Екологічна ніша людини.

Людина завдяки великій чисельності та величезному споживанню природних ресурсів стала головною причиною порушень рівноваги у природі. Зараз людство знаходиться в ситуації гострого протиріччя між своїм біологічним походженням та антибіологічною поведінкою по відношенню до природи, а через неї – і до самої себе.

До цього часу розповсюджено уявлення, що залежність людства від природи з підвищенням його культурного рівня та технічної озброєності зменшується. Це одна з найнебезпечніших помилок. Технічна озброєність ніяк не зменшує потреб людини в продуктах природи – повітрі, воді та їжі, залежить від середовищеутворюючої та середовищерегулюючої роботи живих організмів.

Людина, як і всякий інший вид, є частиною природи й займає свою екологічну нішу. Ця ніша має три аспекти – ніша місця, трофічна й багатовимірна ніша. Нішу місця людство цілком реалізувало, засвоївши всі придатні біотопи на планеті; трофічна ніша також постійно розширюється завдяки успіхам новітніх технологій розведення рослин, тварин, риби, водоростей, грибів тощо. Реалізація багатовимірної ніші пов’язана з генетичним потенціалом людини та взаємодією її з довкіллям. Йде інтенсивна робота по розшифруванню генома людини, відпрацьовано методи вегетативного розмноження людини – клонування, розробляються методики вбудови природних та штучних генів в еукаріотичну клітину, відкрито ген “старіння”, так званий ген-кілер, навіть, випробувано на тваринах методики його блокування. Попри всі успіхи, запобігти смерті від хвороб та агресивного впливу умов навколишнього середовища людина ще не спроможна. Людина ще не навчилася змінювати свій генотип і тому межі його стійкості проти різних факторів середовища залишилися майже такими самими, як і десять тисяч років тому.

Проте, у зв’язку з антропогенною деградацією довкілля, усе менше стає біотопів, де ці фактори перебувають у зоні оптимуму для людини.

Одним із узагальнюючих показників ступеня оптимальності багатовимірної ніші людини є здоров’я. Якщо здоров’я популяції, нації чи людства в цілому погіршується, значить наша багатовимірна ніша стала меншою.