ПЕРЕДМОВА

Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів агробіологічного профілю.

Мета посібника - ознайомити студентів із основами латинської мови, допомогти набути практичних умінь та навичок використання фахової латиномовної термінології у навчальній, науковій та виробничій діяльності. Оволодіння основами латинської мови надасть студентам можливість правильно читати, писати і перекладати латинські терміни з ботаніки, фітопатології та зоології, допоможе свідомо сприймати й опановувати біологічну номенклатуру. Навчання термінологічної латини означає також створення передумов для усвідомленого засвоєння терміноелементів греко-латинського походження, що увійшли у відповідну субмову біології.

Посібник має чітку структуру: основний курс, додатки, етимологічний довідник. Основний курс складається з 13 занять, кожне з яких містить теоретичну частину - граматичні і термінологічні теми, питання для самоперевірки та комплекс вправ на закріплення та систематизацію вивченого матеріалу. В додатках є необхідний лексичний мінімум. Основу лексики, відібраної для засвоєння, становлять ботанічні терміни. Викладач може комбінувати, доповнювати та розширювати лексичні мінімуми.

У розділі “Фонетика” (заняття 1-3) наведено теоретичний матеріал та систему вправ, спрямованих на формування орфоепічних, орфографічних умінь і навичок, необхідних для читання та написання латинських слів: латинський алфавіт, правила вимови голосних, приголосних і буквосполучень, правила складоподілу та постановки наголосу в латинських словах.

У розділі “Морфологія” (заняття 4-13) викладено граматичний матеріал, необхідний для оволодіння конструюванням, аналізом та формоутворенням біологічних термінів. Оскільки базис біологічної термінології та номенклатури становлять іменники і прикметники, найбільшу увагу приділено вивченню саме цих частин мови.


Посібник має чітку термінологічну спрямованість. Звернуто увагу на структуру біномінальних, уніномінальних назв рослин і тварин, правила позначення назв гібридів та культурних рослин, інформативний зміст латинських біологічних номенклатурних найменувань.

У кінці посібника розміщено історико-культурологічні, граматичні та термінологічні додатки до основного курсу. Термінологічний курс супроводжується наведенням етимологічних відомостей про походження латинських назв рослин, ознайомлення з якими спрощує запам’ятовування номенклатурних найменувань, робить його більш свідомим, і, відповідно, легшим.

Посібник буде корисним не лише студентам ВНЗ агробіологічного профілю і для осіб, що прагнуть вивчати термінологічну латину самостійно, а також для всіх зацікавлених фахівців-біологів.