Суб’єкти адміністративного права

 

Колективні державні Колективні недержавні   Індивідуальні
- органи державної влади; - державні підприємства, установи та різні їх об’єднання; - структурні підрозділи органів виконавчої влади, наділених власною компетенцією. - громадські об’єднання; - органи місцевого самоврядування; - приватні суб’єкти підприємницької діяльності; - трудові колективи. - громадяни України; - державні службовці; - посадові особи; - іноземні громадяни; - особи без громадянства.

Українська держава розглядається як специфічний суб’єкт адміністративного права, адже в конкретних адміністративних правовідносинах вона безпосередньо участі не бере. Її адміністративно-правовий статус реалізується через уповноважені нею органи виконавчої влади, а інколи й місцевого самоврядування. Це означає, що в конкретних адміністративних правовідносинах бере участь не республіка, область чи район, а відповідна державна адміністрація.

В адміністративних правовідносинах беруть участь також місцеві ради та їх виконавчі органи. Органам місцевого самоврядування чинним законодавством можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.

Велике коло учасників адміністративних правовідносин становлять підприємства різних організаційно-правових форм діяльності та форм власності.

Господарюючі суб’єкти-юридичні особи — активні учасники адміністративних правовідносин, бо вони є платниками податків, користувачами банківських позичок, учасниками торгів на біржах тощо.

Суб’єктами адміністративного права виступають також сімейні приватні підприємства, селянські (фермерські) господарства, які є самостійними господарюючими одиницями. Вони вступають в адміністративні відносини, зокрема сплачують податки до бюджету, набувають права власності на облігації державних позик, одержують фінансову підтримку з бюджету тощо.

І, нарешті, індивідуальними суб’єктами адміністративного права є громадяни. Стаття 67 Конституції України покладає на всіх громадян обов’язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом, щорічно подавати декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік. Саме в такий спосіб громадяни вступають в адміністративні правовідносини з державою в особі податкової адміністрації.

До індивідуальних суб’єктів адміністративного права відносять також державних службовців, членів громадських об’єднань, а також окремі категорії посадових осіб, що пов’язано з видами їхньої діяльності. При цьому обсяг їх повноважень визначається компетенцією органу, який вони представляють у сфері державно-управлінської діяльності.