рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України Державний Вищий Навчальний Закла...

Міністерство освіти і науки України

Державний вищий навчальний заклад

„Харківський коледж текстилю та дизайну”

 

 

 
 

 

 


В.П. Мараховська

 

 

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

 

навчальний посібник

 

Харків 2009


Міністерство освіти і науки України

Державний вищий навчальний заклад

„Харківський коледж текстилю та дизайну”

 

 
 

 

 


ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

навчальний посібник для самостійної роботи студентів денного та заочного відділень

Зміст

 

Вступ.
Основи теоретичної екології.
1. Екологія як природнича наука.
2. Найголовніші закони, правила і принципи екології.
3. Аутекологія.
4. Популяційна екологія.
5. Угруповання та екосистеми.
6. Біосфера – глобальна екосистема.
Прикладні аспекти екології.
1. Людина і біосфера.
2. Методи контролю техногенних навантажень.
3. Природні ресурси.
4. Екопроблеми атмосфери, гідросфери, літосфери та їх охорона. Біорізноманіття та його охорона.
5. Екологічні проблеми в галузях енергетики, промисловості, транспорту, сільського господарства, військової справи, космосу, науки і культури. Проблеми урбоекології.
6. Основи радіоекології.
7. Еколого-економічні основи природокористування.
8. Екологічні проблеми України.
9. Екологія людини.
10. Стратегія і тактика збереження життя на Землі.
Вимоги до знань і умінь.
Модульний контроль знань.
Додатки.
Екологічний словник.
Література.

 


ВСТУП

 

Усіх людей світу на початку ІІІ тисячоліття об’єднує тривога за майбутнє людства. Кінець ХХ століття характеризується розростанням та поглибленням глобальної кризи цивілізації в усіх напрямках – соціальному, духовному, демографічному, економічному та екологічному. Науково-технічний прогрес, вплив якого на довкілля в багато разів перевищує швидкість адаптації організмів, породжує все нові джерела збурення, тиску на біосферу, знищення природних ресурсів, перезабруднення довкілля, швидке зменшення біорізноманіття.

Економіка ж, яка керується силами і законами ринку, активно втілює в життя все потужніші технології, що дедалі більше руйнують довкілля. Серед наслідків швидкого розвитку економіки: зміни клімату, руйнування озонового шару атмосфери, кислотні дощі, що знищують все живе, глобальне забруднення довкілля, деградація природних екосистем, зменшення біорізноманіття.

В екологічній загрозі людству насьогодні домінує глобальний характер, а це значить, що не можна зберегти свій шматочок природи, якщо сусіди її руйнують. Подолання глобальних екологічних проблем потребує не тільки нової ідеології життя, а й нової системи екологічних знань. Саме тому за останні десятиліття екологія з окремого розділу біології перетворилася на комплекс фундаментальних і прикладних дисциплін.

Нині екологічні знання повинні стати провідними у підготовці спеціалістів будь-якого профілю діяльності. Мислення фахівців найрізноманітніших професій має бути перш за все екологічним.

Навчальний курс “Основи екології” займає сьогодні провідне місце серед фундаментальних дисциплін і включає інформацію про теоретичні положення сучасної екології, причини і наслідки розвитку локальних, регіональних і глобальних екологічних криз, про екологічні проблеми сучасності, стратегію, тактику та методи їх вирішення. Частина матеріалу дисципліни виноситься на самостійне вивчення. З метою надання методичної допомоги студентам під час самостійного вивчення навчального матеріалу і підготовлено даний посібник, який складено на основі навчальної програми для вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації, рекомендованої Міністерством освіти і науки України.

У посібнику стисло викладено основний матеріал з усіх базових тем, подано питання для самоконтролю знань з кожної теми та підбірку тестових завдань з двох модулів: „Основи теоретичної екології” та „Прикладні аспекти екології”. Посібник містить словник основних екологічних термінів і понять, вимоги до знань і умінь, перелік основної та додаткової літератури.

Даний посібник буде корисним студентам денних і заочних відділень ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації та викладачам.


ОСНОВИ ТЕОРЕТИЧНОЇ ЕКОЛОГІЇ

 

Екологія як природнича наука.

Термін „екологія” був запропонований німецьким біологом Е. Геккелем у 1866 р. Дослівно з грецької oikos – дім, logos – вчення.

Екологія – наука про взаємовідносини живих організмів та їх угруповань між собою та з довкіллям.

Об’єкти вивчення в екології – екологічні системи та елементи екосистем планети.

Предмет вивчення: - особливості і розвиток взаємозв’язків всього живого між собою та з довкіллям, а саме:

· взаємозв’язки між організмами та їх угрупованнями;

· взаємозв’язки між живою та не живою складовими екосистем;

· вплив природних та антропогенних факторів на функціонування екосистем і біосфери в цілому.

Структура сучасної екології.

Біоекологія – екологія живих організмів – є головною складовою сучасної екології. До її складу входять: - аутекологія (факторіальна екологія) – вивчає взаємовідносини окремого… - демекологія – вивчає популяції та їхній взаємозв’язок між собою і з довкіллям;

Короткий нарис історії сучасної екології.

Становлення екології як синтетичної науки є наслідком науково-технічного прогресу та якісної зміни місця людини в природі. На перших етапах розвитку людства його вплив на природне середовище був незначним, а виробнича діяльність спиралася на природні сили (енергія води, вітру, викопні ресурси та ін.).

У ХХ столітті людина отримала можливість користуватися недоступними раніше для неї ресурсами і стала активно впливати на довкілля. Виникла ідея, що людина – хазяїн природи, а природа – невичерпне джерело ресурсів, потрібних людству. У цьому важливу роль зіграли:

- стрімко зростаюча чисельність населення, що зробила можливим необмежене використання трудових ресурсів;

- поява атомної енергетики, яка спричинила ейфорію повного вирішення усіх енергетичних проблем;

- розробка та створення озброєння нового типу, здатного знищити усе живе на планеті;

- формування на базі супутникових та комп’ютерних технологій Єдиного Світового інформаційного простору.

Усі ці фактори визначили у другій половині ХХ століття технократичну стратегію виробництва та використання природних ресурсів, що завершилася розвитком глобальної екологічної кризи. Забруднене навколишнє середовище, спостерігаються зміни клімату, деградують ґрунти, подекуди зменшилась густина захисного озонового шару, деградують природні екосистеми, швидко зменшується біорізноманіття… У відповідь на це стала розвиватися екологія.

Тільки в розробках цієї науки можна знайти відповідь на питання щодо меж допустимого впливу людини на природне середовище, на питання про способи оптимізації природокористування, про перспективу існування людства. Ці проблеми набули такої значущості та очевидності, що зараз жодна людина не може обійтися без екологічних знань.

Історія розвитку екології як синтетичної наукової дисципліни порівняно нетривала. Засновником екології в її сучасному вигляді можна вважати німецького вченого Е. Геккеля, який визначив екологію як науку про загальну “економіку природи”. У становленні екології велику роль зіграли праці К. Мьобіуса (1877), який запропонував поняття біоценозу, як сукупності організмів, що існують разом; праці Ф. Даля (1890), який запропонував термін біотоп (екотоп), що означає комплекс абіотичних факторів, які визначають життєдіяльність організмів; К. К. Фрідерікса, який увів цілісну одиницю “голоцен”, що включає в себе біоценоз і екотоп; праці Г.Ф. Морозова (1912), що є засновником вчення про ліс як цілісну природну систему; праці В.В. Докучаєва, який створив вчення про грунт, як особливе біокосне тіло, що є результатом взаємодії материнських гірських порід та живих організмів; праці англійського вченого А. Тенслі (1948), що вперше ввів поняття екосистеми та інших.

Видатний американський вчений Ю. Одум одним з перших почав розглядати екологію не як вузьку біологічну наукову дисципліну, а як міждисциплінарну науку, що досліджує багатокомпонентні та багаторівневі складні системи у природі та суспільстві. При цьому екологія залишилась точною біологічною наукою в тому розумінні, що вона досліджує живі об’єкти та їх сукупність, але вона стала й гуманітарною наукою, тому що визначає місце людини в природі, формує її світогляд, та сприяє оптимізації розвитку соціальних та виробничих процесів.

Особливе місце в історії екології посідають відкриття всесвітньо відомого вченого В.І. Вернадського, автора вчення про біосферу. Він довів наявність широкомасштабного впливу живих організмів на абіотичне середовище, створив вчення про ноосферу, яке ще більше узагальнило численні дані про нерозривність зв’язку людини з природним середовищем.

Друга половина ХХ століття характеризується виникненням широкого фронту екологічних досліджень, в яких помітну роль відіграють екологи України. Перший науковий центр екологічних досліджень був створений в 1930 р. при інституті зоології та ботаніки Харківського державного університету. Дослідження В.В. Стачинського у цьому центрі багато в чому є піонерними - він за 10 років раніше В.Н. Сукачова дійшов до ідеї біогеоценозу як функціональної єдності біоценозу та абіотичних факторів.

