ОСНОВНІ ОБЧИСЛЕННЯ У ФІНАНСОВОМУ ПЛАНІ

 

Бізнес-план — це техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) ефективності діяльності підприємства, яке передбачається організувати.

До розробки бізнес-плану бажано залучати фахівців, але і замовникові слід брати активну участь у роботі, знати всі тонкощі розрахунків. Розглянемо більш детально фінансовий план.

Цей розділ містить узагальнення усіх попередніх матеріалів у вартісному вираженні. Для цього розробляють кілька документів:

- прогнозовані обсяги реалізації;

- баланс грошових видатків і надходжень;

- таблиця доходів і витрат;

- зведений баланс активів і пасивів;

- графік досягнення беззбитковості.

Прогноз обсягів реалізації складають на три роки наперед. На перший рік дані наводять помісячне, на другий — поквартальна, а на третій — загальною сумою за 12 міс.

Баланс грошових видатків і надходжень — це документ, який дає можливість оцінити, скільки грошей потрібно вкласти у проект за періодами, тобто до початку його реалізації та в процесі виробництва. Головне його завдання — перевірка синхронності надходження і витрачання коштів.

Таблиця доходів і витрат містить такі показники:

а) доходи від продажу товару;

б) витрати на виробництво;

в) сумарний прибуток від продажу ( рядок а мінус рядок б);

г) загальновиробничі видатки (за видами);

д) чистий прибуток (рядок в мінус рядок е).

Призначення цього документа — показати, як формуватиметься прибуток: для першого року - помісячно, для другого - поквартальне, для третього - з розрахунку на рік.

Зведений баланс активів і пасивів підприємства рекомендується складати на початок і на кінець першого року реалізації проекту.

Цей документ звичайно цікавить фахівців комерційних банків, оскільки дає змогу оцінити, які суми планується вкласти в активи різних типів і за рахунок яких пасивів підприємець збирається фінансувати створення або придбання цих активів.

Графік досягнення беззбитковості - схема, яка показує взаємозв'язок між обсягами виробництва і собівартістю продукції (з розбивкою на умовно-постійні та умовно-змінні витрати).

За допомогою цього графіка можна визначити так звану точку беззбитковості, яка відповідає тому обсягу виробництва, при якому крива, що показує виручку від реалізації, перетинається з кривою, яка відбиває зміну собівартості продукції.

Приклад оформлення точки беззбитковості виробництва подано на рис.3.1.

 

Рис. 3.1. Графічне зображення беззбитковості виробництва

Починаючи з такого обсягу виробництва досягається беззбитковість виробництва, а подальше збільшення обсягів реалізації забезпечує одержання прибутків.