рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Види та методи повірок ЗВТ

Види та методи повірок ЗВТ - раздел Образование, МЕТРОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЙНИХ ВИМІРЮВАНЬ Звт Є Технічними Засобами, Які Використовуються Під Час Вимірювань Та Характе...

ЗВТ є технічними засобами, які використовуються під час вимірювань та характеризуються нормованими метрологічними характеристиками. Надійність ЗВТ визначається їх здатністю витримувати метрологічні параметри в регламентованих межах. Вихід за ці межі класифікується як метрологічна відмова. Відповідність метрологічних характеристик їх нормованим значенням встановлюють у процесі повірки ЗВТ. Всі ЗВТ, що виготовляються або підлягають ремонту, ввозяться з-за кордону, знаходяться в експлуатації та на зберіганні, підлягають повірці.

Повірка ЗВТ- це встановлення придатності ЗВТ до застосування на основі експериментального визначення його метрологічних характеристик і контролю їх відповідності встановленим нормам. Метрологічну перевірку ЗВТ здійснюють органи державної і відомчої служби згідно з «Законом України про метрологію та метрологічну діяльність» та ДСТУ 2708:2006. Державна повірка здійснюється органами метрологічної служби.

 

Обов'язковій державній повірці підлягають:

· ЗВТ, що використовуються в органах державної метрологічної служби;

· ЗВТ, що випускаються з виробництва або використовуються на підприємствах як зразкові;

· ЗВТ, що застосовуються як робочі для вимірювань, результати яких використовуються для обліку матеріальних цінностей, палива, енергії, в торгівлі, для захисту довкілля та охорони праці;

- ЗВТ, що використовуються для вимірювань, результати яких служать підставою для реєстрації національних та міжнародних спортивних рекордів.

Відомчій повірці підлягають ЗВТ, що не ввійшли у наведений вище перелік ЗВТ, які підлягають обов'язковій державній повірці. Відомчу повірку здійснюють підрозділи метрологічної служби підприємств. Конкретна номенклатура ЗВТ, що підлягають відомчій повірці, встановлюється відомчою метрологічною службою підприємства і територіальним органом Держспоживстандарту. Право на здійснення повірки конкретних видів ЗВТ надається територіальному органу Держспоживстандарту.

Відповідно до Державної системи забезпечення єдності вимірювань повірка може бути:

· первинною;

· періодичною;

· позачерговою;

· інспекційною;

· експертною;

· вибірковою.

Первинна повірка ЗВТздійснюється при випуску ЗВТ з виробництва або після ремонту, а також при ввезенні ЗВТ із-за кордону партіями. Первинній повірці підлягає кожен екземпляр ЗВТ.

Періодичній повірціпідлягають ЗВТ, що знаходяться в експлуатації або на зберіганні, через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

Позачерговій повірціпідлягають ЗВТ, що знаходяться в експлуатації або на зберіганні. Вона виконується у таких випадках:

- якщо необхідно переконатися у придатності ЗВТ до застосування;

· при пошкодженні клейма, пломби або втрат документів, що засвідчують проходження ЗВТ первинної або періодичної повірки;

· при введенні в експлуатацію ЗВТ після зберігання, упродовж якого не могла бути виконана періодична повірка;

· при передачі ЗВТ на тривале зберігання, коли закінчилась половина встановленого для них міжповірочного інтервалу.

Терміни виконання позачергової повірки призначаються незалежно від термінів періодичних повірок.

Інспекційна повіркаЗВТ виконується для виявлення придатності ЗВТ до застосування при здійсненні державного метрологічного нагляду та відомчого контролю за станом і використанням ЗВТ органами метрологічних служб.

Експертна повірказдійснюється при виникненні спірних питань щодо метрологічних характеристик, справності та придатності ЗВТ до застосування, а також правильності їх експлуатації. Експертну повірку виконують органи державної метрологічної служби на основі письмових вимог (заяв) суду, прокуратури, міліції, державного арбітражу, підприємств тощо.

