ТЕОРІЯ АРХІТЕКТУРИ Навчальний посібник

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Національний авіаційний університет

 

Л. М. БАРМАШИНА, В. І. ВАСИЛЬЧЕНКО,

О. М. ПЕТРУШЕВСЬКИЙ

 

ТЕОРІЯ АРХІТЕКТУРИ

Навчальний посібник

 

 

Видавництво Національного авіаційного університету «НАУ-друк»

 

Київ 2010

УДК 72.01(075.8)

ББК Н1я7

Б 254

 

Рецензенти:

О. І. Седак – канд. архітектури, проф., НАОМА.

С. Г. Буравченко – канд. архітектури, доцент, заступник директора УкрНДІцивільсільбуд.

О. А. Трошкіна – канд. архітектури, доцент кафедри архітектури Національного авіаційного університету.

 

Затверджено методично-редакційною радою Національного авіаційного університету

Л. М. Бармашина, В. І. Васильченко , О.М. Петрушевський

( протокол № 4/10 від 25.05.2010 р.)

 

 

Бармашина Л. М.

Б 254 Теорія архітектури: Навч. посібн. Вид-во Нац. авіац. ун-ту, «НАУ- друк» 2010, - 172 с.

 

Викладено основні теоретичні аспекти архітектурної композиції. Розглянуто наступні групи питань: конструктивні системи несучих та інших конструкцій, зокрема стійково-балкова, склепінна, консольна та інші тектонічні системи, а також особливості тектоніки різних просторових конструкцій; теорія кольору в архітектурній композиції, просторові та психологічні властивості кольорів, колірна композиція, кольорове вирішення міської забудови, композиційні властивості архітектурного простору.

Для студентів напряму 1201 «Архітектура».

 

 

УДК 72.01(075.8)

ББК Н1я7

Ó Бармашина Л. М. , Васильченко В. І.,

Петрушевський О. М., 2010

Зміст

  Вступ……..………………………………………………………
1. Конструктивні системи несучих та огороджуючих конструкцій……………………….  
1.1. Стійково-балкова та каркасна тектонічні системи …………….
1.2. Склепінчаста тектонічна система………………………………
1.3. Консольні тектонічні системи. Конструктивні системи із V-подібними опорами……………………………………………  
1.4. Просторові несучі конструкції………………………………….
1.5. Тектоніка просторових решітчастих конструкцій…………….
1.6. Тектоніка складчастих конструкцій…………………………….
1.7. Тектоніка оболонкових просторових конструкцій……………
1.8. Тектоніка висячих просторових конструкцій…………………
1.9. Тектоніка поєднання різних конструктивно-просторових систем в архітектурній композиції...............................................  
2. Теорія кольору в архітектурній композиції...
2.1. Природа кольору. Систематизація кольорів. Психологічні властивості кольору…..………………………………………….  
2.2. Гармонія кольору. «Теплі» й «холодні» кольори……………..
2.3. Просторові властивості кольору……………………………….
2.4. Вплив кольору залежно від структури поверхні й характеру матеріалу…………………………………………………………  
2.5. Об`єднання різних елементів просторого середовища за допомогою кольору……………………………………………..  
2.6. Колірне вирішення міської забудови……….………………….
2.7. Колірна композиція……………………………………………..
3. Властивості архітектурного простору………
3.1. Зовнішній вигляд споруд……………………………………….
3.2. Архітектурний ансамбль………………………………………….
3.3. Інтер’єр та визначення його просторовості …………………..
3.4. Виявлення просторовості композиції………………………….
3.5. Вхід до будівлі чи споруди…..………………………………….
3.6. Конфігурація проходів і проїздів……………………………….
3.7. Взаємовідношення міграційних трас із просторовими об'ємами…………………………………………………………….  
3.8. Форми міграційних просторів……………………………………..
3.9. Технічний та візуальний масштаб………………………………..
  Список літератури…………………………………………………

ВСТУП

Архітектура це галузь діяльності людини, спрямована на формування штучного матеріального середовища, в якому відбуваються всі життєві процеси суспільства та його окремих членів – праця, побут, культура, спілкування, відпочинок тощо. Як матеріальне виробництво архітектура спирається на науку та будівельну техніку, як матеріальне середовище віддзеркалює соціальні умови суспільства, як мистецтво здатна справляти глибокий емоційний вплив.

Архітектурне проектування будівель, споруд та їх комплексів здійснюють відповідно до функціональних вимог, фізичних законів та законів краси. Зміст творів архітектури має соціально-функціональну, емоційну та художню складові, які втілюються в матеріально-просторових формах.

