рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Час:90 хв.

Час:90 хв. - раздел Образование, Методична розробка Для проведення групового заняття З навчальної дисципліни “Військова підготовка”. Місце: Спеціалізована Аудиторія Навчальна Т...

Місце: спеціалізована аудиторія

Навчальна та вихована мета:

1. Ознайомити студентів з основними засоби хімічної розвідки та контролю, які є на озброєнні у військах.

2. Вивчити призначення, устрій та порядок користування засобами для проведення хімічної розвідки та контролю.

3. Виховувати у студентів особисту відповідальність за знання та використання засобів хімічної розвідки та контролю.

Навчальні питання та розподіл часу:

Вступ 3 хв.

1. Методи індикації отруйних речовин 10 хв.

2. Будова, принцип роботи приладів хімічної розвідки та контролю 75 хв.

Заключна частина 2 хв.

Навчально-методичне забезпечення:

1. Зразки приладів хімічної розвідки і контролю: АП-1, ВПХР, ПРХР, ГСА-12, КЗО-1.

2. Радіаційний, хімічний, біологічний захист підрозділів: Навчальний посібник – Гишко Г.Б., Убоженко В.В., Гутченко А.Г. та ін.. Х.: ХУПС, 2011, с.89 – 103

3. Защита от ОМП. Руководство к лабораторным работам.- Харьков, МО ХВВКИУ, 1991г.

 

 

ЗМІСТ ГРУПОВОГО ЗАНЯТТЯ ТА МЕТОДИКА ЙОГО ПРОВЕДЕННЯ

Заняття починається з прийму доповіді чергового, перевірки наявності тих, хто навчається. Далі викладач оголошує тему, мету та навчальні питання заняття. Навчальною метою заняття є вивчення методів та технічних засобів військової хімічної розвідки та контролю і практичне дослідження ступеня різних хімічних заражень, опанування прийомів роботи з приладами хімічної розвідки в різних умовах.

Вона досягається вивченням наступних навчальних питань:

1. Методи індикації отруйних речовин.

2. Будова, принцип роботи приладів хімічної розвідки та контролю.

Відпрацьовування навчальних питань виробляється в складі всієї навчальної групи з залученням посібників 1. Радіаційний, хімічний, біологічний захист підрозділів: Навчальний посібник – Гишко Г.Б., Убоженко В.В., Гутченко А.Г. та ін.. Х.: ХУПС, 2011, с.89 – 103 або

2. Защита от ОМП. Руководство к лабораторным работам.- Харьков, МО ХВВКИУ, 1991г.

Перше навчальне питання. Викладач доводить до всієї групи методи виявлення отруйних речовин, які застосовуються в приладах військової хімічної розвідки і контролю, класифікацію приладів ХРіК.

При відпрацюванні другого питання студенти самостійно з використанням приладів ХРіК, керівництв, технічних описів приладів вивчають призначення, будову, порядок підготовки і роботи з приладами, опановують прийоми визначення різних ОР в різних умовах. Після цього студенти надають результати своєї роботи у вигляді записів про результати визначення ОР у зошиті. Викладач при необхідності за допомогою запитань уточнює ступень вивчення студентами поставлених завдань.

 

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Викладач підводить підсумки заняття. Оголошує завдання на самостійну підготовку до наступного заняття.

 

НАВЧАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ

Вступ

 

Досягнення в науці і техніці за останні десятиліття привели до широкого використання хімічних сполук в багатьох сферах людської діяльності, в тому числі і у воєнній справі.

Говорячи про “традиційну” хімічну зброю як засіб збройної боротьби у конфліктах різного масштабу та інтенсивності, а також як засіб воєнно-політичного тиску (шантажу), слід зазначити, що Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення не виключає можливість її застосування.

Вихід держав із Конвенції, коли цього вимагають інтереси національної безпеки, складність контролю за бінарними технологіями виробництва хімічної зброї та ряд інших питань, які не ввійшли до Конвенції, визначають ймовірність її наявності та застосування у воєнних конфліктах.

 

Питання №1. Методи індикації отруйних речовин.

В умовах сучасної війни велике значення для завдань розвідки має суб’єктивне сприйняття різних форм і видів застосування хімічної зброї. Для створення повної картини військовослужбовці мають здійснювати хімічну розвідку і спостереження, що може істотно доповнити результати об’єктивних способів даними суб’єктивного сприйняття.

Розрізняють такі суб’єктивні сприйняття: відчуття подразнення органів дихання, очей і шкіри; відчуття запаху (табл. 1) або смаку; виявлення характерних відмінностей від нормального стану рослинності, задушливого туману у повітрі або крапель ОР на рослинності й ґрунті під час слабких глухих вибухів снарядів; виявлення уламків чи боєприпасів, які не вибухнули, за маркіруванням яких можна судити про тип ОР.

 
 

 

 


Об’єктивний спосіб визначення ОР ґрунтується на показаннях засобів хімічної розвідки. В основу будови великої кількості цих засобів покладено використання спеціальних речовин (хімічних реагентів) – індикаторів. Під час взаємодії ОР з індикатором в засобі здійснюється зміна фізичного або хімічного параметру, яка або фіксується візуально, або чутливими пристроями з видачею світлового та звукового сигналу. Наприклад, під час прокачування повітря через індикаторну трубку (ІТ) ОР реагує з розчином, що знаходиться на наповнювачі, і хімік-розвідник спостерігає за зміною кольору наповнювача, порівнюючи з еталоном, робить висновки про наявність ОР та ступінь небезпеки.