Вибіркова повірказдійснюється для групи ЗВТ, що вибрані з партії певним чином. За її результатами визначають придатність усієї партії.

Повірку розпочинають із зовнішнього огляду ЗВТ, при якому виявляють основні технічні характеристики, що позначені на шкалі та корпусі приладу у вигляді умовних позначень або знаків. Метою зовнішнього огляду також є виявлення механічних дефектів, які можуть призвести в подальшому до недопустимої похибки або до порушення його роботоздатності. Під час зовнішнього огляду також контролюють комплектність ЗВТ, наявність та стан кабелів і ін.

 

Рисунок - Види повірки

Повірку ЗВТ здійснюють двома методами:

· поелементно;

· комплектно.

Поелементна повірка - повірка, під час якої метрологічні характеристики ЗВТ визначають за метрологічними характеристиками його окремих частин або елементів.

При поелементній повірці визначають метрологічні характеристики кожного вимірювального перетворювача. Потім на основі відомих функціональних залежностей між вимірювальними перетворювачами визначають сумарні метрологічні характеристики ЗВТ, що перевіряється. Поелементна повірка є досить складною і трудомісткою.

Комплектна повірка - повірка, під час якої метрологічні характеристики ЗВТ визначають безпосередньо, як для єдиного цілого без визначення метрологічних характеристик окремих його частин.

Перевагу слід віддавати комплектній повірці, як простішій та ефективнішій і з до<лшірншіими результатами повірки. Поелементну повірку ЗВТ виконують тоді, коли комплектну повірку неможливо здійснити, наприклад, за відсутності зразкових ЗВТ, невідповідності їх вимог до точності перевірки або до границь вимірювань тощо. Поелементна повірка є обов'язковою для тих ЗВТ, в яких складові частини мають пронормовані метрологічні характеристики. Наприклад, у вимірювачах температури окремо перевіряють первинний перетворювач (термоелектричний або терморезистивний) і вторинний прилад.

Комплектна повірка може здійснюватися методами, схемні реалізації яких подані на рис. 1.1.

 

Аналіз сучасного розвитку звірень в Україні та світі дає підстави вважати, що звірення державних (національних) еталонів різних держав є окремим і самостійним видом метрологічної діяльності поруч із повіркою (vеrifiсаtiоп) та вимірюванням (теа-surement) (див. рис. 1-5) .

На рис. 1 показано, що повірка базується на вимірюваннях, звірення — це повірка одного національного еталона іншим, вимірювання — це постійне звірення мір різної точності.

Можна проаналізовати суттєві відмінності між вищезазначеними поняттями, а також їх спільні риси. Вимірювання, повірка та звірення відібрано як основні технічні процедури.

 

 

вимірювання Повірка

Звірення

 

Рисунок 1- Взаємозв’язок між основними видами

метрологічної діяльності

 

. Рисунок 2- Підпорядкованість між видами метрологічної діяльності

Основні способи повірки

 

Для державних приймальних випробувань, як організаційної процедури, використовуються ті самі технічні процедури - повірка та вимірювання.

Метод вимірювання - сукупність способів використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) та принципу вимірювань для створення вимірювальної інформації (стандартизоване визначення

або - сукупність прийомів використання принципів і засобів вимірювання (3В) .

Методика виконання вимірювання - сукупність методів, технічних засобів правил підготовки та проведення вимірювання, оброблення та представлення результатів (нестандартизоване визначення);

або - сукупність прийомів (процедура) використання зазначених типів з'єднань з об'єктом вимірювань і між собою засобів вимірювання та інших технічних засобів, які призначені для отримання результатів вимірювань (стандартизоване визначення);

або - сукупність операцій і правил, виконання яких забезпечує отримання результатів вимірювань з відомою похибкою .

