Створення вручну

Програма QuarkXPress надає сім інструментів для створення текстових блоків різної форми.

 

Рис. 16.4. Інструменти для створення текстових блоків

За умовчанням у палітрі знаходиться тільки один інструмент даного типу — Hfctangle Text Box (Прямокутний текстовий блок). Інші розташовані на спливаючій палітрі.

Інструмент Rectangle Text Box дозволяє створювати текстові блоки найпоширенішої форми — прямокутної (рис 16.4.). Якщо в процесі рисування утримувати натиснутою клавішу [Shift], отримаємо блок квадратної форми. При цьому обов'язково спочатку потрібно відпустити кнопку миші і лише потім клавішу [Shift].

Далі ми намалюємо прямокутний текстовий блок і на цьому простому прикладі розглянемо принцип, за яким діє більшість інструментів створення блоків.

1. Активізуйте інструмент Rectangle Text Box tool (Прямокутний текстовий блок).

2. Встановіть покажчик у тому місці, де буде знаходитись одна з вершин блоку, і перемістіть його в потрібному напрямі, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші. Ви побачите, що услід за покажчиком тягнеться пунктирна рамка, що дозволяє визначити розмір і позицію майбутнього блоку. Готовий текстовий блок автоматично виділяється, у ньому з'являється курсор введення.

3. Змініть розміри текстового блоку. Підведіть покажчик миші до одного з маркерів виділення. У результаті покажчик прийме вигляд руки. Потягніть за маркер, і розмір блоку зміниться.

Наступні чотири інструменти, які служать для створення текстових блоків, розташовані на спливаючій палітрі і діють за тим же принципом. Тому ми обмежимося їхнім коротким описом:

· Rounder-Rectangle Text Box — призначений для створення текстових блоків із округлюючими кутами;

· Oval Text Box — дозволяє створювати текстові блоки у формі еліпса;

· Concave-Corner Text Box — служить для створення текстових блоків з увігнутими кутами

· Beveled-Corner Text Box — формує текстовий блок з із стесаними кутами.

При роботі з перерахованими інструментами важливу роль грає клавіша [Shift]. Якщо утримувати її натиснутою в процесі рисування, отриманий в результаті блок буде мати або круглу форму (у разі застосування інструменту Oval Text Box), або рівні сторони (в інших трьох випадках).

Якщо ви володієте художніми здібностями, для вас буде цікавим інструмент Freehand Text Box (Текстовий блок довільної форми). На спливаючій палітрі він розташований останнім. Даний інструмент дозволяє рисувати текстовий блок «від руки», як олівцем на аркуші паперу.

Особливої уваги заслуговує інструмент Bezier Text Box (Текстовий блок у вигляді кривих Без`є). За принципом роботи він кардинально відрізняється від вивчених нами інструментів. Побудова текстового блоку проводиться шляхом розстановки точок, які визначають форму блоку. Точки можна розставляти двома способами:

· натисненнями лівою кнопкою миші;

· натисненнями з одночасним протяганням покажчика при натиснутій лівій кнопці миші.

 
 

У першому випадку текстовий блок складається з відрізків (рис. 16.5, а), а в другому — з криволінійних сегментів (рис. 16.5 б). Обидва способи можна комбінувати.

а б

Рис. 16.5. Прямолінійні і криволінійні сегменти блоку