Поняття ефективності підприємництва

2 Оцінка результатів підприємницької діяльності

 

Оцінка результативності підприємницької діяльності є однією з основних функцій управління. У зв’язку з цим, дану теми слід вважати ключовою, оскільки ефективність підприємництва – є інтегруючою економічною категорією, яка відображає кінцеві результати використання засобів, предметів праці та робочої сили з метою одержання кінцевого результату протягом певного проміжку часу.

У країнах з розвиненою економікою при визначенні результатів підприємництва використовується термін “продуктивність системи виробництва”, тобто йдеться про ефективне використання праці, капіталу, матеріалів, землі, інформації, енергії при виробництві товарів та наданні послуг. Таким чином, ефективність виробництва і продуктивність системи – це синоніми, що відображають одні й ті самі результати підприємницької діяльності.

Сутнісна характеристика ефективності підприємництва (продуктивності системи) знаходить відображення у загальній методології її визначення, формалізована форма якої має такий вигляд:

Ефективність = Результати (ефект) / Ресурси (витрати).

(продуктивність)

Аналітична оцінка ефективності підприємницької діяльності (бізнесу) має спиратися на відповідну методичну основу. Проте в Україні не існує офіційної та загальновизнаної методики комплексної оцінки результатів здійснення різних видів (типів) підприємницької діяльності. Натомість можна орієнтуватися на розробки вчених економістів.

Приступаючи до вивчення програмних питань теми, треба передусім чітко усвідомити, що оцінка результативності підприємницької діяльності є функцією управління. Сучасний бізнес передусім базується на менеджменті. Будь-яке підприємство незалежно від виду підприємницької діяльності, форми власності та організаційно-правового статусу завжди потребує певної системи управління, завдання якої полягає в оптимальній трансформації ресурсів (землі, капіталу, праці) підприємства для досягнення поставленої мети.

При вивченні теми студент повинен усвідомити, що грамотно здійснена оцінка ефективності підприємницької діяльності, аналіз одержаних результатів та відповідні висновки є запорукою успішного прийняття всіх наступних управлінських рішень щодо бізнесу. Таким чином, визначення економічної ефективності підприємницької діяльності – це процес оцінки досягнутих за певний проміжок часу результатів діяльності, зіставлення фактично досягнутого рівня з запланованим та коригування відповідних складових елементів підприємства на перспективу. При цьому важливо використовувати знання набуті при вивченні статистики, бухгалтерського обліку, фінансів підприємства, економічного аналізу, математичних методів моделювання економічних процесів, обчислювальної техніки, менеджменту тощо.

Після вивчення першого питання теми у студента повинне бути сформоване чітке уявлення про основні етапи, об’єкти та методи комплексного економічного аналізу та оцінки ефективності результатів господарської діяльності підприємства (табл. 27.1).

Друге питання теми присвячене формуванню та обчисленню системи показників ефективності підприємницької діяльності. Вивчаюче дане питання необхідно пам’ятати, що підприємництво може здійснюватися у різних сферах (виробничій та невиробничій) і функціонально різнонапрямлених видах діяльності трудових колективів. З огляду на це, необхідно виокремлювати відповідні системи показників, що характеризують ефективність (результативність):

- виробничо-господарської та бізнесово-фінансової діяльності (для виробничої сфери);

- підприємницької діяльності для невиробничої та інших сфер діяльності.

Таким чином, ефективність підприємництва знаходить своє вираження у взаємопов’язаній системі показників, що характеризують ефективність використання основних елементів виробництва.

Повне уявлення про комплексну оцінку ефективності підприємництва можна отримати лише після ознайомлення з порядком формування таких груп показників, як: узагальнюючі економічні показники; показники ефективності використання трудових ресурсів (праці); показники ефективності використання матеріально-технічних ресурсів; показники ефективності використання фінансових ресурсів.

Для кращого засвоєння матеріалу в таблиці наведено систему основних показників оцінки ефективності підприємницької діяльності і методика їх розрахунку.

Не можна залишати поза увагою й бізнес в інших сферах, насамперед, бізнес, здійснюваний поза виробничими підприємницькими утвореннями. Загальний бізнесовий успіх підприємництва залежить від ефективності не лише виробництва, а й інших видів і форм діяльності. Передусім це стосується просування товарів до споживачів, тобто прямого посередництва та товарного обігу, результативності надання послуг тощо. Тому, при розгляді цього питання, слід звернути увагу на систему показників і особливості аналітичної оцінки ефективності будь-якої діяльності невиробничого характеру, а також на певні особливості щодо визначення ефективності створення та діяльності спільних виробничих підприємств.

Для оцінки ефективності підприємницької діяльності необхідно використовувати систему показників, які піддаються звіту й аналізу, і в комплексі можуть характеризувати ефективність використання підприємницького потенціалу. В такому випадку можна говорити про виконання основної задачі аналізу (оцінки), яка полягає в передбаченні напрямів розвитку підприємства та отриманні відповідей на стратегічні для нього запитання:

- де підприємство розташоване тепер?

- куди підприємство рухається?

- як підприємство хоче досягнути запланованого?

Відповіді на ці питання повинні знайти відображення в аналітичній записці. У зв’язку з цим, теоретичне засвоєння матеріалу повинне бути підкріплене набуттям практичних навичок щодо формулювання аналітичних висновків.

У аналітичній записці подаються:

- опис-характеристика змін показників діяльності оцінюваного підприємства за певний період (місяць, квартал, рік);

- чітко сформульовані висновки, що базуються на результатах проведеного економічного аналізу;

- перелік виявлених у процесі аналітичної оцінки резервів підвищення ефективності підприємницької діяльності;

- обґрунтовані пропозиції щодо практичного використання виявлених резервів у найближчий перспективі господарювання.

Збираючи та опрацьовуючи матеріал, необхідно з’ясувати якомога більше нового з практики господарювання в даній конкретній галузі, передовий сучасний досвід тощо.

З урахуванням цих моментів обґрунтовуються конкретні заходи з підвищення ефективності функціонування та розвитку підприємства.


Таблиця 27.1 -Основні етапи проведення комплексного економічного аналізу результатів діяльності фірми

Складання плану економічного аналізу Визначення теми аналізу і напрямів використання його результатів
Розробка програми і календарного плану, розподіл роботи між виконавцями
Визначення джерел інформації
Розробка макетів аналітичних таблиць, методичних вказівок щодо
Підготовка матеріалів для аналізу Збирання інформації та визначення додаткових джерел їх отримання
Перевірка вірогідності інформації
Аналітична обробка інформації
Попередня оцінка результатів аналізу Загальна характеристика фірми
Характеристика зміни показників порівняно з попереднім періодом або з іншими подібними підприємствами
Аналіз причин динамічних змін показників діяльності Визначення і групування чинників, що впливають на діяльність фірми
Виявлення зв’язків і залежності між окремими чинниками
Елімінування впливу чинників, що не залежать від об’єкту аналізу
Вимірювання впливу чинників
Оцінка збитків, зумовлених дією негативних чинників
Виявлення невикористаних можливостей для позитивних змін показників діяльності
Остаточна оцінка результатів аналізу Висновки з результатів аналізу
Пропозиції для підвищення ефективності діяльності фірми