Наприклад, МВВ витрати методом змінного перепаду тиску, крім набору основних принципів і правил, має охоплювати ще вимоги до монтування, експлуатування та контролю зважувальних пристроїв конкретних типів, до умов виконання вимірювання, до оцінки похибок вимірювань у даних умовах . Докладний опис 3В включати до МВВ, а не до МВ, оскільки МВВ оперують з одиницею вимірювання, засобами вимірювання та результатом вимірювання, а МВ в основному оперують з фізичним принципом вимірювання та одиницею вимірювання. До МВВ входять вимірювальні та обчислювальні операції (математичні), а в МВ не слід їх докладно розкривати, достатньо акцентувати увагу на фізичному принципі вимірювання .

У табл. 1, 2 наведено перелік та визначення методів та типів вимірювань

Термінологія в галузі вимірювань має збігатися в різних країнах, оскільки методи вимірювання ґрунтуються на фізичних законах та принципах, які єдині у світі.

У вимірювальних лабораторіях проводяться колові звірення - міжлабораторні порівняння результатів вимірювань відповідно до Інструкції про порядок перевірки точності результатів вимірювань у вимірювальних лабораторіях.

Є деяке протиріччя чи недосконалість у розумінні, як класифікувати типи вимірювань та типи методик виконання вимірювань, а також методи повірки. Тобто на сьогодні немає чітких критеріїв між різними типами вимірювань. Також немає критеріїв, за якими можна розрізнити різні типи методик виконання вимірювань. Немає критеріїв, за якими слід розрізняти типи вимірювань та типи методик виконання вимірювань, тобто де вимірювання, а де методика його виконання. Це відбувається, у тому числі, через нечіткість визначень і розуміння, що таке метод вимірювань (за визначенням), а що таке методика виконання вимірювань, маючи на увазі під останньою - сукупність та послідовність застосування фізичних законів і принципів, а також прийомів, способів та операцій щодо їх технічної реалізації (комутації вимірювальних приладів, зразків, їх розташування та послідовності проведення вимірювань, правил підготовки та проведення вимірювання, оброблення та представлення результатів). Наприклад, у методі заміщення фізика процесу вимірювання зразків однакова, але змінюється процедура і послідовність її виконання.

До причин зазначених вище невідповідностей можна віднести й те, що ієрархію понятійного апарату, можливо, необхідно було будувати за іншою схемою.

Ця робота не така проста та однозначна, як це здається на перший погляд.

Починаючи хоча б з того, що ампер (електрична величина) визначається апаратно через механічні величини (ампер-ваги). Тобто одиниця вимірювання сили струму встановлюється (а не визначається) за силою взаємодії двох провідників, по яких проходить електричний струм. Розмір одиниці струму можна встановити і за допомогою фізичного явища виділення теплоти при проходженні струму по провіднику та за іншими законами.

 

Таблиця1

 

Методи вимірювань  
           
3іставлення   Одного збігу (ноніуса)   Подвійного збігу (конциденції)   Заміщення   Зрівноваження з регульованою мірою   Диференційний (різницевий)  
           
Безпосеред-ньої оцінки   Порівняння з мірою   Нульовий   Вимірю-вання зам!щенням   Вимірювання доповненням   Диференційний  

 

Таблиця 2

 

Типи вимірювань  
               
Пряме   Непряме   Відносне   Статичне   Динамічне   Опосередковане   Сумісне   Сукупне  
                       
Абсо-лютне   Дина-мічне   Опосе-редковане   Багато-кратне   Одно-кратне   Від-носне   Пря-ме   Ста­тичне   Рівно-точне   Нерівно-точне   Суміс-не   Сукупне  
                                 

 

Далі - відтворення одиниці електричної напруги змінного струму від 0,1 до 1000 В у діапазоні частот від 10 Гц до 1 МГц державним еталоном ДЕТУ 08-07-02 (ДСТУ 4122-2002) відбувається на базі теплофізичних вимірювань. Вимірювання твердості повністю залежить вже не від одиниці фізичної величини, а від методу вимірювання. I саме одиниці твердості встановлюються та визначаються через метод вимірювання. Ще складніша ситуація з безрозмірнісними одиницями, наприклад, оптичними. Ці одиниці зберігаються за допомогою оптичних мір. Практично передати таку оптичну
одиницю грамотно з точки зору метролога можливо, а встановити її та написати методику виконання вимірювання - складно. Таких прикладів можна навести багато.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТРОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЙНИХ ВИМІРЮВАНЬ