Світове визнання отримали дослідження українських вчених І.Г. Підоплічка, Ф.А. Гриня, С.М. Стойка, П.С. Погребняка, Д.В. Воробйова та ін. в галузі раціонального природокористування типології лісів на основі едафічних мереж, екології ландшафтів та інші. Велике наукове значення мають праці академіка М.Г. Холодного – в екології залізобактерій, виявленні фітогенних речовин в атмосфері, що стало фундаментом майбутньої нової науки – алелопатії.

Сьогодні в Україні ведуться активні розробки складних екологічних проблем. Перспективні роботи розпочаті у нещодавно відкритому інституті екології Карпат.

Екологи України зробили вагомий внесок у розробку методів оцінки рівня радіоактивного забруднення великих територій та обґрунтування заходів зниження екологічних збитків від наслідків аварії на ЧАЕС.

 

Основні завдання сучасної екології:

- вивчення загального стану сучасної біосфери та біологічних систем усіх рівнів;

- прогнозування динаміки стану екосистем і біосфери в цілому в часі і просторі;

- розроблення шляхів гармонізації взаємовідносин людського суспільства і природи, збереження здатності біосфери до саморегуляції і самовідновлення.

Методи екологічних досліджень.

Екологія – це комплексна наука. Вона використовує різноманітні методи досліджень, які можна поділити на три основні групи:

1. Методи, за допомогою яких збирається інформація про стан екологічних об’єктів: рослин, тварин, мікроорганізмів, екосистем, біосфери.

2. Методи обробки отриманої інформації.

3. Методи інтерпретації отриманих фактичних матеріалів.

До таких методів належать:

- Моніторинг – комплексна система спостереження й контролю за станом навколишнього середовища;

- Експеримент;

- Моделювання – використання для дослідження спрощеної копії екологічного об’єкта.

 

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке екологія?

2. Що є предметом вивчення екології?

3. Що є об’єктами вивчення екології?

4. Які основні завдання екології?

5. Які основні розділи екології та що вони вивчають?

6. Чому екологію вважають міждисциплінарною наукою?

7. Поясність взаємозв’язки екології з іншими науками?

8. Які задачі та проблеми вирішує сучасна екологія?

9. Які види виробництв, на Вашу думку, потребують екологічної конверсії у першу чергу?

 

Література

1. Л1 стор. 48-55

2. Л2 стор. 10-18


2. Найголовніші закони,

Правила і принципи екології.

Закон константності живої речовини в біосфері (В. Вернадський): кількість живої речовини (біомаса всіх організмів) біосфери для конкретної… Закон мінімуму (Ю. Лібіх): біотичний потенціал (життєздатність, продуктивність… Закон необоротності еволюції (Л. Долло): еволюція незворотна; організм (популяція, вид) не може повернутися до…

Аутекологія.

Природне середовище – це все живе й неживе, що оточує організми і з чим вони взаємодіють. Складові природного середовища: - атмосфера – газова оболонка Землі;

Закономірності впливу екологічних чинників на організми.

Одні й ті ж фактори неоднаково впливають на організми різних видів: для одних вони можуть бути сприятливими, для інших – ні: Закон оптимуму: будь-який фактор сприятливо діє на організм тільки в певних… Сприятлива доза екологічного фактора називається зоною оптимуму, доза фактора, за якої організм почувається пригнічено…

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке природне середовище?

2. Що таке екологічні фактори та на які групи вони поділяються?

3. Що таке антропогенний фактор та чи можна його віднести до групи біотичних факторів?

4. Що таке абіотичні фактори? Навести приклади.

5. Які взаємовідносини організмів характеризують симбіоз, паразитизм, алелопатію, коменсалізм? Навести приклади.

6. Сформулювати закон оптимуму та пояснити його на конкретному прикладі.

7. Які бувають організми щодо пристосування до змін умов довкілля?

8. У чому полягає закон сукупної дії факторів? Навести приклад синергічного ефекту.

9. Що таке лімітуючий фактор та що може бути лімітуючим фактором процвітання виду? Навести приклад.

10. Які абіотичні фактори визначають вертикальну зональність гірських біоценозів Карпат, Кримських гір?

11. Яку користь можуть мати рослини від того, що їх поїдають тварини?

 

Література

1. Л1 стор. 94-94

2. Л2 стор. 40-48

 

Популяційна екологія.

Популяція (англ. популяціон - населення) – це сукупність особин одного виду, що тривалий час живуть на певній території та мають єдиний генофонд. … Частина земної поверхні чи акваторії, в межах якої в природних умовах існує… Популяція характеризується: чисельністю, народжуваністю, щільність, смертністю, приростом, запасом біомаси на одиницю…

Динаміка популяцій.

За сприятливих умов популяція успішно виконує найголовніше завдання живого: розмножуючись збільшувати свою чисельність. Одним з головних завдань… Загальний хід зміни чисельності популяції можна визначити рівнянням: Nt+1=Nt+B-D+J-E, де:

Стратегії життя рослин та тварин.

У крайніх варіантах r – види – це невеликі організми, з коротким періодом життя, які не піклуються за потомство та спрямовують більшу частину… К – види – це великі організми, з тривалим життям, мають мало нащадків і…  

Співіснування популяцій.

Взаємовідносини між популяціями змінюються в широкому діапазоні – від несприятливих до взаємодопомоги. Два види не можуть займати одну й ту ж саму екологічну нішу. Під впливом конкуренції конкурентно слабкіший вид повністю витісняється конкурентно сильнішим (принцип Гаузе).

Спостереження показали, що принцип конкурентного виключення не абсолютний, що конкурентні види можуть існувати в одних і тих же біоценозах. Конкуренція в природі пригнічує партнерів та звужує їхні екологічні ніші, але не веде до повного випадання з біогеоценозів (пристосування шляхом використання ресурсів в різний час, нічного та денного способу життя, різних строків цвітіння тощо).

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке популяція?

2. Що таке екологічна ніша та в чому полягає різниця між фундаментальною та реалізованою екологічною нішею?

3. Які причини можуть призвести до популяційного вибуху?

4. Які причини призводять до колапсу?

5. У чому полягає обмежувальна роль хижаків та паразитів?

6. Що таке ієрархія етологічна?

7. Що таке принцип Гаузе і чи є він абсолютним?

8. У чому полягають k та r стратегії життя та для яких видів вони характерні?

9. Які фактори впливають на динаміку (зміну чисельності) популяції?

10. Що таке гомеостаз популяції та від яких чинників він залежить?

11. Які механізми регуляції вступають у дію в популяції, в якій споживання ресурсів почало набагато перевищувати їх надходження?

12. Жаба – повитуха відкладає до 150 ікринок, які утворюють два шнури. Самець намотує їх на задні ноги і носить на собі до виходу пуголовків. Жаба звичайна відкладає до 7 тисяч ікринок. Чим можна пояснити таку різницю у кількості ікри споріднених видів?

13. Чому бурхливе розмноження окремого виду рослин в угрупованні є сигналом його поступової загибелі?

14. У лісі, в якому повирубували усі старі дерева, згодом усі молоді дерева були вражені шкідниками. Чому?

 

Література

1. Л1 стор. 91-99

2. Л2 стор. 48-49

Угруповання та екосистеми.

Екосистема – єдиний природний комплекс живої і неживої природи, де все взаємопов’язано обміном речовин та потоком енергії. Екосистема, що включає в себе фітоценоз – рослинну спільноту, називається… Біогеоценоз – природна ділянка земної поверхні з певним складом живих і неживих компонентів і динамічною взаємодією…

Принципи функціонування екосистем.

Шлях руху енергії у формі їжі називається ланцюгом живлення (трофічний ланцюг). Ланцюги живлення поділяються на: - ланцюги виїдання (пасовиські), які починаються з фотосинтезуючих організмів… - ланцюги розкладання (детритні) – починаються з детриту – напіврозкладеної органічної речовини…

Розвиток екосистем.

Завершальна фаза сукцесії - стійка, здатна до саморегуляції екосистема, що знаходиться у рівновазі з навколишнім середовищем (стані гомеостазу)… Види сукцесій: - первинна – процес розвитку і зміни біоценозів на незаселенних життям ділянках. Наприклад: скала→лишайники,…

Біомаса і продуктивність екосистем.

Продуктивність – це біомаса за одиницею часу. Розрізняють первинну біологічну продукцію, яку створюють рослини і вторинну… Окрім продукції, важливим показником є деструкція – швидкість розкладання органічної речовини до мінеральної.

Основні ознаки та властивості екосистем.

1. Цілісність (забезпечується взаємозв’язками між складовими екосистем).

2. Стійкість (забезпечується біорізноманіттям).

3. Саморегуляція.

4. Здатність до самовідновлення.

5. Здатність до розвитку.

6. Обмін речовин з навколишнім середовищем (колообіг речовин).

 

Агроценози.

Агроценози – це штучні біоценози, створені людиною (сади, лани, городи).

Характеристика агроценозів:

- нестійкі;

- відсутня саморегуляція;

- висока продуктивність;

- існують тільки за умов піклування людини.

