Характеристики традиційної й сучасної моделей родини

Традиційна родина Сучасна родина
1. Родинний-сімейний принцип організації життя, перевага цінності споріднення над максимізацією вигід індивіда й над економічною ефективністю 1. Споріднення відділяється від соціально-економічної діяльності, поступаючись першістю економічним цілям індивіда
2. Сімейне домогосподарство виступає як економічна основа аграрного суспільства, усі працюють вдома не за плату, а на себе 2. Поділ дому й роботи, сімейне господарство перестає бути ведучим
3. Незначні психологічні розходження між родиною й громадою 3. Різке розмежування домашнього й зовнішнього миру, сімейна первинність і знеособленість відносин у зовнішньому світі
4. Соціальна й географічна мобільність низька, сини успадковують статус і спеціалізацію батька 4. Висока соціальна й географічна Мобільність
5. Централізована розширена сімейно-родинна система з домінуванням старших 5. Децентралізована нуклеарна родина
6. Розлучення відбувається з ініціативи чоловіка через бездітність родини 6. Розлучення через міжособистісну несумісність подружжя
7. Патріархальна владна структура родини 7. Егалітарна владна структура
8. «Закрита» система вибору дружини на основі приписив споріднення й традицій 8. «Відкрита» система вибору дружини на основі особистісної вибірковості
9. Культура багатодітності із твердим табу на попередження й переривання вагітності 9. Культура малодітності із втручанням у репродуктивний цикл

 

У цілому виділяють наступніосновні тенденції розвитку родини за останні кілька десятиліть:

1. Абсолютне й відносне збільшення кількості розлучень.

2. Збільшення числа дітей, які народилися поза шлюбом і виховуються в неповних родинах.

3. Зменшення середньої тривалості шлюбу.

4. Відкладання моменту вступу в шлюб.

5. Збільшення кількості людей, які проживають у вільному шлюбі.

6. Зменшення розмірів родини, зниження народжуваності.

7. Збільшення числа самотніх людей, які не одружуються.

Негативні тенденції розвитку інституту родини породилиряд теорій, які критично розглядають майбутнє родини:

1. Песимістичне ствердження про занепад родини, що виводиться із протиставлення сучасної родини патріархальній родині в традиційному суспільстві.

2. Ствердження про невідповідність родини сучасному індустріальному й постіндустріальному суспільстві з надією на можливу модифікацію родини.

3. Родина – гальмо на шляху суспільного розвитку, тому що в ній дітям прищеплюють погляди й норми, які не відповідають швидко мінливій реальності, вони не здатні жити в новому середовищі, гальмують розвиток нового.

4. Критика родини як оплоту брутальності й насильства.

5. Феміністська критика родини як інструмента гноблення жінки.

6. Критика родини за те, що вона частіше інших соціальних інститутів створює передумови для психічних захворювань і нестійких психічних станів.

Нові (альтернативні) форми родини й шлюбу:

1. Шлюбний контракт, укладений на певний строк.

2. Груповий шлюб.

3. Полігінія.

4. Серійна моногамія.

5. Гостьовий шлюб.

6. Гомосексуальний шлюб.

7. Життя в комуні.

Завдання 1.

У таблиці поміщені ключові поняття і їхні визначення. Встановить, якому поняттю ліворуч відповідає наведене праворуч визначення, указавши потрібний номер.

Поняття Визначення
Шлюб   1. Об'єднання людей, засноване на кревному спорідненні, шлюбі або всиновленні, пов'язане спільністю побуту й взаємною відповідальністю за виховання дітей.
Неолокальна родина   2. Родина, у якій молодята проживають окремо від батьків.
Цивільний шлюб   3. Форма шлюбу, що укладається між одним чоловіком і однією жінкою.
Проміскуїтет   4. Родина, у якій відсутній один з подружжя.
Патріархальна родина   5. Форма відносин між чоловіком і жінкою, що встановлює їхнього права й обов'язки по відношенню один до одного, дітям і суспільству.
Моногамія   6. Шлюб, оформлений у відповідних органах державної влади без участі церкви.
Ендогамія   7. Тип родини, члени якої мають однакові привілеї, права й обов'язки.
Неповна родина   8. Тип родини, у якому влада належить чоловіку.
Родина   9. Період у житті суспільства, коли не існувало ніяких заборон на сексуальні зв'язки, і будь-який чоловік суспільства міг вступати в сексуальні відносини з будь-якою жінкою даного суспільства.
Егалітарна родина   10. Форма шлюбу, при якій шлюбний партнер вибирається тільки усередині даного роду, групи, клану.

Завдання 2.

Відповідайте «так» або «ні» на поставлені питання.