напрям підготовки Метрологія та інформаційно вимірювальні технології спеціальність Механічні вимірювання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Види та методи повірок ЗВТ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Метрологічне забезпечення єдності вимірювань
Вирішення важливих науково-технічних та народногосподарських завдань з випуску якісної продукції значною мірою залежить від єдності та достовірності вимірювань у державі. Одним із головних

Основні цілі та завдання метрологічного забезпечення
  • підвищення якості продукції, ефективності управління виробництвом і рівня автоматизації виробничих процесів; • забезпечення взаємозамінності деталей, вузлів та агрегатів,

Метрологічна служба України
  Відповідно до наказу Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2005 року за № 107 "Про забезпечення єдності вимірювань,» утворено Головний центр із забезпечення єдності вимірюва

Міжнародне співробітництво України в галузі метрології, стандартизації, сертифікації та управління якістю
В останні роки основною тенденцією розвитку економіки на світовому, європейському та регіональних рівнях є інтенсифікація та поширення міжнародної торгівлі споріднених з нею або тих, що її підтриму

Міжнародні організації з метрології
Випробовування і контроль якості продукції, сертифікація, акредитація метрологічних лабораторій пов’язані з діями, що основані на національних системах вимірювань. При оцінюванні продукції за ви

Міжнародна організація законодавчої метрології
Міжнародна організація законодавчої метрології (МОЗМ) утворена на основі міжурядової Конвенції, що підписана в 1956 р. Організація об’єднує більше, ніж 80 країн. Мета МОЗМ

Сертифікати МОЗМ
Треба відзначити діяльність МОЗМ у сертифікації засобів вимірювання. З 1 січня 1995 р. введена система сертифікатів МОЗМ. __________________________________________

Сучасний етап розвитку України у метрологічному забезпечені якості продукції
  Сучасний етап розвитку України характеризується зростанням потоків інформації в усіх сферах діяльності, а успіхи науки впливають на темпи її соціального та економічного розвитку. В

Лекція 2
Еталонна база України. Система відтворення одиниць фізичних величин і передавання їх розміру засобам вимірювальної техніки (ЗВТ)   У відповідності до чинної

Міжнародна система одиниць
Міжнародна система одиниць має такі позитивні риси: - універсальність, що забезпечує її використання в науці, техніці і господарстві; - уніфікованість одиниць для вс

Структура системи забезпечення єдності вимірювань
  Для вирішення головного завдання метрології − забезпечення єдності вимірювань – створено метрологічну систему України.   _______________________

Стандартні зразки речовин та матеріалів
______________________ – міра у вигляді речовини або матеріалу зі встановленими в результаті метрологічної атестації значеннями однієї або більше величин, що характеризують властив

Сукупність робочих засобів вимірювальної техніки
____________________________________________, згідно з ДСТУ 2681-94 , це технічний засіб, який застосовується під час вимірювання і має нормовані метрологічні характеристики. Засоби вимірю

Стандартні довідкові дані про фізичні сталі та властивості речовин і матеріалів
Під __________________________________________________________і оцінки достовірності результатів розрахунків і вимірювань та затверджені центральним органом виконавчої влади в сфер

Забезпечення єдності вимірювань у міжнародному масштабі
Оглядаючись назад, відзначимо, що вже в XIX столітті різкий підйом світової торгівлі і подальший розвиток науки і техніки привели до усвідомлення необхідності міжнародних угод в метрології. Результ

Функції еталона
Вище було дано визначення еталона і показано, що він повинен виконувати функції відтворення одиниці фізичної величини, її зберігання і передачі підпорядкованим засобам вимірювальної техніки. Розгля