Причини нестійкості агроценозів:

- незначне видове різноманіття

- слабке розгалуження трофічної мережі

- недосконалий антропогенний колообіг речовин.

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке екосистема, біогеоценоз?

2. Які екологічні групи організмів входять до складу біоценозу?

3. Чому ланцюги живлення мають обмежену кількість трофічних ланок (4-5)?

4. Чому вираз “колообіг енергії” неточний?

5. Яким процесом забезпечується невичерпність біогенних елементів у біосфері?

6. Чому біологічне різноманіття є основою стійкості екосистеми?

7. Як утворюється біологічний колообіг речовин?

8. У чому полягає правило екологічної піраміди?

9. Як людина впливає на функціонування екосистем?

10. Які антропогенні чинники можуть призвести до сукцесії?

11. Що таке агроценози? Які причини нестійкості агроценозів?

12. Чому у водних екосистемах екологічна піраміда може бути перевернутою?

13. З поверхні суші біогенні елементи надходять в океан. За допомогою яких процесів вони повертаються на сушу?

14. Скільки потрібно планктону, щоб у Чорному морі виріс один дельфін масою 400 кг? На основі якого правила це можна розрахувати?

15. До яких наслідків могло б призвести раптове повне знищення комах?

16. Біологи виявили таку закономірність: тільки-но у будь-якій водоймі знищать видр, кількість риби спочатку зростає, а потім – значно зменшується. З появою видр кількість риби знову зростає. Чому?

17. Дорослий тюлень за день з’їдає близько 10 кг риби. Лише у Каспійському морі тюлені знищують майже 1 млн ц риби. Чи можливе у природі повне знищення рибних запасів тюленями?

18. Що може призвести перехід клімаксного біогеоценозу у сукцесійний стан

 

Література

1. Л1 стор. 81-91

2. Л2 стор. 49-58

Біосфера – глобальна екосистема.

Біосфера (грец. біос – життя, сфера - оболонка) – сфера існування живих організмів, сфера життя. В. Вернадський вирізняв: жива речовина – сукупність усіх організмів; … До складу біосфери входять частини геосфер, в яких є життя:

Жива речовина.

Під терміном “Жива речовина” розуміють сукупність усіх живих організмів, виражену через масу, енергію, хімічний склад. Це – основа біосфери. Властивості живої речовини: 1. Здатність швидко займати увесь вільний простір (всюдність життя) - пов’язана з інтенсивним розмноженням та…

Еволюція біосфери.

- перша – формування ранньої земної кори, атмосфери і гідросфери, виникнення геологічного колообігу речовин (циркуляція атмосферних мас, води і… - друга – хімічна еволюція – розвиток процесу синтезу і накопичення простих… - третя – розвиток давньої біосфери, еволюція прокаріот, виникнення біологічного колообігу речовин, формування…

Колообіг речовин.

Колообіг, рушійною силою якого є тектонічні процеси та сонячна енергія, називається велетим (геологічним) коло обігом. З виникненням життя утворився ланцюг живлення… Сонячна → Продуценти → Консументи → Редуценти

Вплив людської діяльності на колообіг речовин.

Діяльність людини: - прискорила процеси вивітрювання гірських порід; - зумовила накопичення в атмосфері великої кількості забруднюючих газів, що призвело до розвитку негативних…

Концепції розвитку біосфери.

Концепція ноосфери.

Ноосфера (за П. Тейяром де Шарденом) – це “мислячий пласт, який розгортається поза біосферою і над нею, „еволюція духу”. Для побудови ноосфери (за В.І. Вернадським) людство має: - стати єдиним в економічному та інформаційну відношенні;

Стратегія “неорозкоші”.

У доповіді Римському клубу Е. Вайцзеккер та інші (1994р.) висунули ідею “неорозкошування - неоізобілізму”, де аналізується можливість подолання екологічних проблем та досягнення сталого розвитку шляхом подвоєння продукції при використанні половини ресурсів, за рахунок підвищення ефективності їх використання, впровадження найновітніших технологій, нової податкової політики, яка повинна заохочувати ефективність використання природних ресурсів тощо.

Стратегія сталого розвитку.

– екологічне зростання і розвиток, які доповнюють одне одного і не антагоністичні навколишньому середовищу й суспільству; – такий економічний розвиток, який не підриває природну базу для майбутніх… – процес гармонізації людства і навколишнього середовища.

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке біосфера?

2. Які типи речовин вирізняв в біосфері В.І. Вернадський?

3. Які властивості має жива речовина?

4. У чому полягають основні функції живої речовини?

5. Що таке біотичний колообіг речовин?

6. Чим забезпечується невичерпність органогенних елементів в біосфері?

7. Як впливає діяльність людини на колообіг речовин в біосфері?

8. Чи можна вважати, що історичний розвиток природи на протязі мільйонів років є повністю безвідходним? Відповідь обґрунтуйте.

9. Що таке ноосфера? Чому концепцію ноосфери ряд вчених вважають утопічною?

10. У чому полягає стратегія “неорозкоші”;

11. Яка господарська ємність біосфери та до яких наслідків може призвести перевищення її порогу діяльністю людини?

12. Що таке демографічна ємність біосфери?

13. У чому полягає головне завдання людства у справі забезпечення відповідного рівня господарської ємності біосфери?

Література.

1. Л1 стор. 54-80, 101-108

2. Л2 стор. 34-40, 51-55

 

ПРИКЛАДНІ АСПЕКТИ ЕКОЛОГІЇ

Людина і біосфера.

Біосфера як досить динамічна планетарна екосистема в усі періоди свого еволюційного розвитку постійно змінювалась під впливом різних природних… Глибоке порушення природної екологічної рівноваги називається екологічною… Катастрофи бувають природні і антропогенні. Природні катастрофи спричиняються екзогенними – зовнішніми (космічними) і…

Антропогенний вплив на природу.

- Прямий – безпосередній вплив на природу (добування нафти, газу тощо). - Непрямий – є наслідком прямого, не завжди можна передбачити і врахувати,… - Свідомий – можна контролювати та планувати.

Глобальна екологічна криза.

Наприкінці ХХ ст. екологічна криза набула глобального характеру. Першопричиною глобальної екологічної кризи сучасності вважають демографічний… Перед людством постали екологічні проблеми, що вимагають прийняття термінових заходів. До них належать:

Антропогенні катастрофи.

У ХХ столітті виникнення більшості надзвичайних екологічних ситуацій – катастроф – пов’язане з людською діяльністю. Перше місце серед них посідають катастрофи пов’язані з війнами, випробуваннями ядерної зброї. Сумарної потужності ядерних боєголовок достатньо для того, щоб 70 разів поспіль знищити всі міста планети.

Будь-які широкомасштабні втручання в природні екосистеми також мають катастрофічні наслідки: осушення боліт - визиває зміну гідрологічного режиму регіону, зрошення земель - призводить до засолення або заболочування ґрунтів, зменшення водоносності рік, тощо. Наприклад:

- впровадження системи зрошення на ріках Аму-Дар’я та Сир-Дар’я спричинило зменшення на 40% водної поверхні Аральського моря;

- аварія на Чорнобильській АЕС спричинила радіоактивне забруднення величезних територій землі, природних вод та значне погіршення здоров’я населення та стала найбільшою техногенною катастрофою в історії людства.

Питання для самоконтролю знань.

1. Що таке екологічна криза?

2. У чому полягає різниця між екологічною кризою та екологічною катастрофою?

3. Які причини зумовлюють природні катастрофи?

4. Чи були екологічні кризи антропогенного характеру впродовж історії цивілізації?

5. Що є першопричиною глобальної екологічної кризи сучасності?

6. Які глобальні екологічні проблеми постали перед сучасною цивілізацією?

7. Які причини утворення кислотних опадів та до яких негативних наслідків вони призводять?

8. Яке екологічне значення озонового шару?

9. Які наслідки зменшення озонового шару та у чому полягають причини цього процесу?

10. Які причина та глобальні наслідки тепличного ефекту?

11. Що таке спустелювання та які причини цього процесу?

12. У чому полягає проблема відходів сучасної цивілізації та які шляхи її вирішення?

13. Чому міжнародна торгівля відходами є небезпечним шляхом вирішення проблеми відходів?

 

Література:

1. Л1 стор. 14-25.

2. Л2 стор. 60-64.

Методи контролю техногенних навантажень.

Нормування обсягів забруднень антропогенних навантажень.

Розрізняють: a ГДК р.з. – гранично допустима концентрація хімічної речовини у повітрі… a ГДК м.р. – гранично допустима максимальна разова концентрація хімічної речовини у повітрі населених пунктів, мг/м3.…

Контроль шумових вібраційних та електромагнітних забруднень.

Сила звуку визначається зміною звукового тиску в навколишньому повітряному середовищі. Для визначення рівня звукового тиску розроблено логарифмічну… Встановлено нормативи шумів. Допустимим вважається такий шум, тривала дія… Унормовано шумові характеристики місць перебування людей:

Електромагнітні поля.

