Модуль 1

Поняття, предмет, метод,

система та джерела

адміністративного права

і його місце в системі

права України

Зміст дидактичної одиниці

Поняття адміністративного права.

Предмет адміністративного права.

Метод адміністративно-правового регулювання.

Місце адміністративного права в системі права України.

Система і джерела адміністративного права.

Адміністративне право і наука адміністративного права.

 

Анотація

Зазначений модуль містить основні теоретичні питання адмі­ністративного права відповідно до тенденції адміністративної реформи в Україні. Він передбачає ознайомлення з поняттям адмі­ністративного права, його історичним аспектом виникнення і розвитку. Модуль включає в себе аналіз методу адміністративно-правового регулювання, а також характеристику системи і джерел адміністративного права. Наголошено на проблемних питаннях адміністративного права і науки адміністративного права, при цьому акцентується увага на основних напрямах реформи адмі­ністративного права та його значенні у становленні та розвитку незалежної правової демократичної держави Україна.

 

Нормативно-правові акти

1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України

28 червня 1996 p. // Відомості Верховної Ради України (далі — ВВР). — 1996. —№ 30. — Ст. 141.

2. Указ Президента України “Про заходи щодо впровадження Концепції адміністративної реформи в Україні” від 22 липня 1998 р. // Офіційний вісник України. — 1999. — № 21. — Ст. 943.

3. Указ Президента України “Про чергові заходи щодо подальшого здійснення адміністративної реформи в Україні” від 22 січня 2001 р. // Офіційний вісник України. — 2001. — № 4. — Ст. 113.

4. Указ Президента України “Питання організації проведення в Україні адмі­ністративної реформи” від 21 липня 2001 р. // Офіційний вісник України. — 2001. — № 30. — Ст. 1358.

 

Основна література

1. Адміністративне право України. Академічний курс: Підруч. у двох томах: Том1. Загальна частина / Ред. колегія: В.Б. Авер’янов (голова). — К.: Юридична думка, 2004. — 584 с.

2. Административное право Украины: Учебник для студентов высш. учеб. заведений юрид. спец. / Ю.П. Битяк, В.В. Богуцкий, В.Н. Гаращук и др.; Под ред. проф. Ю.П. Битяка. — 2-е изд., перераб. и доп. — Х.: Право, 2003. — 576 с.

3. Адміністративне право України: Підручник / За заг. ред. С.В. Ківалова. — Одеса: Юридична література, 2003. — 896 с.

4. Забарний Г.Г., Калюжний Р.А., Шкарупа В.К. Адміністративне право України: Навч. посіб. — К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2003. — 212 с.

5. Васильев А. С. Административное право Украины (общая часть): Учебное пособие. — Х.: Одисей, 2003. — 288 с.

6. Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративне право України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — 544 с.

7. Правознавство: Підручник /А.І. Берлач, Д.О. Карпенко, В.С. Ковальський, А.М. Колодій, А.Ю. Олійник, О.О. Підопригора; За ред. В.В. Копейчикова, А.М. Колодія. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — 752 с.

 

Додаткова література

1. Бренбан Г. Французьке адміністративне право. — М., 1988. — С. 21.

2. Сорокин В.Д. Метод правового регулирования. — М., 1976.

3. Юсупов В.А. Теория административного права. — М., 1985.

4. Ющик О.І. Правова реформа: загальне поняття, проблеми здійснення в Україні. — К., 1997. — 192 с.

 

Факультативна література

1. Авер’янов В. Реформування українського адміністративного права: ґрунтовний привід для теоретичної дискусії // Право України. — 2003. — № 5. — С.117.

2. Авер’янов В.Б. Реформування українського адміністративного права: черговий етап // Право України. — 2000. — № 7.

3. Вовк Ю. Проблема кодифікації адміністративного законодавства України: історичний досвід // Право України. — 2003. — № 12. — С.120.

4. Голосніченко І. Значення адміністративного права в умовах демократичних перетворень суспільства // Право України. — 1998. — № 11.

5. Демський Е.Ф., Гіжевський В.К. Про систему адміністративного права // Юридична Україна. — 2004. — № 4. — С. 9–10.

6. Демський Е.Ф. Про предмет і метод транспортного права. Вчені записки Інституту економіки і права “Крок”. Серія “Право”. — 2002. —18 с.

7. Пахомов І. Адміністративна реформа: предмет реформування // Право України. — 2004. — № 3. — С. 22.

8. Полешко А. Стан і перспективи реформування адміністративного права (з ІІІ Національної науково-теоретичної конференції) // Право України. — 2003. — № 7. — С. 124.