Мета курсу «Теорія архітектури» забезпечення студентів теоретичними знаннями що­до тектонічних засад об`ємно-просторової композиції, її категорій та засобів для подальшого використання цих знань у проектуванні малих архітектурних форм, інтер`єрів, будівель, споруд та містобудівних утворень. Дисципліна «Теорія архітектури» має самостійне значення і є базовою для вивчення дисциплін «Архітектурна композиція» та «Архітектурне проектування».

У результаті вивчення дисципліни студент повинен знати:

– способи виконання графічних вправ на створення різних видів композицій із використанням засобів, властивостей, принципів і прийомів композиційно-художнього моделювання архітектурної форми та урахуванням тектоніки матеріалів і конструкцій;

– принципи побудови фронтальної, об’ємної і просторової композиції з урахуванням тектоніки матеріалів і конструкцій, а також досягнення цілісності, композиційної єдності та естетичної виразності запропонованого рішення;

– можливості використання засобів формоутворення та моделювання архітектурних об’ємів із урахуванням тектоніки різних матеріалів і конструктивних систем;

Навчально-методичний посібник відповідає робочій навчальній програмі дисципліни. Цей посібник слід розглядати як розгорнутий план дисципліни.

 

КОНСТРУКТИВНІ СИСТЕМИ НЕСУЧИХ

ТА ОГОРОДЖУЮЧИХ КОНСТРУКЦІЙ

Метою формоутворення в архітектурі є створення цілісної гармонійної об’ємно-просторової структури, що має відповідати різноманітним потребам… Призначення будівлі та пов’язана із ним функціональна організація… Втіленню функціональної організації об’ємно-просторової структури в матеріальну форму допомагає використання різних…

Стійково-балкова та каркасна тектонічні системи

З часом ця примітивна конструкція досягла значної досконалості, розвинувшись у струнку архітектурну систему, на основі якої було створено багато… Стійково-балкові конструкції з давніх часів виконувалися і з дерева. При цьому… В архітектурі давнього світу колонні системи знайшли широке розповсюдження. Історія архітектури Давнього Єгипту та…

Склепінчаста тектонічна система

Стійково-балкова та каркасна тектонічні системи

За часів Стародавнього Риму аркові та склепінчасті конструкції отримують не тільки технічну, але й тектонічну розробку. В інженерних спорудах…  

Консольні тектонічні системи.

Конструктивні системи з V-подібними опорами

Найбільш розповсюджений тип консольних конструкцій —окремо розміщені опори з консолями (навіси, козирки тощо). Тектоніку роботи консольної… Будь-який опірний будівельний елемент, що має конічну V-подібну форму,…    

Просторові несучі конструкції

У сучасній архітектурі формоутворення архітектурних об’єктів є|з'являється,являється| результатом розвитку двох тенденцій: вільного планування, що… Зал — це основне композиційне ядро більшості громадських будівель.… Великопрольотні конструкції покриттів з’явилися|появилися| ще в стародавні|древні| часи. Це були кам’яні куполи і…

Тектоніка просторових решітчастих конструкцій

Важливою властивістю просторових стрижневих структур є здатність пристосовуватись до різних навантажень шляхом перерозподілу зусиль на суміжні зони.… У Німеччині свого часу було створено стрижневі споруди зі сталевих елементів,… Всесвітньо відомими є розробки американського інженера Фулера щодо зведення склепінь просторової конструкції із…

Тектоніка складчастих конструкцій

Поняття «складчаста конструкція» є новим, в історії будівельного мистецтва таких конструкцій немає. У природі також майже не існує подібних форм,… Складчасті конструкції — це тонкостінні будівельні конструкції типу оболонок,… Складка працює в повздовжньому напрямку як просторова балка, в поперечному – як плита, що спирається на стики складок…

Тектоніка оболонкових просторових конструкцій

Просторові оболонки поєднують|поєднують,з'єднують| в собі властивості несучих і захисних конструкцій в органічному з’єднанні|сполученні,сполуці|. Їх… Криволінійні просторові покриття дозволяють вільно, незалежно від розміщення… Економічна вигода від застосування|вживання| криволінійних тонких просторових поверхонь оцінюється зниженням на 20-50%…

Тектоніка висячих просторових конструкцій

Вантові| висячі покриття. Склад і послідовність виконання процесів монтажу вантових| покриттів залежить від їх конструктивної схеми. Провідним і… Конструкція висячого покриття з|із| системою ортогональних вантів, що є… Вантова| мережа|сіть| складається з систем повздовжніх і поперечних вантів. Їх розташовують за головними…

Тектоніка поєднання різних конструктивно-просторових систем в архітектурній композиції

У давні часи розвиток науки та техніки дозволяв уявити роботу конструкції як найпростішу систему рівноваги, стійкість статистичних мас.