Інтенсивний розвиток електроніки й радіотехніки призвів до забруднення природного середовища електромагнітними випромінюваннями. Їхні джерела: радіо-, телевізійні й радіолокаційні станції та центри, високовольтні лінії електропередач, підстанції, електротранспорт, телевізори і комп’ютери, особливо комп’ютерні центри, де зосереджено багато цієї техніки. Останнім часом помітно зросла захворюваність осіб, що тривалий час працюють з комп’ютерами. Тому переглядаються й стають жорсткішими нормативи режиму роботи, застосовуються спеціальні захисні екрани, сітки тощо.

Слід пам’ятати, що ПЕОМ та відеотермінали – це джерела м’якого рентгенівського, ультрафіолетового, інфрачервоного та електромагнітного випромінювань. Крім того ЕОМ – джерело утворення магнітних полів і, в разі тривалої роботи, значної іонізації повітря.

Екологічний моніторинг.

Моніторинг – це науково-інформаційна система спостережень, оцінок та прогнозів стану навколишнього середовища та живих організмів. Виділяють три… - фоновий – систематичні заміри стану біосфери, ґрунту, природних вод та… - біологічний (біосферний) – систематичне оцінювання стану видів рослин та тварин;

Питання для самоконтролю знань.

1. Який показник використовується для оцінки рівня забруднень середовища?

2. Чому концепція ГДК не гарантує захисту людини?

3. Що таке синергічний ефект?

4. У чому полягає небезпечність синергічного ефекту?

5. Що таке моніторинг та яка його мета?

6. У чому полягає необхідність проведення моніторингу природного середовища?

7. За якими ознаками класифікують моніторинг?

8. Що таке біоіндикація?

9. Які види живих організмів використовують для біологічного тестування?

 

Література

1. Л1 стор. 158-171

2. Л2 стор. 169

Природні ресурси.

Природні ресурси – це всі компоненти довкілля і всі умови існування, які використовуються для задоволення матеріальних та духовних потреб людства;… Існує кілька класифікацій природних ресурсів. За природноекономічною… - земельні – ґрунти ті інші землі;

Питання для самоконтролю знань.

10. Що таке природні ресурси?

11. Які ресурси відносяться до невичерпних?

12. Чому повітря, воду відносять до умовно невичерпних?

13. Які ресурси є відновними?

14. Які негативні наслідки використання викопного палива?

15. Вказати можливі шляхи вирішення сировинної проблеми.

16. Охарактеризувати стан земельних ресурсів у світі.

Екопроблеми атмосфери, гідросфери, літосфери та їх охорона. Біорізноманіття та його охорона.

 

Атмосфера.

Будова атмосфери: § тропосфера – до 18 км; § стратосфера – до 25 км;

Самоочищення атмосфери.

- розсіюванню забруднювачів; - сухого та вологого випадання домішок; - адсорбції забруднювачів Земною поверхнею;

Гідросфера.

Вода займає 71% поверхні Землі, становить 0,023% маси Землі, 99,7% маси живого. З них прісної води – 2%, яка знаходиться на 75% - в льодовиках, 20%… Екологічне значення води: - джерело кисню при фотосинтезі;

Самоочищення водойм.

В процесах самоочищення водойм беруть участь фізичні, хімічні та біологічні чинники:

- фізичні процеси – поглинання газів, що входять до складу атмосферного повітря, сорбція домішок зависями, осадження зависей;

- хімічні процеси – утворення малорозчинних, газоподібних та інших сполук;

- біохімічні процеси – фото- і хемосинтез, біоакумуляція за участю живих організмів, процеси метаболізму та взаємодія їх продуктів між собою та з компонентами води.

Методи очищення стічних вод.

- механічні (фільтрування, ультрацентрифування, відстоювання);

- фізичні (сорбція, виморожування, ультрафільтрація, обробка ультразвуком, УФ – опромінення, зворотній осмос);

- фізико-хімічні (хемосорбція, електроліз, електродіаліз, коагуляція, електрокоагуляція, електрофлотація, екстракція, флокуляція);

- хімічні (осадження у вигляді малорозчинних сполук, озонування, хлорування (окислення), відновлення);

- біологічні (аеробне і анаеробне окислення, використання ланцюга живих організмів від найпростіших до вищих тварин);

- термічні (дистиляція, спалювання).

Питна вода, що забирається з водойм, перед використанням обробляється (окрім санітарно-очисних водойм), а саме: освітлюється, фільтрується, знезаражується, хлорується. Виробничі води котельних, промислового обладнання при необхідності знесолюють та пом’якшують.

Навколо водозабора чи іншого джерела водопостачання організують зони санітарної охорони.

Охорона Світового океану.

72% поверхні Землі вкрито водами Світового океану. Світовий океан виконує дуже важливі функції:

- продукування біомаси;

- підтримання газового режиму планети: поглинання вуглекислого газу, продукування кисню;

- підтримання гідрологічного режиму планети, формування клімату, атмосферних опадів;

- біохімічне очищення гідросфери.

Через значне зростання антропогенних забруднень стан Світового океану в останні десятиріччя різко погіршився, знижується його біологічна продуктивність. До основних забрудників Світового океану належать: нафта і нафтопродукти, важкі метали, сміття, токсичні та радіоактивні відходи.

 

Проблема захисту Світового океану стосується усіх країн світу. ООН розроблено й прийнято угоди, що регулюють судноплавство, рибальство, добування корисних копалин із морських родовищ тощо.

Проблеми водних ресурсів в Україні.

Екосистема Дніпра майже повністю деградована, з причин: - будівництво каскадів водосховищ (6); - великомасштабні меліорації;

Проблеми Азовського та Чорного моря.

Азовське море – зона екологічного лиха. В недалекому минулому море мало цілющі води, велике біологічне різноманіття,… Серед головних причин екологічної кризи Азовського моря:

Екологічні проблеми літосфери.

Ґрунти – це особливі природні утворення, що характеризуються родючістю – здатністю забезпечувати рослини речовинами, необхідними для їхньої… Функції ґрунтів: - накопичення атмосферних осадів;

Охорона та збереження біорізноманіття.

На конференції ООН з питань довкілля і розвитку у Ріо-де-Жанейро в 1992р. було прийнято Конвенцію про біорізноманяття, яка засвідчила, що… 1. Генетичний – сукупність генофондів різних популяцій одного виду. 2. Видовий – сукупність усіх видів, тобто загальний генофонд Землі;

Основні заходи по збереженню біорізноманіття.

2. Невиснажливе використання природних екосистем. 3. Збереження лісів планети. 4. Раціональне використання ресурсів морів.

Питання для самоконтролю знань.

1. У чому полягає екологічне значення атмосфери?

2. Як утворюються кислотні дощі та до яких наслідків вони призводять?

3. Що таке тепличний ефект та які причини його виникнення?

4. Які причини зменшення густини озонового шару Землі та до яких наслідків може призвести цей процес?

5. Які заходи слід запровадити, щоб поліпшити стан повітряного середовища?

6. У чому полягає екологічне значення гідросфери?

7. Які основні причини дефіциту прісної води на Землі?

8. У чому полягають наслідки забруднення гідросфери?

9. Які екологічні функції Світового океану?

10. Вказати головні шляхи розв’язання екологічних проблем гідросфери?

11. Що таке ґрунт?

12. Які екологічні функції ґрунтів?

13. У чому полягають основні причини деградації ґрунтів?

14. Які заходи можуть зменшити швидкість деградації ґрунтів?

15. У чому полягають шляхи вирішення сировинної проблеми сучасності?

16. Що є основною умовою стійкості природних екосистем?

17. Які аспекти біорізноманіття вам відомі?

18. Які заходи слід запровадити для збереження біорізноманіття в біосфері?

19. Що таке біоконсервація?

20. Якої шкоди може завдати вирубування лісу на берегах річки або озера?

21. Щорічно змивається дощами, здувається вітром 26 млрд.т родючого шару ґрунту, площа пустель щорічно збільшується на 6 млн га. Які заходи можна запропонувати для захисту родючого шару ґрунту?

22. “Навряд чи знайдуться інші тварини, що відіграли таку велику роль в історії Світу, як дощові черви”, - такий висновок зробив Ч. Дарвін. Чому?

Література.

1. Л1 стор. 121-157.

2. Л2 стор. 60-96, 109-131.

 

 

Екологічні проблеми в галузях енергетики, промисловості, транспорту, сільського господарства, військової справи, космосу, науки і культури. Проблеми урбоекології.

 

Енергетика.

Розвиток людської цивілізації базується на енергетиці. Джерела енергії, які використовує людство, поділяються на:

- відновлювані – енергія Сонця, вітру, морських припливів, внутрішнього тепла Землі, гідроенергія річок;

- невідновлювані – викопне мінеральне паливо та ядерна енергія.

Перші не порушують теплового балансу Земля, оскільки під час її використання відбувається лише перетворення одних видів енергії в інші. Зате використання других спричинює додаткове нагрівання атмосфери і гідросфери, що може призвести до змін клімату на Землі.

