Конкуренція: сутність, функції та форми прояву.

Конкуре́нція — економічний процес взаємодії і боротьби товаровиробників за найвигідніші умови виробництва і збуту товарів, за отримання найбільших прибутків. Водночас — механізм стихійного регулювання виробництва в умовах вільних ринкових відносин.

Залежно від співвідношення між кількістю виробників і кількістю споживачів розрізняють на-ступні форми економічної конкуренції:

Велика кількість самостійних виробників деякого однородного товару і маса відокремлених спо-живачів даного товару. Структура зв`язків між ними є такою, що кожен споживач може купити товар у будь-якого виробника, виходячи з власної оцінки корисності товару, його ціни, його ціни і власних можливостей придбання даного товару. Кожен виробник може продати товар будь-якому спожива-чеві, виходячи тільки з власної вигоди. Жоден зі споживачів не придбаває якусь істотну частку сукупного попиту. Дана структура ринку називается поліполією і породжуєт так звану досконалу конкуренцію.

Величезна чисельність відокремлених споживачів і мала чисельність виробників, кожен з яких може задовольнити значну частку сукупного попиту. Така структура называеться олігополією, і поро-джує так звану недосконалу конкуренцію. Граничним випадком даної структури, коли масі спожива-чів протистоить єдиний виробник, здатний задовольнити загальний попит всіх споживачів, є моно-полія. В разі, коли на ринку є відносно велика чисельність виробників, що пропонують гетерогенну (різнорідну) продукцію, то говорять про монополистичну конкуренцію.

Єдиний споживач товару і багато самостійних виробників. При цьому єдиний споживач придбаває весь обсяг пропозиції товару, який постачається всіма виробниками. Дана структура породжує особливий тип недоконалої конкуренції, який називають монопсонією (монополія попиту).

Монопсонія – панування 1 споживача.

Функції:

1)Регулююча реалізується за рахунок закону вартості, що відображає підтримку рівноваги між потребами людей та можливостями їх задоволення у суспільстві. Закон вартості – товари на ринку обмінюються відповідно до якості та кількості витраченої праці на їх виробництво.

2)Алокаційна полягає у формуванні досконалого ринку на всій території країни, сприяє рівномір-ному та ефективному розміщенні виробничих сил та ресурсів.

3)Іноваційна виявляється у фінансуванні НТП завдяки якому реалізується поява нових товарів та послуг.

4)Розподільча реалізується у середовищі споживачів, у їх боротьбі за одержання максимальної суми матеріальних благ та послуг.

5)Адаптаційна реалізується у швидкому пристосуванні суб’єктів ринку до зміни ринкових умов.

6)Контролююча виявляється у недопущенні монополістичного господарювання крупних п-ємств на ринку.