Поличні і люльковi норії

 

Для піднімання по вертикалі або під великим кутом нахилу (більше 65°) штучних масових вантажів застосовують поличні і люлькові норії.

Поличні норії (рис. 44, а) є замкнутим тяговим органом, що огинає верхню (приводну) і нижню (натяжну) станції.

Як тяговий орган застосовують звичайно ланцюги, до ланок яких прикріплені консольні захоплення – полиці, форма і розміри яких залежать від переміщуваних вантажів.

Поличні норії завантажуються автоматично: захоплення, проходячи крізь завантажувальний майданчик, знімають з неї черговий поданий вантаж.

Розвантажуються норії під час переходу полиці через зірочки приводної станції або при зміні положення полиці в місці розвантаження спеціальними відвідними роликами.

Швидкість руху тягового органа поличної норії, виходячи з умов роботи ланцюга і розвантаження полиць від вантажу, вибирають не більше 0,2…0,3 м/с.

Люлькові норії (рис.44, б) застосовують для транспортування штучних вантажів по вертикалі. Робочі органи норії – люльки, шарнірно підвішані до ланцюгів.

Шарнірна підвіска дозволяє розвантажувати робочі органи в будь-якій точці по висоті норії.

Захоплювачі люльки знімають черговий вантаж при проході крізь завантажувальний майданчик. На висхідній гілці норії люльки нахиляються, і вантаж зісковзує в приймальний пристрій.

Захоплення люльки проходять в прорізі розвантажувального майданчика і залишають на ній вантаж, який транспортується.