 

Тест-допуск

1. Хто є автором ідеї поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову?

а) Ш. Монтеск’є;

б) ультраліві більшовики (Пашуканіс, Стальгевич, Берцинський);

в) Г. Бренбан;

г) Ж.-Ж. Руссо.

2. Яка форма державного правління в сучасній Україні?

а) парламентська республіка;

б) президентська республіка;

в) змішана республіка;

г) парламентська монархія.

3. Назвіть основні критерії поділу права кожної держави на окремі галузі права.

а) суб’єкти галузі права;

б) метод правового регулювання;

в) предмет правового регулювання;

г) предмет правового регулювання і метод правового регулювання.

 

4. Що є джерелом права?

а) правова норма;

б) система права;

в) нормативно-правовий акт;

г) рішення державного органу.

 

5. До яких галузей правової системи належить адміністративне право:

а) спеціальних;

б) комплексних;

в) фундаментальних;

г) спеціалізованих.

Методичні вказівки для самостійної роботи

Беручись до вивчення теми, слід мати на увазі, що адміністративне право, як і конституційне, фінансове, митне та ін., опосередковує функціонування публічної влади в державі, що передбачає імперативний (владний) вплив держави в особі уповноважених нею органів та посадових осіб на відповідну сферу суспільних відносин. Для кращого розуміння поняття та змісту адміністративного права студенту слід акцентувати увагу на головні функції, що притаманні цій галузі права (управлінська, правореалізаційна і правозахисна), оскільки через них проглядається необхідна умова і засіб реалізації Конституції України в найважливішій сфері функціонування публічної влади – сфері виконання законів та інших правових актів держави.

Розглядаючи адміністративне право в історичному аспекті, студенту слід зважити на те, що воно має глибоке коріння, себто давні джерела. Свої витоки адміністративне право бере з найдавніших пам’яток національного законодавства, якими є “Руська правда”, “Литовський Статут”, “Наказ о градском благополучии”, Кодекс “Права, за якими судиться малоросійський народ” та ін., однак наявні посібники з даної дисципліни не дають повного уявлення про них. Проте варто самостійно опрацювати ці роботи для формування системних знань не лише з адміністративного права, але й інших базових та спеціальних юридичних дисциплін. Використання історичного методу є також необхідним і при вивченні становлення та розвитку адміністративного права як галузі права та навчальної дисципліни, зокрема за часів радянської доби.

При вивченні предмета адміністративного права слід мати на увазі, що в Україні започатковано адміністративну реформу, основним змістом якої є переосмислення державно-управлінських відносин. Тому слід з увагою поставитись як до вивчення основних положень концепції адмі­ністративної реформи в Україні, так і проекту концепції реформи адміністративного права України.

Метод правового регулювання є другою з ознак відгалуження однієї галузі права від іншої, а тому метод адміністративного права з притаманним йому імперативним (владним) приписом засвідчує приналежність даної галузі права до публічного права. Вивчаючи це питання, необхід­но використати набуті знання з теорії держави і права, з урахуванням особливостей методу адміністративного права.

Під системою адміністративного права розуміють поділ його норм за окремими адміністративно-правовими інститутами відповідно до особливостей адміністративних відносин, що регулюються цими нормами. Слід усвідомити, що використовують щонайменше два критерії виділення структурних складових адміністративного права, при цьому важливо знайти пояснення причини виділення його спеціальної частини.

Джерела адміністративного права як зовнішня форма вираження його норм представлені відомими їх різновидами (правовий звичай, правовий прецедент, нормативний договір і нормативно-правовий акт), однак через специфіку предмета регулювання найважливіша роль відводиться нормативно-правовому акту. З огляду на неймовірно велику кількість законів та підзаконних нормативних актів варто усвідомити основні критерії та зміст їх класифікації. Поряд з цим важливо акцентувати увагу на сутності та механізмі процесу систематизації як засобу удосконалення адміністративного законодавства.

Перехід до ринкової економіки, курс на яку проголошено в Укра­ї­­ні, поставив проблему перегляду всієї системи науки адміністративного права, починаючи від її предмета та методу й закінчуючи окремими інститутами, категоріями й поняттями. Фахівці-практики добре розуміють, що розробка та впровадження адміністративних актів, формування сучасної системи державно-управлінських відносин потребують якіс­ного наукового підґрунтя. А отже, при опрацюванні матеріалу навчального модуля саме ці наріжні положення не повинні залишитися поза увагою студентів.

 

 

Матеріали для вивчення