Порядок виконання роботи

 

1. Увімкнути осцилограф в електричну мережу (220 В) і підготувати його до роботи в режимі “Розгортка”. Ручками “Фокус”, “Яскравість”, переміщення «» (за віссю Х) та «» (за віссю Y) добитись чіткої горизонтальної лінії в центрі екрана.

2. Установити перемикачі П1 і П2 за вказівкою викладача.

3. Увімкнути ГІ і спостерігати затухаючі коливання, встановивши ручкою “Підсилення” необхідну амплітуду затухаючих коливань.

4. Експериментально вивчити залежність періоду коливань від ємності конденсатора при фіксованих L та R. Для цього перемикач П2 поставити в положення, вказане викладачем, і послідовно вмикаючи в контур конденсатори С1, С2, СЗ, визначити період коливань контуру

 

де N – число повних затухаючих коливань на ширині ; а – час пробігу променем відрізка довжиною в одну поділку на екрані осцилографа. Результати вимірювань та обчислень занести в табл. 1.

 

Таблиця 1

R, L, Ємність, мкФ l, под. N а, мс/под. Період коливань, с
п/п Ом мГн С1 С2 С3

 

Теоретичне значення періоду коливань обчислюється за формулою:

 

(якщо , то можна користуватися ). Параметри елементів схеми наведені в табл. 2.

Таблиця 2

Елемент схеми С1 С2 С3 R1 R2 R3 R4 L
Номінал 0,25 мкФ 0,50 мкФ 1,00 мкФ Ом Ом Ом Ом 45 мГн

 

5. Для конденсаторів С1, С2, С3 обчислити значення Rзр , за яких настає зрив коливань у контурі.

6. Виміряти на екрані осцилографа амплітуди чотирьох послідовних коливань і результати вимірювань та обчислень занести в табл. 3 (взяти попередні значення R і С). Визначити декремент затухання та логарифмічний декремент .

 

Таблиця 3

Номер досліду С, мкФ Q1, мм Q2, мм Q3, мм Q4, мм

 

7. Теоретичне значення обчислити за формулою (31.10). Порівняти результати експериментальних вимірювань та теоретичних розрахунків і зробити висновок.