки в даному випадку переміщувати можна тільки розвороти. Усі сторінки у вікні сортувальника мають номери. Біля переміщених сторінок указуються два номери: суцільною лінією обведений новий номер, а пунктирною — вихідний. Це полегшує орієнтацію в публікації при пересортуванні сторінок. При натисканні кнопки ОК сторінки переупорядковуються заданим вами чином, кнопка Cancel (Скасування) дозволяє вийти з вікна сортувальника зі збереженням первісних позицій сторінок.

Кнопки, на яких зображена лупа зі знаком «+» і «-», призначені для збільшення/зменшення масштабу відображення піктограм сторінок. Щоб охопити поглядом усі сторінки документу, масштаб варто зменшити. Якщо ж ви хочете розглянути матеріал на конкретній сторінці (наприклад, забули, що де знаходиться), скористайтеся можливістю збільшення масштабу. Кнопка (Зміст) дозволяє зробити мініатюрне представлення сторінок більш інформативним (з відображенням рядків тексту і графіки). У результаті вибору Options (Варіанти) відкривається однойменне діалогове вікно, у якому можна змінити режим верстки сторінок, а також спосіб їхнього відображення у вікні сортувальника (з вмістом або без).

У процесі сортування сторінок можна вибрати, яким чином друкувати документ — з однієї сторони або з двох сторін. Для цієї мети призначений перемикач Double-sided (Двосторонній). Якщо він активізований, стає доступним позначка — Facing Pages (У розворот), що дозволяє задати режим двосторонньої публікації — у розворот або посторінковий. Перетворення двосторонньої публікації в односторонню призводить до того, що внутрішні поля стають лівими, а зовнішні — правими. Для часткового запобігання наслідкам зміни стану опцій Double-sided (Двосторонній) і Facing Pages (Розвороти) установлюється опція Do not move elements (He змінювати розташування об'єктів). Справа в тому, що при зміні типу сторінок (з лівої на праву і навпаки) PageMaker намагається зберегти вирівнювання об'єктів, а установка опції Do not move elements (He змінювати розташування об'єктів) дозволяє заборонити переміщення об'єктів щодо правих і лівих полів сторінок. Опція Show detailed thumbnails (показати вміст сторінок), аналог кнопки Details (Зміст), дозволяє керувати відображенням Змісту сторінок у вікні сортувальника. Якщо вимкнути цю опцію, мініатюри сторінок заповнюються сірим кольором, у протилежному випадку створюється їх зміст.