В наш час основна кількість енергії виробляється за рахунок невідновлювальних джерел енергії:

70% - за рахунок спалювання вугілля, нафти й газу;

7% - за рахунок роботи атомних електростанцій.

Проблеми традиційної енергетики:

- забруднення довкілля – хімічне, теплове, радіоактивне;

- обмежені запаси паливної сировини, що швидко виснажуються.

Теплоенергетика.

Теплоелектростанції негативно впливають на довкілля:

- забруднюють газовими й пиловими викидами повітряне середовище, поверхневі та підземні води, поверхню земель;

- відчуджують величезні площі земель відвалами шлаків і кар’єрами.

 

Зменшення шкоди довкіллю можна досягти шляхом:

- очищення вугілля від сполук сульфуру;

- використання ефективних поглиначів диму;

- рекультивації земель;

- відмовою від кар’єрного видобування корисних копалин;

- введенням економічних санкцій за порушення земель;

- утилізації шлаків і пустих порід; шляхом створення будівельних матеріалів, засипання ярів, кар’єрів тощо;

Атомна енергетика.

За даними міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у 26 країнах експлуатується 416 ядерних енергоблоків, які виробляють близько 16% усієї електроенергії. В Україні працює 5 АЕС (Запорізька, Південно-Українська, Рівненська, Чорнобильська, Хмельницька), які виробляють 46,9% електроенергії. Паливний енергетичний цикл АЕС передбачає:

- видобування уранової руди;

- вилучення з руди урану;

- переробку сировини на ядерне паливо (збагачення урану);

- використання палива в ядерних реакторах;

- хімічну регенерацію відпрацьованого палива;

- обробку й поховання відпрацьованих відходів.

Особливо небезпечні аварії на АЕС, що було доведено Чорнобильською катастрофою.

Гідроенегетика.

- затоплюються великі площі земель; - поблизу водосховищ піднімається рівень ґрунтових вод, заболочується… - спостерігається ерозія берегової лінії;

Транспорт.

- забруднення повітряного середовища (автомобільний та повітряний транспорт); - відчуження великих площ землі (під дороги та залізничні колії); - забруднення водного середовища (водний транспорт);

Промисловість.

- виявлення та освоєння природних ресурсів; - розгортання виробництва; - накопичення відходів та їх видалення.

Сільське господарство.

Гонитва за максимальними врожаями, порушення правил агротехніки, застосування важких сільськогосподарських машин, непродумана меліорація, перевипас… Велика небезпека для людства криється у збідненні генетичного фонду рослин і… Дуже серйозною проблемою є перехімізація сільського господарства: використовуються мінеральні добрива, пестициди,…

Військова діяльність.

Військова промисловість є однією з найбільш екологічно шкідливих: - для потреб військової промисловості ведуться видобувні розробки та… - проводиться видобуток і переробка радіоактивних речовин;

Екологічні проблеми космосу.

Під час запусків ракет в навколишнє середовище викидаються відпрацьовані гази, що забруднюють верхні шари атмосфери, які дуже чутливі до будь-яких… З метою зменшення забруднень космосу міжнародне співтовариство (Токіо, 1999р.)…

Урбоекологічні проблеми.

У великих містах – мегаполісах – суперечність між людиною та природою сягає найвищого рівня. Неконтрольоване зростання населення міст призводить до величезних обсягів… - повітряного середовища, води, ґрунтів;

Наукова діяльність.

Найбільша кількість коштів, виділених на розвиток науки, поглинається військово-промисловим комплексом. Найкращі вчені, найсучасніше наукове… Велике обмеження для істинного вченого полягає в тому, що наукові відкриття,… Будь-яка наукова діяльність ґрунтується на природній, генетично зумовленій людській цікавості, прагненні зрозуміти…

Екологія і культура.

Дедалі більшого значення для людства набуває екологічна етика, як особливий елемент екологічної культури, як кодекс законів співіснування людини і… Необхідним підґрунтям екологічної культури є екологічна освіта. Збереження…

Питання для самоконтролю знань.

1. Які джерела енергії відносяться до відновних та чи порушують вони тепловий баланс Землі?

2. Які джерела енергії використовує людська цивілізація та до яких глобальних наслідків це може призвести?

3. Який вплив на довкілля чинять ТЕС, АЕС?

4. Як впливають гідроелектростанції на екосистеми рівнинних рік?

5. У чому полягають шляхи вирішення енергетичних проблем сучасності?

6. Дайте оцінку впливу на довкілля таких видів транспорту: тролейбус, автобус, реактивний літак, тепловоз, електровоз, велосипед, електромобіль, моторний човен, пневматичний підземний транспорт? Яким видам транспорту, на вашу думку, належить майбутнє?

7. Які основні шляхи вирішення екологічних проблем транспорту?

8. Як впливає на стан навколишнього середовища сучасна суперіндустріалізація держав?

9. Які шляхи пом’якшення шкідливих наслідків суперіндустріалізації на природне середовище?

10. Які екологічні проблеми сучасного сільського господарства?

11. На будь-якій тваринницькій фермі утворюються тонни відходів, що забруднюють навколишнє середовище. Як можна зробити тваринницькі ферми екологічно безпечними?

12. У чому полягає суть альтернативного сільського господарства?

13. Чому військова діяльність людства є потужним джерелом забруднення та деградації природного середовища?

14. Як впливають на стан атмосфери запуски ракет?

15. Що таке урбанізація?

16. Які екологічні проблеми можуть постати перед великим містом, розташованим у гірській впадині?

17. Як впливають мегаполіси на стан довкілля?

18. У чому полягають шляхи пом’якшення проблем великих міст?

19. Чому наука повинна бути моральною?

20. Чому екологічна культура має дуже велике значення для подолання екологічної кризи сучасності?

21. Що таке екологічна етика?

 

Література.

1. Л1 стор. 172-209, 229-233

 

 

Основи радіоекології.

Особливу загрозу для здоров’я людей та існування природних біоценозів становить забруднення біосфери радіоактивними речовинами, які небезпечні своїм… Іонізуюче випромінювання буває природного і штучного походження. До природних… Основними джерелами радіоактивного забруднення біосфери є джерела антропогенного походження: випробування ядерної…

Основи дозиметрії.

Тому первинним дозиметричним поняттям є “поглинута доза” Д (або просто - доза): - поглинута доза – відношення всієї поглинутої енергії Е до маси речовини m,… Д=Е/m

Питання для самоконтролю

1. Які існують іонізуючі випромінювачі природного та штучного походження?

2. Які основні види іонізуючого випромінювання розрізняють?

3. У чому полягає біологічна дія радіоактивного випромінювання?

4. Які клітини організму найбільше страждають від іонізуючого опромінення?

5. Яке іонізуюче випромінювання більш шкідливе для організму: що діє безперервно з малою інтенсивністю чи нетривале високої інтенсивності?

6. Що таке “поглинута доза” та в чому її вимірюють?

7. Яке поняття вживають для оцінки токсичності дози?

8. Що таке репарація біомолекул?

9. Чим пояснюється менше значення радіаційного фону у будинках з дерева ніж у кам’яних?

10. Як впливає паління на радіаційний фон у приміщеннях?

11. Як впливають на стан навколишнього природного середовища випробування ядерної зброї?

12. Чому розвиток ядерної енергетики є дуже небезпечним для біосфери?

 

Література:

1. Л1 стор. 174-178, 304-307

2. Л2 стор. 85, 104

3. Л3 стор. 306-309

 

 

Еколого-економічні основи природокористування.

 

Природокористування – це сукупність усіх форм експлуатації природно ресурсного потенціалу й заходів його збереження.

Природокористування буває:

- раціональне – таке, яке не призводить до різких змін природно ресурсного потенціалу, а підтримує та підвищує продуктивність природних комплексів;

- нераціональне – таке, в результаті якого природа втрачає здатність до самовідтворення, самоочищення й саморегуляції, порушується рівновага біосистем, вичерпуються біоресурси.

Провідний принцип природокористування сучасності – еколого-економічний, за якого критерієм ефективності господарювання є одержання максимальних матеріальних благ з мінімальними витратами й мінімальними порушеннями природного середовища.

Екологічний ризик та екологічна безпека.

  Під екологічним ризиком розуміють усвідомлену небезпеку виникнення небажаних… Оцінка екологічного ризику – це наукове дослідження, в якому факти та науковий прогноз використовуються для оцінки…

Екологізація економіки.

До головних складових екологізації економіки належать: - віднесення в число економічних категорій екологічних умов, факторів і… - формування інтернаціональних та регіональних ринків екологічних цінностей;

Система екологічного контролю.

В Україні контроль за станом природного середовища та виконанням природоохоронних актів здійснюють Міністерство екології та природних ресурсів,… В систему екологічного контролю входять різні види екологічного моніторингу,… Екологічна експертиза – це оцінка впливів на довкілля й здоров’я людей усіх видів господарської діяльності та…

Питання для самоконтролю знань.

1. У чому полягає відмінність раціонального та нераціонального природокористування?

2. У чому полягає екологізація економіки?

3. Що таке еколого-економічна система?