 
 

 


Виявлення отруйних речовин (ОР) у повітрі, на місцевості, військовій техніки, обмундируванні та на інших об'єктах здійснюється за допомогою приладів хімічної розвідки, індикаторних плівок або шляхом узяття проб і наступного аналізу їх у хімічних лабораторіях.

Виявлення і кількісне визначення ОР у польових умовах у повітрі і на різних об'єктах здійснюються хімічним методом, заснованим на здатності отруйних речовин при взаємодії з деякими реактивами утворювати хімічні сполуки з визначеним фарбуванням. Поява такого фарбування свідчить про наявність отруйної речовини, а по інтенсивності її порівнянням зі спеціально підібраними кольоровими еталонами можна судити про концентрації отруйної речовини.

У зв'язку з надзвичайно високою токсичністю фосфорорганічних ОР (ФОР) їхнє виявлення виробляється більш чуттєвим, біохімічним методом, що дозволяє знайти ФОР у мало небезпечних концентраціях.

Для зручності проведення аналізів реактиви, застосовувані в приладах хімічної розвідки, наносяться на пористий наповнювач (силікагель) або містяться в скляну ампулу. Наповнювач і відповідна кількість ампул з реактивом розміщують у скляній трубці, що з обох кінців запаюється. Така трубка називається індикаторною.

Для виявлення ОР індикаторна трубка й ампули, що знаходяться в ній, розкриваються, через трубку прокачується заражене повітря ОР вступає у взаємодію з реактивом, викликаючи відповідну зміну фарбування наповнювача.

В індикаторній плівці використовуються тверді реактиви, що наносяться на її поверхню. При потраплянні на неї аерозолю ОР відбувається зміна фарбування.

Для виявлення ОР використовується також іонізаційний метод, приведений при описі ПРХР, що дозволяє автоматизувати процес виявлення ОР.

Хімічні методи –В цьому методі використовуються ті чи інші хімічні індикаторні реакції з ОР.

Хемілюмінесценція – це свічення, яке виникає за рахунок енергії хімічних реакцій; генерується продуктами реакції або іншими компонентами, які акцептують енергію від продуктів. Реєструвати появу люмінесценції можна за допомогою фотоелементів або фотоелектронного помножувача, причому люмінесціююча речовина може бути виявлена у дуже малих кількостях.

Каталітичний метод.Сутність його полягає у гальмуванні визначених каталітичних реакцій слідами ОР, що знаходяться у повітрі, внаслідок отруєння ними каталізаторів-біокаталізаторів або неорганічних контактних каталізаторів. За рахунок великих виходів каталітичних реакцій можуть бути створені схеми приладів, що володіють винятково високою чутливістю до визначуваних ОР.

Фізичні методи.До фізичних методів відносяться методи, які ґрунтуються на реєстрації зміни фізичних властивостей атмосферного повітря під час уведення в нього парів ОР, наприклад, зміни електропровідності, теплопровідності, коефіцієнта дифузії, деяких оптичних властивостей тощо.

Іонізаційний метод.Сутність методу полягає в прокачуванні повітря через іонізаційні камери. Визначення наявності ОР у повітрі відбувається шляхом реєстрації змін іонізаційного струму, що обумовлене зміною концентрації іонів в іонізованому повітрі за наявність в останньому сторонніх домішок. З появою у повітрі парів ФОР відбувається зміна іонізаційного струму в іонізаційному перетворювачі, пов’язане із впливом молекул ФОР на рухливість іонів, утворених під час дії альфа-частинок джерел іонізації.

Спектральний метод –принцип дії всякого спектрального приладу (заснованого на аналізі спектрів поглинання) полягає у фіксуванні змін, що відбуваються під час пропускання через досліджувану речовину (розчин тощо) пучка променів, що мають суцільний спектр.

Фізико-хімічний метод –ґрунтуються на використанні явищ, що супроводжують хімічні реакції чи фізико-хімічні процеси, які відбуваються під час взаємодії ОР з індикаторами, і реєструються за допомогою спеціальних пристроїв.

Біологічний методполягає у визначенні ОР в результаті взаємодії його з живим організмом. З приводу цього біологічний метод застосовується для визначення дії невідомої ОР, кінцевої перевірки знезараження води, продуктів тощо.

 

Питання №2. Будова, принцип роботи приладів хімічної розвідки та контролю.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методична розробка Для проведення групового заняття З навчальної дисципліни “Військова підготовка”.

Для проведення групового заняття... З навчальної дисципліни... Військова підготовка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Час:90 хв.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Військовий прилад хімічної розвідки
    Військовий прилад хімічної розвідки /ВПХР/ призначений для визначення в повітрі, на місцевості, на бойовій техніці зарину, зоману, іприту, фосгену, дифосгену, синиль

Характеристика індикаторних трубок
Маркірована індикаторної трубки ОР, визначене трубкою Найменша концентрація, визначена трубкою, мг/л Окрас наповнювача

Визначення ОР у небезпечних концентраціях.
5×10-5 мг/л і вище /5-6 качків насосом ВПХР/: - вийняти з касети дві ИТ, надпиляти їхні кінці і розкрити трубки по надпилах; - пробійником ампул розбити верхні ам

Times;10-7 мг/л і вище /50-60 качків насосом ВПХР/.
Порядок роботи той самий, але нижні ампули розбивати не відразу, а через 2-3 хв після прокачування повітря. Крім того, в жарку /35°С і вище/ погоду нижню ампулу, у контрольній трубці розбивати чере

Визначення ОР у димі.
Для визначення ОР у димі необхідно: – дістати з приладу насос і вставити в нього розкриту ИТ; – дістати з приладу насадку і закріпивши в ній ПДФ, щільно навернути насадку на різьб

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги