СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ

Американський соціолог Райт Міллс писав:

«...Люди звичайно не визначають свої тривоги в термінах історичної зміни або інституціональних протиріч. Індивідам звичайно властиво насолоджуватися благополуччям і не пов'язувати його зі зльотами й падіннями суспільства, у якому вони живуть. Рідко осягаючи складну залежність між формами свого власного життя й ходом світової історії, вони не віддають звіт у тім, як подібна залежність визначає соціальні перевтілення, які їм доводиться переживати, а також яку історію творять вони, мимоволі виявившись її учасниками. У них відсутнє якість мислення, необхідне для розсуду взаємозв'язку людини й суспільства, біографії й історії, себе й світу.

Це саме та якість, до знаходження якого прагнуть журналісти й викладачі, представники мистецтва й суспільні діячі, учені й видавці і яку може бути названо соціологічною уявою.

Соціологічна уява дозволяє її носію розуміти широкий історичний контекст у термінах його значення для внутрішнього життя й зовнішньої кар'єри самих різних індивідів. Воно доставляє йому можливість представити, у наслідок яких причин індивіди в плутанині своїх повсякденних переживань бачать себе в суспільстві в зовсім помилковому світлі.

…Соціологічна уява виявляється саме тим, завдяки чому люди сподіваються осягнути те, що відбувається у світі й зрозуміти, що ж трапляється в кожній крапці перетинання біографії й історії.

Імовірно найбільш істотним розходженням, з яким має справа соціологічна уява, виявляється розходження між «сугубо особистими турботами» і «загальними проблемами соціальної структури». Воно являє собою інструмент соціологічної уяви ...

Турботи пов'язані з особливостями індивіда й виникають у колі безпосередніх контактів з іншими; вони обумовлені індивідуально, а також вузьким простором соціального життя, про яке кожний обізнаний безпосередньо й особисто. Відповідно артикуляція турбот і звільнення від них перебуває в компетенції індивіда як біографічної єдності й обумовлено його найближчим оточенням – соціальним утворенням, відкритим його особистому досвіду, а в деякому сенсі і його спонтанній активності. Турбота річ приватна: погроза нависає над цінностями, яким прихильний індивід.

Проблеми мають відношення до того, що явно перевершує таке локальне середовище існування індивіда й виходить за коло його внутрішнього життя. Вони пов'язані з об'єднанням подібних локальних просторів в інститути історично даного суспільства в цілому, з різноманіттям шляхів, по яких розмаїтість життєвих мирів взаємно накладає й сплітається, формуючи масивну структуру соціального й історичного життя. Проблема річ суспільна: погроза нависає над цінностями, яким піддані всі разом».

Підготуйте письмову роботу на тему «Моя соціальна автобіографія». Ціль роботи – вивчити взаємодії людини й суспільства, особистої біографії й ходу світової історії, довідатися, які соціальні фактори впливають на Ваше життя.

Інструкції до роботи:

ü Згадайте, що залишилося в пам'яті Вашого покоління, які події Ви віднесете до особистих турбот, а які – до суспільно значущих проблем. Складіть список тих і інших, проаналізуйте, які фактори із другого списку вплинули особисто на Вас, Ваших батьків і близьких.

ü Визначте, у чому виявився цей вплив: погіршилося (покращилося) матеріальне становище родини, соціальний стан батьків, змінилися світогляд, відношення до життя, моральні ідеали й т.д.

ü Оціните, наскільки глибоко Ви й Ваш близькі переживали суспільні потрясіння й кризи, як реагували на них.

ü Вирішите, чи збігаються Ваші особисті способи подолання з тим, як це робили знайомі Вам люди. Інакше кажучи, наскільки типовою була Ваша поведінка.

Завдання 4.

В соціології, як науці, що досліджує поведінку людей, застосовуються наступні методи збору емпіричного матеріалу: а) опитування, б) спостереження, в) аналіз документів, г) експеримент. У деяких випадках досить одного з них, в інших – для одержання достовірної й повної інформації необхідно використати декілька методів паралельно. Які методи дослідження будуть потрібні, для того щоб визначити:

1) чисельність і основні демографічні характеристики (стать, вік, сімейний стан) населення України;

2) готовність людей голосувати на майбутніх виборах президента країни (підуть вони або не підуть на виборчу дільницю);

3) співвідношення попиту та пропозиції робочої сили на ринку праці в Харківській області;

4) особливості поведінки й способи взаємодії шахтарів під час страйку;

5) швидкість і канали поширення чуток в організації (наприклад, трудовому або навчальному колективі).

Завдання 5.

Наведені нижче судження можуть належати економістові, психологові або соціологові. Визначите кому саме вони належать (напроти кожного із суджень поставте букви Е, П або С). Для цього вам необхідно знати, який предмет цих наук і що саме вони вивчають.

1. У студентській групі виділився явний лідер.

2. Ціни на продукти харчування за рік виросли на 20%.

3. Протягом одного дня в суспільстві відбувається біля одного мільярда колективних дій – соціальних актів.

4. Зменшення зайнятості «блакитних комірців» було збалансовано збільшенням числа робочих місць у сфері послуг.

5. Емоційний стрес виникає в ситуаціях небезпеки, образи, сорому, загрози й т.д.

6. Корінна відмінність людської праці від інстинктивної поведінки тварин полягає в тому, що людина може представити очікуваний результат діяльності за допомогою фантазії.

7. Спалахи закоханості в більшій мірі властиві молодим людям.

8. Послуга з надання кредиту повинна бути оплачена.

9. Те, що може заслужити похвалу в одній первинній групі, викличе лише глузування або навіть суворе покарання в іншій.

10. Соціальний статус визначає стиль і спосіб життя людей.

Завдання 6.

Відомо, що в розвитку соціології в нашій країні в 30-і – 60-і роки була перерва: припинилися дослідження, соціологія трактувалася як буржуазна лженаука. Поясните причини такої перерви. Чому потім, аж до середини 90-х років, розвиток вітчизняної соціології носив обмежений характер? Перелічить проблеми й труднощі, з якими зіштовхується сучасна українська соціологія.

Завдання 7.

Американський соціолог Э. Шилз виділяє три типи взаємин соціології й влади. Перший тип (маніпулятивний) – характеризується співпрацею із владою: соціологічне знання використовується для керування суспільними процесами й маніпуляції поведінкою людей. Другий (критичний) – має місце, коли соціологи відмовляються від співробітництва із владою, займають незалежну, аналітичну позицію до політики влади. Третій (єднальний) тип орієнтації укладається в пошуку згоди, консенсусу між владою, групами й особистостями.

Як Ви вважаєте, до якого типу можна віднести відносини між владою й українськими соціологами? Якої орієнтації стосовно влади варто дотримуватися соціологам?

Завдання 8.

Відомий соціолог П. Штомпка писав: «Більшість теорій повинні залишатися на цьому середньому рівні узагальнення...тому, що саме тут повинні бути знайдені найбільш плідні з погляду пояснення й передбачення подій гіпотези. Саме тут повинні бути отримані відповіді на самі земні, що не терплять зволікань практичні людські турботи. Дозволю собі привести метафору: тому, хто хоче проїхати з Мадрида в Барселону, навряд чи порадять скористатися картою світу або Європи замість докладного плану району або обох міст».

Визначите, про які соціологічні теорії мова йде в даному фрагменті. Для рішення яких практичних проблем можуть використовуватися дані, отримані на названому рівні (наприклад, військової соціології, соціології сім’ї, соціології освіти)?

 

 

Завдання 1.

У таблиці містяться ключові поняття і їхні визначення. Встановіть, якому поняттю ліворуч відповідає наведене праворуч визначення, указавши потрібний номер.

Поняття Зміст
Об'єкт науки   11. Суспільство, або соціальна реальність, що оточує людей.
Предмет науки   12. Локальні теорії, пристосовані до пояснення окремих сторін, елементів суспільного життя.
Об'єкт соціології   13. Теорія, з погляду якої, суспільство – єдиний організм, що складається з елементів, які виконують певні функції.
Предмет соціології   14. Частина навколишнього світу, на яку спрямований дослідницький інтерес
Загальсоціологічні теорії   15. Сторона об'єкта, кут зору під яким він вивчається.
Функціоналізм   16. Виявлення соціальної обумовленості явищ соціальної реальності через вивчення законів, закономірностей і механізмів функціонування й розвитку суспільства.
Теорія конфлікту   17. Метод збору первинної інформації за допомогою звернення з питаннями до певної групи людей.
Теорії середнього рівня   18. Теорія, що розглядає суспільство через призму соціальних конфліктів, які виникають через нерівномірний розподіл ресурсів.
Емпіричні дослідження   19. Збір, опис, класифікація й інтерпретація фактів соціальної реальності.
Опитування   20. Дослідження суспільства як єдиної системи, взаємодії її основних елементів, механізмів функціонування суспільства як цілісного організму.

Завдання 2.

Відповідайте «так» або «ні» на поставлені питання.

Питання Відповідь
Так Ні
1. Родоначальником соціології є Імануіл Кант?    
2. Прогностична функція соціології полягає у формуванні в людини цілісної картини світу?    
3. Соціологія як наукова дисципліна сформувалася раніше філософії?    
4. Соціологія освіти – це спеціальна соціологічна теорія?    
5. Теорія обміну – це макросоціологічна теорія?    
6. Теорія конфлікту – це мікросоціологічна теорія?    
7. Фундаментальні дослідження слугують для розвитку науки?    
8. Опитування в соціології можна проводити тільки письмово?    
9. За допомогою методологічної функції соціології визначаються оптимальні шляхи рішення практичних завдань і приймаються управлінські рішення?    
10. Респондент – це людина, яку опитують соціологи?    
         

Завдання 3.