4. Якими властивостями забезпечується екологічна безпека складної біологічної системи?

5. Чому в наш час людина, суспільство, держава не можуть бути гарантами власної екологічної безпеки?

6. Які основні шляхи досягнення екологічної безпеки?

7. У чому полягають економічні заходи збереження навколишнього природного середовища?

8. Які позитивні наслідки можуть мати природоохоронні заходи?

9. Що таке екологічні ліцензії?

10. Що таке екологічні збитки?

11. Якими заходами забезпечується виконання природоохоронних законів?

12. Що являється основним законодавчим актом в Україні у галузі охорони природи?

13. Якими установами в Україні здійснюється контроль за станом природного середовища та виконанням природоохоронних актів?

14. У чому полягає відмінність екологічної експертизи і екологічного аудиту?

15. Що таке екологічний паспорт та яку інформацію він містить?

16. Які методи екологічного управління природоохоронною діяльністю використовує екологічний менеджмент?

17. Які складові інформаційних методів управління?

18. Що таке екологічний маркетинг та які його завдання?

 

Література.

1. Л1 стор. 214-224

2. Л2 стор. 163-174

 

 

Екологічні проблеми України.

Сучасний стан навколишнього середовища України.

Україна – одна з найбільших за територією, чисельністю населення та ресурсним потенціалом країн Європи. Унаслідок високого рівня концентрації промислового виробництва та сільського господарства, хижацького використання природних ресурсів у другій половині ХХ ст. Україна перетворилася в одну з найнебезпечніших в екологічному відношенні країн. Нинішня екологічна ситуація в Україні характеризується як глибока еколого-економічна криза, яка зумовлена перш за все закономірностями функціонування адміністративно-командної економіки СРСР.

Водні ресурси.

Річкова мережа України досить густа, всього налічується близько 73 тис. водотоків. Крім того – близько 20 тис озер та лиманів. Але внаслідок нераціонального господарювання 20 тис. малих водотоків припинили своє існування. Режим більшості річок істотно змінено господарською діяльністю людини: великим водозабором для зрошення та промислових потреб, питного водопостачання та зарегулюванням після будівництва ставків, гребель, водосховищ, каналів.

Рунтові ресурси.

В Україні налічується багато типів ґрунтів, але найбільш поширеними є чорноземи. Вони мають найбільший вміст гумусу і найвищу родючість. За різними підрахунками від 25% до 50% світової площі чорноземів міститься саме в Україні. Вміст гумусу в українських чорноземах становить сьогодні 4-6%, а ще в кінці ХІХ ст. становив 8-12 і навіть 16%.

Стан ґрунтів незадовільний і, навіть, інколи катастрофічний з причин:

- забруднення мінеральними добривами, пестицидами;

- екстенсивного використання;

- неправильного обробітку;

- ерозії водної та вітрової.

Сільськогосподарське освоєння земель складає 70%, а розорювання ґрунтів – 56% (показники є одними з найвищих у світі).

Крім того, площі сільськогосподарських угідь зменшуються внаслідок їхнього залучення під будівництво промислових та транспортних об’єктів, урбанізацію тощо.

Корисні копалини.

Україна багата на мінеральну сировину – різноманітні корисні копалини. В Державному кадастрі України зареєстровано близько 5,5 тисяч родовищ корисних копалин. Це величезні запаси гранітів, вапняки, будівельний пісок, із горючих копалин – кам’яне та буре вугілля, газ, у менший кількості – нафта, великі запаси металорудної сировини залізних і манганових руд (запаси манганових руд становлять 66,1% світових запасів). Крім того є також родовища уранових, нікелевих, титанових, ртутних, алюмінієвих, хромітових руд, олова, графіту, солей йоду та брому.

Нещодавно знайдено великі запаси золота, але в розсіяному вигляді, що потребує складної технології видобування.

Сумарний видобуток мінеральної сировини за 40 основними видами становить більш 1 млрд. т., тому актуальною й важливою є проблема утилізації відходів гірничо-збагачувального виробництва.

Рослинний і тваринний світ.

Внаслідок: - надмірного забруднення водойм запаси риби в річках скоротились в десятки… - різкого погіршення екологічного стану акваторії Чорного моря за останні 100 років популяція дельфінів зменшилась в…

Причини екологічної кризи в Україні та її наслідки.

Сформувалась одна з найбільш варварських економік, що пересичена хімічними, металургійними, гірничорудними, нафтопереробними, військовими… Причини розвитку екологічної кризи в Україні: - екстенсивне використання природних ресурсів;

Демографічна криза та зростання захворюваності населення.

Сьогодні в Україні демографічна криза. З 1991р. простежується від’ємний приріст населення – смертність переважає над народжуваністю.

Через тривале забруднення довкілля в популяції зростає кількість спадкових генетичних аномалій. В Донецько-Придніпровському регіоні цей показник становить 19-24%. Відомо, що коли ця цифра досягає 30%, згідно з біологічними законами, нація починає зникати. Коли забруднення атмосфери в 1,5 рази перевищує санітарно-гігієнічні норми, починається захворювання імунної системи.

Тривалість життя в Україні знизилась й у середньому становить: у чоловіків – до 60 років, у жінок – 75 років. Лише 5-8% випускників шкіл вважаються практично здоровими.

Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.

Чорнобильська аварія – найбільша техногенна катастрофа в історії людства. Із 100 тис. чоловік, які брали участь у ліквідації наслідків аварії в перший рік вже загинуло більш як 50 тис. чоловік. Підірвано здоров’я сотень тисяч людей. Зростає кількість спадкових генетичних аномалій. Забруднені мільйони гектарів ґрунтів. У водосховищах осіли мільйони тонн радіоактивного мулу, створено багато радіоактивних могильників, що криють велику небезпеку для довкілля.

Екологічні проблеми регіонів України.

Екосистема Дніпра деградує. До причин складної екологічної ситуації на Дніпрі належать: - будівництво каскаду водосховищ, які змінили динаміку стоку; - великомасштабна меліорація;

Пріоритети екологічної політики України.

- відсутність асигнувань на природоохоронні заходи; - відсутність контролю та безкарність діяльності, що завдає шкоди природі; … - зростання кількості техногенних аварій через застарілість технологій і обладнання;

Питання для самоконтролю.

1. У чому полягають основні причини розвитку екологічної кризи в Україні?

2. В яких регіонах України склалася найбільш небезпечна екологічна ситуація?

3. В якому стані перебувають ґрунтові ресурси України?

4. В якому стані перебувають водні ресурси України?

5. Яка демографічна ситуація в Україні?

6. У чому полягають причини зниження сейсмостійкості ряду територій України?

7. Чим зумовлений кризовий стан Азовського моря?

8. Що призвело до погіршення екологічної ситуації в Донецько-Придніпровському регіоні?

9. Які наслідки Чорнобильської катастрофи для здоров’я українського народу?

10. Що сприяє поглибленню екологічної кризи в Україні?

11. Яких заходів слід вжити перш за все для поліпшення екологічної ситуації в нашій державі?

12. Яка роль екологічної освіти в справі подолання екологічної кризи в Україні?

 

Література.

1. Л1 стор. 264-311

Екологія людини.

 

Екологічна ніша людини.

До цього часу розповсюджено уявлення, що залежність людства від природи з підвищенням його культурного рівня та технічної озброєності зменшується.… Людина, як і всякий інший вид, є частиною природи й займає свою екологічну… Проте, у зв’язку з антропогенною деградацією довкілля, усе менше стає біотопів, де ці фактори перебувають у зоні…

Здоров’я людини.

Людство накопичило небезпечний генетичний тягар за рахунок мутацій, більшість з яких би відсіклась природним добором, якби він діяв так, як діє в… За даними медичної генетики спадковий тягар сучасної популяції людини в… Встановлено, що на здоров’я людини впливають:

Демографічна екологія людства.

За прогнозами, у найближчому майбутньому чисельність населення зростатиме приблизно на 3 особи щосекунди, тобто на 90-100 мільйонів за рік.… Демографічну проблему називають “проблемою номер один” сучасності. Ще від Т.…   Початок цивілізації – 5 млн. чол.   *Штриховою лінією показано варіант прогнозів…

Середовище життя та потреби сучасної людини.

Матеріальне середовище включає в себе: перетворені людиною ландшафти, штучні елементи, будівлі, шуми, фізичні поля тощо. Соціальне середовище - це організована сукупність людей – від сім’ї до етносу… Потреби людей дуже різноманітні. Усі вони розділені на 6 категорій: біологічні, психологічні, етнічні, соціальні,…

Духовна криза людства як основний фактор глобальної екологічної кризи. Нова філософія життя.

Первісні племена визнавали Землю за живу істоту. Стародавнє населення Землі жило в гармонії з природою, поклонялося їй. Не руйнуючи природи, воно… Унаслідок інтелектуального розвитку людина оголосила себе господарем природи,… Тривалий час в історії людства панувало уявлення про те, що природа безмежна і невичерпна, що вона віддана на…

Екологічна культура.

