ІІІ Завдання для самостійної роботи

ВПРАВА 1 "ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ"

Плануючи в перспективі відкриття власної справи у сфері туриз­му, Ви постійно вивчаєте нові шляхи організації туристичних послуг, цікавитесь проблемами та перспективами розвитку туристичної галу­зі. Останнім часом із різних джерел Ви отримуєте інформацію щодо активного розвитку зеленого туризму та його позитивного впливу на економіку регіону.

Однак днями Вам у газеті "Кіевскій телеграфь" на очі потрапила стаття "Залюбить до смерти. Плюсы и минусы зеленого туризма". Думки автора статті дещо відрізняються від тієї позитивної інформації про значення розвитку зеленого туризму, яку Ви зустрічали раніше. Зокрема автор пише про таке:

"Культурний і зелений туризм - це два альтернативні його види, які за останні десять років активно розвиваються в Україні. Гарна природа приваблива для втомленого смогами, комп'ютерами і шумом міського жителя, який мріє про спів півня на світанку й горнятко свіжого молока. Це - зелений туризм. Жителі західних регіонів України, на відміну від своїх східних братів, зберігають традиції і живуть так само, як їх предки. Тому одночасно з питтям свіжого молочка можна вивчити побут, побачити старовинні обряди, а якщо повезе, то й взяти участь у них. Це — культурний туризм. Ніби нічого поганого. І назва — зелений, сільський, культурний туризм, екотуризм — підвищують туриста у своїх власних очах."

Але проблеми є. І полягають вони навіть не в тому, чи зміниться село від напливу "зелених" туристів, а в тому, як швидко і в якій мірі воно зміниться. Останнім часом в Україні йде посилена пропаган­да сільського туризму. Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні не сидить склавши руки. її цілі найблагородніші: популяризація відпочинку в українському селі, сприяння розвитку сільської інфраструктури й самозайнятості сільського населення, збе­реження культурної спадщини та навколишнього середовища. У 2003 році з його допомогою прийнятий Закон України "Про особисте сіль­ське господарство", який дає право власнику приватного господарства надавати послуги у сфері сільського зеленого туризму з використанням власного майна. Спілка роздає селянам, які погодились зробити із своїх осель міні-готелі, таблички "Зелена садиба", називаючи цей знак "но­вим інструментом маркетингу". Як сполучається маркетинг (елемент бізнесу) із статусом Спілки — "Всеукраїнська громадська неприбуткова організація" - залишається тільки здогадуватись.

Уявімо собі гуцульське карпатське гірське село. З тих, які ще, на щастя, існують. Будинки в жителів майже однакові й побудовані для зручності, а не з метою здивувати сусідів. Живуть гуцули практично так само, як і їх пращури: зберегли мову, обряди, звичаї. На свята вони вдягають національний одяг. Щороку чоловік вимагає від дру­жини нову вишиванку з однієї простої причини: попередню зношує. Гуцули органічно співіснують з природою, а п'ють вони таку чисту й смачну колодязну воду, що навіть розчинна кава, приготовлена на ній, здається натуральною.

Тепер подивимось, як зміниться життя гуцульського села під впли­вом цілей Спілки з її маркетингом.

"Сприяння розвитку сільської інфраструктури" насправді означає, що власний дім гуцулу доведеться або перебудовувати (добудовувати поверхи, сауни, більярдні), або зводити окремо готель-мотель. Але це півбіди. Ось цитата з пропагандистської статті: "Якщо раніше турис­ти висували вимоги до зручностей, то тепер їм хочеться розваг: їзда верхи, прогулянки до водоспадів і навіть збирання лікарських рослин на гірських вершинах - все це для відпочиваючого і на його користь". Для відпочиваючих один селянин поблизу Коломиї вже зараз пропо­нує такий джентльменський набір: "Готель, ресторан, сауна, лазня, більярд, риболовля, квадроцикли, гірські велосипеди, кінні прогулянки, екскурсії, трансфер". Готелі та ресторани мало вписуються в архітек­туру села, та якщо хоча б чверть селян підуть за прикладом такого, з дозволу сказати "селянина", то місце їх існування стане більш схожим на приміське дачне селище з нью-йоркським відтінком.

"Сприяння самозайнятості сільського населення" призведе до того, що вишивати, доїти корів та займатися вирощуванням худоби гуцулам стане ніколи. Сільські жителі перетворяться на обслуговувальний персо­нал, а молодь не схоче займатися традиційними видами діяльності й жити за законами пращурів. Багаті туристи стануть для них зразком для наслідування, та стиль життя, який складався віками, зруйнується." (Кіевскій телеграфъ, 5-11 травня 2007 р.)