Питання Відповідь
Так Немає
1. Нуклеарна родина складається з батьків і дітей?    
2. Родина – це шлюбні відносини між чоловіком і жінкою?    
3. Груповий шлюб – це шлюб однієї жінки й декількох чоловіків?    
4. Моногамія – це шлюб одного чоловіка й декількох жінок?    
5. Традиційній родині властива егалитарна владна структура?    
6. Збільшення кількості людей, які проживають у вільному шлюбі – це одна з тенденцій розвитку сучасної родини?    
7. В екзогамному шлюбі вибір дружина можлива тільки в межах своєї групи?    
8. Традиційна модель родини характерна для аграрного суспільства?    
9. Сутністю духовної функції родини є одержання її членами психологічного захисту, емоційної підтримки, задоволення потреб у щасті й любові?    
10. Неповна родина – це родина, у якій одна дитина?    

Завдання 3.

У відповідність із обраної Вами системою показників (не менш 5) опишіть типи родини:

1. Вашого дідуся й бабусі.

2. Ваших батьків.

3. Модель Вашої майбутньої родини.

Завдання 4.

У сучасному суспільстві в інституті родини й шлюбу відбуваються значні зміни. Одна з найбільш значних тенденцій – це збільшення чисельності цивільних шлюбів. Соціологи констатують: якщо нинішня тенденція збережеться, то через 5 років кількість «цивільних» союзів обжене число офіційних. Деякі вчені вважають, що це відбувається тому, що немає необхідності офіційно реєструвати відносини, адже сьогодні жінки нарешті перестають мати потребу в законодавчо оформлених гарантіях від чоловіків. І починають бачити в них не добувачів і володарів, а рівних: друзів, партнерів, духовно близьких людей. А як вважаєте Ви? Оцінить позитивні й негативні сторони цивільного шлюбу. Підключивши соціологічну інтуїцію, здоровий глузд і особисті спостереження відповістіть на запитання: серед яких груп населення цивільні шлюби зустрічаються частіше? (серед жителів мегаполісів або маленьких міст і сіл; серед вихідців із забезпечених або бідних родин; серед людей з вищою освітою або без нього).

Завдання 5.

Сьогодні серед учених починає переважати думка, що розлучення не заперечує інституту шлюбу. Він заперечує певний тип відносин у шлюбі – відносин, які побудовані на нелюбові подружжя, авторитарному придушенні, приниженні особистого достоїнства й нерівності статей. Розлучення відіграє фундаментальну роль у житті суспільства. Не можна заборонити розлучення, як не можна заборонити звільнення з підприємства.

Спробуйте самостійно сформулювати негативні й позитивні наслідки розлучення для суспільства в цілому, що розводяться подружжя і їхніх дітей. Аргументуйте свою позицію, привівши статистичні дані, результати соціологічних опитувань, особисті спостереження. Відповіді запишіть у таблиці.

 

Наслідки розлучення Для суспільства Для подружжя, що розводиться Для дітей
Негативні   1.   2.   3. 1.   2.   3. 1.   2.   3.
Позитивні     1.   2.   3. 1.   2.   3. 1.   2.   3.

Завдання 6.

Багато соціологів (Дюркгейм, Спенсер та ін.) підкреслювали фундаментальну роль родини в житті суспільства. Родина – це індикатор, за яким можна судити про здоров'я суспільства. Деякі вчені вважають, що родина досягла глибокого розпаду й цей процес необоротний, вони передвіщають загибель родини. Інші позитивно ставляться до руйнування традиційної родини й очікують виникнення нових більш демократичних форм родини, які будуть сприяти самовираженню всіх її членів. Ці соціологи дають оптимістичні прогнози розвитку родини в ХХ сторіччі як вільного союзу, заснованого на любові, співробітництві й спільному веденні господарства. А як вважаєте Ви? Яке майбутнє родини в українському суспільстві?

Завдання 7.

У своїй книзі «Походження родини, приватної власності й держави» Ф. Енгельс висловив таку думку: «Відповідно до матеріалістичного розуміння, визначальним моментом в історії є, в остаточному підсумку, виробництво й відтворення безпосереднього життя. Але саме воно, знов-таки, буває двоякого роду. З одного боку – виробництво засобів до життя: предметів харчування, одягу, житла й необхідних для цього знарядь; з іншого боку – виробництво самої людини, продовження роду. Суспільні порядки, за яких живуть люди певної історичної епохи й певної країни, обумовлюють обома видами виробництва: ступенем розвитку, з одного боку – праці, з іншого боку – родини».

Чи дійсно родина грає таку значну роль і впливає на суспільство в цілому, всі його соціальні інститути? Приведіть приклади з історії й сучасності, що доводять, що уклад, особливості й форми родини впливають на економічні, соціальні, політичні й т.і. умови життя суспільства.

Завдання 8.

Заповните схему впливу соціальних факторів на родину в сучасному суспільстві: