Аерожолоби і аероліфти

Аерожолоб - це аерогравітаційний конвеєр, робота якого заснована на аеруванні вантажу, що приводить його в псевдозріджений стан. Аерожолоб складається з двох каналів 2 і 5 (рис. 52) розділених пористою перегородкою 3, виготовленою з кераміки або бельтінгу (восьмишарового бавовняного паса).

 
 

 


Рис. 52 - Аерожолоб

 

 

Вантаж транспортується через завантажувальний пристрій 1 і поступає самопливом у верхній канал 2. Повітря, що нагнітається вентилятором 6, подається в нижній канал 5 і проходить через пористу перегородку 3. Вантаж оглядається через оглядове вікно 7 у вантажному каналі 2, яке можна розташувати в будь-якому місці по довжині транспортування, що досягає 40 м. В процесі проходження повітря через вантаж внутрішнє тертя зменшується і вантаж здобуває властивості рідини. Таким чином, псевдозрідження - це проміжний стан між нерухомим станом вантажу і віднесення його частинок потоком повітря, тобто початком процесу пневматичного транспортування.

Аерованний вантаж під дією сили тяжіння тече в аерожолобі з нахилом не менше 3…4°. Цей вид транспорту застосовують для переміщення порошкоподібних (тонкодисперсних) вантажів (мука, цемент і т.п.).

Перевага аерожолобів: простота конструкції; компактність; невеликі метало- і енергоємність; відсутність шуму і вібрації; висока продуктивність (цемент = 25¸65 т/год; мука = 10¸40 т/год) при порівняно невеликій питомій витраті повітря; герметичність (захист вантажу від атмосферного впливу).

Недоліки: необхідність подачі тільки сухого повітря; обмежений асортимент вантажів, що транспортуються.

Для аерожолобів має велике значення якість повітря, що підводиться під пористу перегородку. Воно повинно бути ретельно очищеним від пилу, вологи і масла, інакше забиваються пори перегородки. Витрата повітря, необхідного для роботи аерожолоба, залежить від фізико-механічних властивостей переміщуваного вантажу, висоти шару і кута нахилу жолоба.

Продуктивність аерожолобів визначається за формулою

, кг/с, (80)

де = 0,1…0,15 м - висота шару вантажу;

- ширина жолоба, м;

- швидкість руху вантажу (для жолоба з кутом нахилу 3…4° =1 м/с).

Витрата повітря

, м3/с,

де = 60…150 - коефіцієнт масової концентрації суміші;

- густина повітря, кг/м3.