Класифікація еталонів
  За призначенням, функціональними можливостями і метрологічними характеристиками еталони поділяють на первинні, державні, вторинні, вихідні, еталони-копії, робочі, еталони передаванн

Особливості еталонів у порівнянні з іншими засобами вимірювальної техніки
Відзначимо, що в метрологічній нормативно-технічній документації звичайно акцентують увагу тільки на відтворенні, зберіганні та переда­ванні одиниць вимірювань. На практиці навіть для величин, що в

Нормовані метрологічні характеристики еталонів
_______________________характеристиками засобу вимірювальної техніки називаються характеристики, які нормуються для визначення результату вимірювань та його похибок.

Способи виразу похибок первинного еталона
___________________________ первинного еталона знаходять на підставі експериментальних досліджень еталона, аналізу похибок методу відтворення одиниці та похибок від дії впли

Способи виразу похибок вторинних еталонів
Похибки вторинних еталонів мають характеризувати відхилення розмірів одиниць, що зберігаються ними, від розміру одиниці, відтвореної за допомогою первинного еталона. Для вторинн

Методи вимірювань, що застосовуються при передаванні одиниці
Усі засоби вимірювальної техніки, що використовуються у передаванні розміру одиниці, можливо класифікувати за такими ознаками: 1) за призначенням: - _______________ − ЗВТ, щ

Метрологічні характеристики засобів вимірювальної техніки
Поряд з характерними властивостями засобів вимірювальної техніки особливе значення мають їх нормовані метрологічні характеристики, які враховують види та типи засобів вимірювань, умови їх роботи, п

Класифікація засобів вимірювальної техніки
Засіб вимірювальної техніки— технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики. До засобів вимірювальної техн

Нормування метрологічних характеристик , похибок і класи точності засобів вимірювальної техніки
Нормування метрологічних характеристик похибок полягає в добиранні їх раціонального асортименту, складу та норм для забезпечення оцінювання результатів вимірювань з наближенням їх до істи

Добір засобів вимірювальної техніки
Рівень точності вимірювань визначають за допомогою критерію доцільності. Відомо, що збільшення точності вимірювання у два рази збільшує його вартість в декілька разів, а зменшення точності вимір

Єдність і точність сертифікаційних вимірювань
Єдність і точність вимірювань, без яких неможливе створення якісної продукції, не в повній мірі задовольняють основну вимогу до метрології — забезпечення якості вимірювань, тобто гара

КЛАСИФІКАЦІЯ ВІДМОВ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
За ступенем втрати об'єктом роботоздатності розрізняють повну та часткову відмову. Повною називають відмову, до усунення я

Інтенсивність відмов
  (4)     Зв'язок між формулами 1, 2, 3, 4   (5) Середній час безвідмовної роботи чи середнє

Класифікація вимірювань
На результати вимірювань впливає досить багато чинників: зовнішні умови, методи, технічні засоби вимірювання, стан експериментатора та ін. Зважаючи на численність різних чинників та умов проведення

За способом одержання числового значення вимірюваної величини вимірювання поділяються на прямі, посередні, сукупні та сумісні.
______________________називаються такі вимірювання, за яких значення вимірюваної величини визначається безпосередньо за експериментальними даними (вимірювання довжини метром, в

Принципи та методи вимірювання
Для точних вимірювань фізичних величин у метрології розроблені способи використання принципів і засобів вимірювальної техніки, застосування яких дозволяє вилучити із результатів вимірювань ряд сист

Електричні методи вимірювання неелектричних величин
При метрологічних роботах і технологічних вимірюваннях параметрів широко використовуються електричні методи вимірювань неелектричних величин: температури, рівня, тиску, витрат, різних показників як

Методика виконання вимірювань
  Підвищення достовірності результатів вимірювань з відомою похибкою (невизначеністю) або з похибкою, що не перевищує допустимих меж, є однією з найважливіших умов забезпечення єдност