Принципи екологічної культури: повага до всього живого, повага до людини, повага до природи і повага до Космосу повинні витримуватися на усіх рівнях… Формування екологічної культури здійснюється шляхом упровадження екологічної… Необхідною складовою екологічної культури є екологічна етика, яка ґрунтується на екологічній моралі та регулює…

Питання для самоконтролю знань.

1. У чому полягає протиріччя в системі “людина-природа”?

2. Які аспекти має екологічна ніша людини?

3. У чому полягають причини погіршення генофонду людства?

4. Чи впливає природний добір на генетичний тягар людської спільноти?

5. Які основні чинники впливають на здоров’я людини?

6. Які причини виникнення патологій “способу життя”?

7. У чому полягає кумулятивний ефект забруднюючих речовин?

8. Від чого залежить токсичність хімічної речовини?

9. Як впливає на живі організми іонізуюче випромінювання?

10. З якими природними екологічними чинниками довкілля пов’язано виникнення патологій людини?

11. Яка сучасна демографічна екологія людства?

12. Чим характеризуються соціальні потреби людини? Чи мають соціальні потреби тварини?

13. Чому духовну кризу людства вважають основним фактором екологічної кризи сучасності?

14. Що необхідно зробити людині перш за все, щоб зберегти біосферу?

15. У чому полягають принципи нової філософії життя?

16. Які складові екологічної культури людини та у чому полягають її принципи?

17. Як здійснюється формування екологічної культури?

18. Що таке екологічна етика?

19. Як відносились до природи корінні етноси?

20. Яке значення має екологічна інформація та чи треба її приховувати від населення?

 

Література.

1. Л1 стор. 234-261

2. Л2 стор. 163-204

Стратегія і тактика збереження життя на Землі.

Екологія у другій половині ХХ століття поставила перед політикою такі гострі екологічні проблеми, як регулювання чисельності населення, екологізація… У 1993р. ЄР прийняла новий стандарт (BS 7750) щодо широкого кола промислових… Екологічну політику в Україні визначає Верховна Рада. Вона затверджує правові акти, що регламентують відношення в…

Міжнародне співробітництво в галузі охорони природи та природокористування.

Багато питань з охорони навколишнього середовища необхідно вирішувати на міждержавному рівні. Важливе значення в міжнародному співробітництві в… - Завданнями охорони здоров’я народів світу опікується Всесвітня організація… - Проблемами забруднення Світового океану нафтою та екологічною безпекою судноплавства займається міжурядова морська…

Біотична регуляція навколишнього середовища як вихід з глобальної екологічної кризи.

Вчені світу, яким не байдужа доля людства, активно шукають шляхи виходу з глобальної екологічної кризи сучасності. Розроблено ряд концепцій розвитку… Однією з найбільш обґрунтованих вважається концепція біотичної регуляції… Вчені доводять, що потужним чинником формування навколишнього середовища завжди була біота. Тому швидке руйнування…

Питання для самоконтролю знань.

1. Чому поняття екологічна політика виникло саме наприкінці ХХ століття?

2. Які країни є лідерами у формуванні принципів екологічної політики?

3. Який державний інститут визначає екологічну політику в Україні?

4. У чому полягають пріоритетні напрямки екологічної політики України визначені на ХХІ століття?

5. Яке значення ООН в організації міжнародного співробітництва з охорони природи?

6. У якому документі з міжнародного екологічного права проголошено відповідальність людства за стан природи?

7. Який вклад України в міжнародне співробітництво з охорони природи?

8. Які напрямки природоохоронної діяльності охоплює діяльність міжнародної організації “Грінпіс”?

9. Що означає вираз “господарська ємність біосфери”?

10. У чому полягає концепція біотичної регуляції навколишнього середовища?

 

Література.

1. Л1 стор. 308-317

2. Л2 стор. 138-139, 157-162


Вимоги до знань і умінь

Теми:„Екологія як природнича наука”, „Найголовніші Закони, правила і принципи екології” Знати: Ø історію становлення екології як науки;

Модульний контроль знань

Модуль І. Теоретичні основи екології

 

І. Вказати вірну відповідь

б) іоносфера в) біосфера г) мантія

ІІ. Закінчити твердження, думку.

2. Порожня екологічна ніша обов’язково… 3. У сучасному світі розвиток природних катастроф активізується завдяки … 4. Основні властивості і функції біосфери як глобальної екосистеми зумовлені наявністю…

ІІІ Назвати, вказати, визначити ...

Тест 1.

Які розділи екології вивчають:

  1. Популяції.
  2. Екологічні фактори.
  3. Угрупування та екосистеми.
  4. Взаємовідносини в системі „суспільство-природа”.

 

а) Демекологія

б) Синекологія

в) Аутекологія

г) Соціальна екологія

д) Геоекологія

е) Екологічне право

 

Тест 2.

До яких факторів належать:

  1. Сила гравітації, газовий склад атмосфери, сонячне випромінювання?
  2. Виверження вулканів, урагани, землетруси?
  3. Геологічні зміни клімату Землі.
  4. Період доби, фази Місяця, пори року?

 

а) Історично спрямовані

б) Періодичні

в) Постійні (відносно)

г) Неперіодичні

д) Антропогенні

е) Гідрологічні

 

Тест 3.

Визначити тип взаємовідносин між різними видами:

  1. Обидва організми отримують взаємну користь.
  2. Один з видів використовує їжу іншого.
  3. Один використовує інший організм як джерело живлення та середовище існування.
  4. Боротьба за одні й тіж умови життя між різними видами

 

а) Аменсалізм

б) Мутуалізм

в) Коменсалізм

г) Паразитизм

д) Конкуренція

е) Нейтралізм

 

Тест 4.

Назвати:

  1. Поведінкову структуру, в якій кожна особина має свої права і обов’язки, а також є низка підпорядкувань нижчих вищим.
  2. Здатність середовища забезпечити нормальну життєдіяльність певному числу особин популяції без помітних порушень довкілля.
  3. Сезонні коливання чисельності популяції.
  4. Явища, що виникають в популяції у разі значних збільшень або зменшень популяції.

 

а) Популяційні хвилі

б) Ємність середовища

в) Ієрархія

г) Процеси саморегуляції

д) Нейтралізм

е) Аменсалізм

 

Тест 5.

Визначити:

  1. Просторове і трофічне місце виду у біогеоценозі.
  2. Дуже швидкий приріст популяції.
  3. Варіювання чисельності популяції під впливом екологічних чинників.
  4. Чим регулюється щільність популяції?

 

а) Популяційні хвилі

б) Наявність ресурсів, необхідних для існування

в) Популяційний вибух

г) Екологічна ніша

д) Ареал

е) Ієрархія

 

 

Тест 6.

Вказати:

  1. Види, головною стратегією життя яких є розмноження.
  2. Види, головною стратегією життя яких є виживання особин та контроль території.
  3. Популяція, в якій переважають старі особини.
  4. Під впливом конкуренції конкурентно слабкий вид ...

 

а) Випадає із спільноти популяцій

б) Регресивна

в) К-види

г) R-види

д) Прогресивна

е) Інтенсивно розмножується

 

Тест 7.

Вказати:

  1. За яких умов в популяції відбувається блокування статевої функції, канібалізм, послаблення піклування за нащадків, підвищується агресивність?
  2. У якому випадку діє принцип конкурентного виключення?
  3. Який фактор обмежує чисельність хижаків?
  4. Який фактор визначає територіальну поведінку в середині популяції?

 

а) Два види займають одну екологічну нішу

б) Популяційний вибух

в) Внутрішньовидова конкуренція

г) Кількість здобичі

д) Ареал

е) Вирівнювання чисельності

 

Тест 8.

Чим забезпечується:

  1. Стійкість біогеоценозів?
  2. Невичерпність біогенних елементів у біосфері?
  3. Цілісність біогеоценозів?
  4. Саморегуляція в природних системах?

 

а) Колообігом речовин

б) Біологічним різноманіттям

в) Дією внутрішньо та міжвидових зв’язків, що усувають коливання чисельності окремих видів

г) Взаємодією живих організмів між собою та з фізичним середовищем життя

д) Популяційними хвилями

е) Ареалом

 

Тест 9.

Визначити:

  1. Які системи постійно обмінюються речовиною, енергією та інформацією з навколишнім середовищем?
  2. Які організми одержують енергію, розкладаючи органічні речовини інших організмів?
  3. Які організми вловлюють і акумулюють сонячну енергію?
  4. Які організми живляться рештками інших організмів або продуктами їхньої життєдіяльності?

 

а) Редуценти

б) Відкриті

в) Консументи

г) Продуценти

д) Біоценоз

е) Популяція

 

Тест 10.

Вказати, які функції живої речовини ілюструють такі процеси:

  1. Поглинання з навколишнього середовища хімічних елементів та нагромадження їх в організмах.
  2. Вплив організмів на склад повітряного середовища.
  3. Накопичення, зберігання та передавання інформації в ряду поколінь.
  4. Дихання, живлення, обмін речовин, розмноження та інші процеси життєдіяльності.

