ІІІ Вправи для виконання в аудиторії

Вправа 2. «Торговий представник»

Припустімо, що ви працюєте торговим представником виробника компакт-дисків, заробляєте 20 тис. грн. за рік і виріши­ли відкрити магазин для роздрібного продажу компакт-дисків. Ви інвестували 20 тис. грн. заощаджень, які приносили 1000 грн. за рік. Ви також вирішили, що нова фірма працюватиме в невелико­му приміщенні, що належить вам і яке ви здавали в оренду за 5000 грн. за рік. Нарешті, ви наймаєте одного працівника для роботи в магазині.

Через рік ви підсумовуєте свої рахунки, які мають такий вигляд:

Сума загального виторгу (грн.)............ 120000

Витрати на компакт-диски 40000

Оплата праці найманого працівника....... 20000

Комунальні послуги............ 5000

Явні витрати..................................... 65000

Бухгалтерський прибуток...................... 55000

Однак цей прибуток неточно відображає економічні результати ва­шої підприємницької діяльності тому, що в ньому не враховано неявні витрати. А вони становлять вагому частку загальної кілько­сті використаних на вашому підприємстві ресурсів (порівняно з витраченими коштами). Використовуючи власний грошовий капі­тал (заощадження), приміщення та працю, ви несете неявні ви­трати, тобто відмовляєтеся від доходів у вигляді 1000 грн. процен­та, 5000 грн. ренти та 20000 грн. заробітної плати. Припустімо також, що ваш підприємницький хист можна оцінити у 5000 грн. за рік. Отже, розрахуйте бухгалтерський прибуток (грн.) і економічний прибуток

ВПРАВА 2. «ПЕКАРНЯ АНДРІЯ»

Андрій вирішив відкрити у своєму районі міні-пекарню, щоб прода­вати завжди свіжий та смачний хліб. Він орендував приміщення та купив обладнання, унаслідок чого його постійні витрати складають 200 грн. в день. У таблиці подано взаємозв’язок між кількістю пекарів (L), які працюють вісім годин на день у пекарні, та кількістю буханок хліба, яку вони випікають за день (Q). Кожному з них Анд­рій платить 50 грн. в день. З таблиці видно, що Андрій поступово збільшує свій бізнес, наймаючи додаткових працівників, тобто збі­льшує витрати праці.

 

Кількість пекарів (L) Постійні витрати (FC) (в день, грн.) Кількість буханок хліба в день (Q) шт.

 

Використовуючи дані таблиці, визначте змінні (VC) та загальні витрати (ТС) пекарні, за умови, що праця — єдиний змінний фактор виробництва.

Побудуйте графік загального виторгу (TR) і загальних витрат (ТС) та визначте максимальний

ВПРАВА 3. «ПРИБУТКИ ПЕКАРНІ»

Андрій є власником невеликої пекарні. Він наймає одного помічни­ка і платить йому 12000 грн. на рік, сплачує щорічно за оренду приміщення 5000 грн., а також купує сировину на 20000 грн. на рік. Андрій інвестував в обладнання (печі, форми) 40000 грн. власних коштів, які могли б за альтернавного інвестування приносити йому 4000 грн. доходу на рік. Це обладнання може служити один рік.

Петро запропонував Андрієві 15000 грн. на рік, щоб він працював у нього пекарем. Свої підприємницькі здібності Андрій оцінює у 3000 грн. на рік.

Загальний річний виторг становить 100000 грн. за рік. Підрахуйте економічний та бухгалтерський прибутки Андрія.