Українська новелістика кн. 19 – поч. 20 ст. Жанрові модифікації. І Франко про психологізм малої прози.

 

На зламі ХІХ-ХХ століть – напружений період українського суспільного та культурного життя. Суперечливість як константа і жанру новели, і часу, в якому творили О. Кобилянська, М. Коцюбинський, В. Стефаник тощо, реалізується в місткому символі, що сягає прадавнього загальнокультурного архетипу.

1. Архетип Персони, назва якого співзвучна з літературознавчими категоріями "персонаж", "персоніфікація", - вираження певних соціальних ролей, які грають люди, рід одягу, який вони носять, одне слово - індивідуальний стиль вираження особистості. Персонажем літературного твору не обов'язково має бути лише людина. Ним може стати й будь-яка жива чи умовно жива істота (тварина, рослина) або навіть неживий предмет. У цьому випадку доцільно говорити про співвіднесення Персони й персоніфікації, яка в контексті української новелістики кінця ХІХ - початку ХХ століть набула особливої ваги як образо- та сюжетотворчий чинник. Шляхом персоніфікації образу, закарбованого в свідомості людини, автор наділяє його здатністю впливати на думки та вчинки героя; отже, тоді, коли персонаж стає і носієм, і частиною образу, імовірніше переростання останнього у символ, а відтак - і сходження до архетипного рівня вияву Персони.

2. Тінь. Цей архетип безпосередньо пов'язаний із індивідуальним підсвідомим і водночас є психічним силуетом, крізь який можна потрапити у прірву колективного несвідомого. Вона водночас і жахлива, і близька людині, оскільки виражає таємниці індивідуального Я. В українській традиції Тінь є символом душі людини, непорозуміння в стосунках, тривоги, смутку, невиразності, підозри. Прикметною рисою української новелістики зламу століть є різнорівневі вияви в наративній і образній структурі твору alter ego героя або розповідача. Отже, архетип Тіні та всі його вияви в юнгівському потрактуванні доповнюються значно більшою кількістю образів і ширшими асоціативними полями.

3. Анімус-Аніма. Прототипами юнгівських архетипів Анімуса (персоніфікованого чоловічого первня в несвідомому жінки) та Аніми (жіночого первня в несвідомому чоловіка) в українській культурі вочевидь є сковородинські Дух і Душа. Як символічне з'явлення читачеві цих архетипів на наративному рівні новели постає ведення оповіді чоловіком від імені жінки й навпаки, а також складне переплетіння цих образів при зіставлення розповідачем свідомого й несвідомого на рівні сну або видіння. В українській новелістиці зразками такого типу оповіді є твори "Поет", "Покора" О. Кобилянської, "Сон", "У грішний світ" М. Коцюбинського, "Сон" В. Стефаника, "Од серця до серця" Грицька Григоренка та низка інших.

4. Самість. За висловом К.-Г. Юнга, "свідоме й несвідоме не обов'язково протистоять одне одному, вони доповнюють одне одного до цілісності, яка й є Самість". Групу символічних виявів цього архетипу становлять так звані "символи символів": коло, хрест, камінь, кристал, Батько, Мати. Дитина. Саме вони й є символами цілості й єднання, примирення протилежностей, динамічної рівноваги, вічного відродження духу, найвищих смислів і цінностей. Відтак можна стверджувати, що твір мистецтва - також один із символів архетипу Самості, шлях до якої розпочинається від Персони - автора та героя твору, через Тінь - його друге "Я" (совість, душа, внутрішній голос - сократівський Даймоніон" та протиборство Анімуса-Аніми - чоловічого й жіночого, світлого й темного, активного та пасивного, Ян та Інь.

Саме таке сполучення всіх проаналізованих архетипів, їхню еволюцію в одному творі словесного мистецтва можна простежити в новелі "Цвіт яблуні" М. Коцюбинського. Завдяки різноплановим виявам Персони, Тіні, Анімуса-Аніми, Самості витворюється багатогранний образ не лише баченого оповідачем, а й того, що перебуває поза його топосом, того, що можна осягнути лише думкою.

Дослідження української новели кінця ХІХ - початку ХХ століть, виконане з урахуванням принципів архетипної критики, дає змогу зробити висновок про те, що завдяки геніальній інтуїції та неординарному творчому мисленню українські письменники перехідної епохи відкривали культурні феномени, які отримали наукове визначення значно пізніше. Завдяки розробленню в творах модерної композиції традиційних фольклорних символів новелістична модель світу - неоромантична в І. Франка та О. Кобилянської, імпресіоністична в М. Коцюбинського, експресіоністична у В. Стефаника - стала органічною формою вияву національної самобутності вітчизняного письменства. Адже саме фольклор із збереженими в ньому елементами народних вірувань, шифрограмами символів, орнаментальним декоруванням, трансформацією. Усіх виявів і форм життя, лексичним багатством є сходження до найголовнішого архетипу - архетипу САМОСТІ української культури.