Запитання до самоконтролю

1. Що відноситься до характеристики символів?

2. Які основні вимоги до шрифту?

3. Які Ви знаєте шрифти та їх поділ за графічною основою?

4. Що таке кегль шрифту?

5. Які є одиниці типографської системи?

6. Що таке гарнітура шрифту?

7. Які Ви, знаєте типи шрифтів?

8. Які існують формати текстових файлів?

8. Набір тексту

 
 


8.1. Огляд технічних правил та вимог

Настав час згадати ще одну домінанту сучасної видавничої справи — надзвичайну строкатість технологій. Якщо раніше весь процес підготовки і виготовлення видання був досить устояним і легко піддавався стандартизації (принаймні в межах одержання одного конкретного продукту), то тепер той самий продукт може бути виготовлений різними способами — у залежності від конкретних умов. Причини різні. Більш і менш прогресивні технології в умовах усіх змін, що прискорюються, тепер поруч одна з одною — це стало нормою, а не винятком. До того ж, для однієї і тієї ж мети у світі винаходять і впроваджують одночасно кілька технологій, що вступають у конкуренцію між собою. Це стосується як обладнання, так і програмних засобів. Причому нерідко буває так, що деякий засіб виявляється вдалим для конкретної задачі або ніші і займає своє місце, поступаючись іншим продуктам у популярності в цілому. Наведемо приклад з набору: у багатьох видавництвах, що займаються випуском технічної літератури, має місце текстовий процесор TeX, і вся внутрішня технологія побудована «під нього». Комерційна версія цього процесора функціонує на робочих станціях під UNІX, що створює специфічні проблеми при одержанні авторських матеріалів із зовні.

Звідси випливають такі висновки. По-перше, загальна технологічна інструкція повинна містити в собі тільки ті правила і норми, що носять універсальний або майже універсальний характер. По-друге, видавництво повинно подбати про те, щоб стандартизувати спілкування з авторами з урахуванням своєї специфіки, додаючи власні інструкції до загальних, якщо це необхідно (в Америці вони називаються home style). Сюди можна віднести формати файлів, застосування шрифтів (проблеми з версіями Word і шрифтами Unіcode — яскравий окремий випадок) і спеціальних символів. Шкода, якщо в наших умовах не будуть належною мірою користуватися форматами, спеціально задуманими як універсальні (раніше rtf, тепер pdf). Зважаючи на цю проблему, рекомендуємо при комп'ютерному наборі чітко відбити внутрішню структуру публікації (рівні заголовків) і виконати виділення в тексті (напівжирний шрифт, курсив), грамотно оформити елементи тексту — пробіли після розділових знаків і т.п.

Отже, знання про зовнішній вигляд продукту, що вироблені десятиліттями і століттями, сьогодні є надзазвичай необхідними.