Розробка методики виконання вимірювань.
Процедура розробки МВВ включає: 1. розробку та затвердження технічного завдання (ТЗ) на МВВ; 2. формування початкових даних для розробки; 3. вибір (розробка) методу і ЗВ;

Загальні положення
1 Метрологічна атестація ЗВТ регламентується ДСТУ 3215-95. Цей стандарт поширюється на засоби вимірювальної техніки, які не підлягають державним випробуванням, у тому числі на: · ЗВТ, що в

Метрологічну атестацію ЗВТ проводять державна чи відомчі МС.
Державна МС проводить атестацію: · ЗВТ, що застосовуються у сфері поширення державного метрологічного нагляду; · інших ЗВТ, за відсутності зразкових засобів чи ум

Організація робіт з метрологічної атестації
ЗВТ передаються на метрологічну атестацію разом з документацією, до складу якої входить : · технічне завдання на розробку ЗВТ чи документ, що його заміняє; · експлуатаційна докуме

Порядок проведення метрологічної атестації та оформлення результатів
Виконанням робіт з метрологічної атестації здійснюється структурним підрозділом територіального органу Держстандарту, структурним підрозділом відомчої МС чи комісією, що призначається розпорядження

Розробка і метрологічна атестація методик виконання вимірювань
  Важливою умовою забезпечення єдності вимірювань є не тільки однаковість ЗВТ, але й використання стандартних методик виконання вимірювань (МВВ), що пройшли метрологічну атестацію. Ме

Повірка
При повірці необхідно чітко визначити, що і чим повіряється. Від цього залежить коректний підрахунок випадкової та систематичної похибок під час повірки. Термін "стандартний зразок" в

Звірення
Звірення ЗВТ (рос. - сличение) порівняння ЗВТ з еталоном або ЗВТ того ж виду (міри з мірою, вимірювального приладу з вимірювальним приладом) для визначення систематичної похибки. Надалі відсоток ро

Висновок
1. Звірення національних еталонів у світі є самостійним видом метрологічної діяльності. 2. Для приведення понятійного апарату та нормативних документів, що стосуються повірки, вимірювання

Визначення міжповірочного інтервалу
На сьогоднішній день визначення міжповірочного інтервалу можна проводити за такими основним напрямками: - визначення міжповірочного інтервалу на основі статистики відмов; - визнач

Определение межповерочных и межкалибровочных интервалов СИ
Межповерочный интервал (МПИ) – промежуток времени или наработка между двумя последовательными поверками (калибровками) СИ. По истечении этого срока СИ должны быть направлены на

Критерии для определения МПИ
Для расчета, корректировки и оптимизации МПИ используются критерии двух видов: показатели метрологической надежности (нестабильности) и экономический критерий оптимальности МПИ, обеспечивающий макс

Методы количественного обоснования МПИ
1 Если метрологическая надёжность нормируется в виде вероятности работы без метрологических отказов РМ(t) за достаточно продолжительный период времени и значение этой вероятности соответствует эффе

Корректировка МПИ в процессе эксплуатации СИ
В процессе эксплуатации СИ проводят накопление статистической информации с целью определения количественных показателей надёжности и установления количества забракованных СИ nт от общего числа СИ о

Акредитація на право здійснення різних видів метрологічної діяльності
Для проведення державних випробувань, повірки і калібрування ЗВТ, вимірювань, атестації методик виконання вимірювань необхідно отримати акредитацію Держспоживстандарту України або його територіальн

Законодавчі вимоги до застосування засобів вимірювальної техніки, вимірювань і результатів вимірювань
Застосування, ввезення, виробництво, ремонт, продаж і прокат ЗВТ повинні відповідати таким вимогам Закону України “Про метрологію і метрологічну діяльність”: 1. ЗВТ можуть використовуватис

Метрологічні ланцюги
Передавання розмірів одиниць вимірювань (одиниць фізичних величин) робочим ЗВТ - важлива і відповідальна функція, направлена на забезпечення єдності вимірювань у країні. Засоби

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги