Основні ознаки ринку, переваги та недоліки

Ринок-це система товарно-грошових відносин з механізмом вільного ціноутворення, з вільним підприємництвом на основі економічної самостійності, рівноправності та конкуренції суб’єктів господарювання у боротьбі за споживача.

Говорячи про ознаки ринку, треба сказати, що, по-перше, сучасний ринок є ринком покупців. Такий стан ринку визначає пріоритет покупців по відношенню до продавців. В такій ситуації підприємець може досягти збільшення своїх доходів лише тоді, коли він поставить на ринок продукцію високої якості за доступними цінами. Тому ринок покупців виступає як стимул для постійного відтворення ділових відносин. Тобто, він примушує підприємців шукати джерела своїх прибутків у першу чергу у сфері виробництва, а не у сфері купівлі-продажу.

Другою обов'язковою ознакою сучасного ринку є його конкурентний характер. Це означає, що в системі підприємства кожний суб'єкт виступає як конкуруюча сторона по відношенню до всіх інших суб'єктів. Можливість конкурентних відносин між учасниками ринку закладена в їх економічній самостійності (суверенітеті), базою якої є право розпоряджатися об'єктами ринкових відносин. Неминучість конкуренції між підприємцями на сучасному ринку породжується пріоритетом покупців над продавцями.

Третя ознака сучасного ринку - стабілізація відносин між суб'єктами ринку на основі інтеграції. Сучасний ринок - це арена суперництва підприємців та інших суверенних суб'єктів економіки, кожному з яких повинен бути гарантований його суверенітет і збереження конкурентоспроможності. А це можливо лише при умові протидії монополізації економіки й широкої інтеграції конкуруючих суб'єктів ринкових відносин.

Переваги ринку:

1) ефективний розподіл ресурсів - ринок спрямовує ресурси на виробництво необхідних суспільству товарів;

2) можливість його успішного функціонування за наявності досить обмеженої інформації - досить мати дані про ціну і витратах виробництва. Наприклад, фермеру, що займається виробництвом молока, не потрібно знати, скільки

споживають молока малюки, скільки інших фермерів вирощують корів молочної породи, скільки грошей витрачають на молоко,

а не на цукор. Йому достатньо інформації про ціни на молоко

і на корми, про витрати на різні породи худоби, електроенергію, робочу силу. Маючи таку інформацію, фермер зможе виробляти приблизно ту кількість молока, яке необхідне для споживачів;

3) гнучкість, високу адаптивність до мінливих умов. Так, коли в 70-ті роки різко підвищилися ціни на енергоносії, ринок відповів на це розробкою альтернативних джерел енергії, впровадженням ресурсозберігаючих технологій,

введенням режиму жорсткої економії енергоресурсів;

4) оптимальне використання результатів НТР. Прагнучи,

отримати максимально високий прибуток, товаровиробники

йдуть на ризик, розробляють нові товари, вводять новітні

технології, що дозволяє їм мати тимчасові переваги

перед конкурентами;

5) свободу вибору і дій споживачів і підприємців. Вони незалежні у прийнятті своїх рішень, укладанні

різних угод, наймання робочої сили і т. п.;

6) здатність до задоволення різноманітних потреб, підвищення якості товарів і послуг, більш швидкому коригуванню нерівноваги.

Недоліки ринку

1.Ринок не містить економічного механізму для вирішення завдань, що мають довгострокове і колективне значення- охорону природного середовища, проведення фундаментальних наукових досліджень, організації соціально-інфраструктурної діяльності( комунальне господарство, громадський транспорт, освіта, охорона здоров’я і тому)

2.Ринок орієнтований не на виробництво соціально необхідних товарі, а на задоволення запитів тієї частини товариства, у якої є гроші.

3.Ринок схильний до нестабільного розвитку з кризами

4.Витісняючи частину конкурентів з ринку, вона породжує в товаристві соціальних аутсайдерів,

5.Цінова конкуренція нерідко йде за раунок зниження якості

6.Існує небезпека недобросовісно конкуренції, що порушує права споживачі, а також конкурентів, сюди відносяться використання дезорієнтуючої або відвертою недобросовісної конкуренції.