Напівпровідникові резистори

НП резистори мають два вихідних електроди. Вони поділяються на лінійні та нелінійні.

У лінійних резисторів питомий електричний опір не залежить від при­кладеної напруги, їх умовне позначення наведене на мал. 2.1,а. Вони виготовляються на основі НП р- або п-типу і використовуються в інтег­ральних мікросхемах.

 

Малюнок 2.1 - Умовні позначення лінійного резистора (а), варистора (б), терморезистора (в), фоторезистора (г)

 

Нелінійні резистори (варистори) - це такі НП резистори, у яких пи­томий опір залежить від прикладеної напруги, їх умовне позначення наведене на мал. 2.1, 6. Варистор має нелінійну симетричну ΒΑΧ, яку показано на мал. 2.2.


Малюнок 2.2 - ΒΑΧ варистора

Один з основних параметрів варис­тора – коефіцієнт нелінійності λ, який визначається відношенням його ста­тичного опору Rcm до динамічного опору

 

, (2.1)

 

де U, I-напруга на варисторі та струм через нього. Зазвичай λ = 2 ÷ 6.

Варистори використовують як обме­жувачі перенапруг для захисту НП при­ладів.

Також існують НП резистори, опір яких різко залежить від темпера­тури навколишнього середовища. Це – терморезистори. Їх умовне по­значення наведене на мал. 2.1, в.

Терморезистори поділяються на термістори, у яких із зростанням температури опір зменшується, та позистори, у яких із зростанням тем­ператури опір зростає.

Залежність опору терморезистора від температури визначається експоненційним законом:

, (2.2)

 

де k, β - коефіцієнти, залежні від конструктивних розмірів та концент­рації домішок у НП відповідно; Τ - абсолютна температура.

Терморезистори (термістори, позистори) використовуються як дат­чики температури у системах регулювання температури, теплового захисту, протипожежної сигналізації, для термостабілізації режимів ро­боти електронних пристроїв.

Потужні позистори дозволяють забезпечувати захист електрооблад­нання від струмів перевантаження (замість теплових реле).

У фоторезисторів величина опору залежить від ступеню освітлення. їх, в основному, застосовують у пристроях автоматики.