 

а) Газова

б) Біохімічна

в) Концентраційна

г) Інформаційна

д) Транспірація

е) Екологічна

 

IV. Дати стислу коротку відповідь.

  1. У чому полягає небезпечність кумулятивного ефекту ксенобіотиків для живої природи і людства? Чи треба фахівцям твоєї професії враховувати це явище у своїй діяльності?
  2. У чому полягає сутність явища екологічного бумерангу? Чи пов’язане це явище з твоєю фаховою діяльністю?

 

Модуль ІІ. Прикладна екологія

 

І. Вказати вірну відповідь

б) клімакс в) біом г) біотоп

ІІ. Закінчити твердження, думку.

ІІІ Назвати, вказати, визначити ...

Тест 1.

Визначити:

  1. Що є основною причиною глобальної екологічної кризи?
  2. Що є основною причиною деградації лісів Європи?
  3. Які чинники гальмують ерозію ґрунтів?
  4. У чому полягають причини малої стійкості штучних лісів проти ураганів?

 

а) Відсутність ярусності

б) Урбанізація

в) Наявність трав’яного покрову

г) Демографічний вибух

д) Кислотні дощі

е) Озонові діри

Тест 2.

Визначити:

  1. Що відбувається при інтенсивній експлуатації орних земель?
  2. Що відбувається при інтенсивному випасі худоби в посушливих районах?
  3. Що відбувається у водоймах при накопиченні біогенних елементів?
  4. За якої погоди забруднення повітря у великих містах найбільш небезпечне?

 

а) Втрата трав’яного покрову

б) Втрата родючості ґрунту

в) Спекотливої, без вітру

г) Дощової

д) Цвітіння води

е) Очищення води

 

Тест 3.

  а) Моніторинг б) Гранично-допустима концентрація

Тест 8.

1. Основні причини різкого скорочення запасів риби у водоймах України. 2. Внаслідок чого суттєво зменшилась інтенсивність процесів самоочищення… 3. Яка причина виникнення процесів евтрофікації на дніпровських водосховищах?

IV. Дати стислу коротку відповідь.

  1. У чому полягають екологічні наслідки забруднення атмосфери? Які шляхи зменшення забруднення атмосфери, на твою думку, є дієвими? У який спосіб фахівці твоєї професії можуть охороняти атмосферу від забруднення?
  2. Обґрунтувати необхідність міжнародного співробітництва у вирішенні екологічних проблем сучасності, зокрема, у вирішенні екологічних проблем твоєї професії.

 


ДОДАТКИ

 

Додаток1

Закони та законодавчі акти в галузі охорони довкілля, що діють в Україні

Конституція України. 28.06.98. Закон України про охорону навколишнього природного середовища (25.06.91, №… Закон України про пестициди і агрохімікати (2.03.95, №86/95-ВР).

Міжнародні угоди в галузі охорони довкілля

Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (1972р.). Конвенція про міжнародну торгівлю рідкісними видами дикої фауни і флори… Конвенція про запобігання та контроль професійного ризику, викликаного канцерогенними речовинами і агентами…

Заповідники і національні природні парки

  Додаток 4

Шкала інтенсивності шуму, дБ

  Додаток 5

Перелік рослин і тварин – індикаторів чистоти водойм

 

Рослини Тварини Безхребетні
Латаття біле Окунь Личинки волохокрильця
Латаття жовте (глечики жовті) Судак Йорж Личинки беззубки Личинки перлівниці
Вільха чорна Щука Перлівниця
Верба Головень  
Водокрас Підуст  
Тілоріз Жерех  

 

Додаток 6

Важлива інформація

Рослини, що використовуються в зелених насадженнях

Антимікробної дії: глід кривочашечковий, дуб червоний, дуб звичайний, клен гостролистий, сосна звичайна, черемха, ліщина, малина. Рослини, що зменшують електричну забрудненість середовища: береза (всі види),… Рослини – індикатори забруднення природного середовища: лишайники, мохи, тютюн, водяний гіацинт, сосна Веймутова.

ЕКОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

 

А  
Абіотичні фактори умови та явища зовнішнього середовища, які впливають на організми чи екосистеми (температура, освітленість, вологість, рівень радіації, атмосферний тиск тощо)
Автотрофи організми (рослини й деякі бактерії), які синтезують усі необхідні для їхнього життя органічні речовини з неорганічних (вуглекислого газу й води) в результаті процесів фото- чи хемосинтезу
Агроценоз штучний нестійкий біоценоз, створений на основі сільськогосподарських культур
Адаптація пристосування організмів до змін умов середовища існування
Антропогенні фактори форми господарської діяльності людини, що впливають на організми чи екосистеми
Антропоцентризм релігійно - ідеалістичне вчення, згідно з яким людина є центром Всесвіту, створеного для неї Богом, і найвищою метою світобудови
Атмосфера це газова оболонка, що оточує Землю
Б  
Біогенні елементи хімічні елементи, що постійно входять до складу живих організмів і вибірково поглинаються з навколишнього середовища у великих кількостях (азот, фосфор, сірка, калій, магній, кальцій)
Біогеохімічний кругообіг речовин обмін речовиною та енергією між різними геологічними сферами Землі й біосферою, який має циклічний характер і зумовлений геологічним та біологічним кругообігами речовин
Біогеоценоз однорідна ділянка земної поверхні з певним складом організмів, що її населяють, і комплексом абіотичних компонентів (ґрунтом, повітрям, сонячною енергією тощо), які пов’язані між собою обміном речовин та енергії в єдину природну систему
Біоконсервація система заходів, спрямованих на збереження генетичної різноманітності шляхом збереження популяційних і видових генотипів окремих особин поза природними місцями проживання – в зоопарках, ботанічних садах, колекціях культур і т.п.
Біом сукупність біогеоценозів зі схожими характеристиками (насамперед – рослинністю), які займають значну територію й розвиваються у схожих кліматичних умовах (тундри, степи, пустелі та ін.)
Біомаса кількість живої речовини на одиниці площі або об’єму в момент спостереження
Біорізноманітність видова сукупність усіх видів організмів, які населяють нашу планету, тобто загальний генофонд Землі
Біорізноманітність генетична сукупність генофондів різних популяцій одного виду
Біорізноманітність екосистемна сукупність екосистем планети на всіх рівнях, починаючи з біогеоценотичного
Біосфера оболонка земної кулі, в якій існує чи існувало життя
Біота живе населення планети чи екосистеми будь-якого рангу
Біотехнології напрям сучасної науки й техніки, головним завданням якого є використання біологічних процесів для виробничих цілей
Біотичні фактори сукупність факторів живої природи, що впливають на організм чи екосистему (хижацтво, паразитизм тощо)
Біотоп однорідний за абіотичними факторами середовища простір у межах біогеоценозу з усім комплексом абіотичних компонентів (ґрунтом, повітрям, кліматом тощо)
Біоценоз сукупність усіх організмів, представлених у межах одного біотопу
В  
Валентність екологічна це діапазон зони оптимуму (для даного виду)
Г  
Генотип сукупність генів даного конкретного організму
Генофонд 1) сукупність усіх генотипів усіх видів Землі; 2) сукупність усіх генів даної популяції, групи популяцій чи виду в цілому
Гетеротрофи організми (тварини, гриби, деякі бактерії), які живляться готовими органічними речовинами
Гідробіонти організми, які живуть у водному середовищі
Гідросфера водяна оболонка Землі
Гомеостаз відносна динамічна сталість фізико-хімічних і біологічних властивостей внутрішнього середовища та стійкість основних фізіологічних функцій (кровообігу, дихання, терморегуляції, обміну речовин) організму. Стосовно екосистеми – сталість основних життєво важливих зв’язків (харчових, енергетичних, інформаційних)
Д  
Деградація занепад, поступове зниження якоїсь якості
Деградація ґрунту процес, що призводить до втрати ґрунтом родючості під впливом водної й вітрової ерозії, засолення, підтоплення, заболочування та ін.
Демографія наука, що вивчає закони народонаселення
Деструкція 1) руйнування, порушення нормального стану чого-небудь 2) розкладання органічної речовини до мінеральної, що супроводжується виділенням енергії
Діапазон толерантності діапазон значень факторів, в межах якого вид здатний існувати
Е  
Еволюція історичний розвиток живої природи, що веде до її ускладнення й удосконалення
Еврибіонти організми з високою екологічною валентністю, які добре пристосовуються до змін умов довкілля
Евтрофікація підвищення біологічної продуктивності екосистеми в результаті нагромадження в біотопі біогенних елементів
Екологічний аудит екологічне обстеження підприємства, перевірка здатності виробничих систем до самоочищення й випуску екологічно чистої продукції
Екологічна безпека ступінь захищеності територіального комплексу, екосистеми, людини від можливих екологічних уражень
Екологічна валентність виду діапазон толерантності виду до тих чи інших факторів середовища
Екологічне ліцензування діяльність, спрямована на юридичне закріплення права природокористування на здійснення спеціального використання природних ресурсів
Екологічний менеджмент це система ефективного управління природоохоронною діяльністю з використанням нових підходів, на базі адміністративних механізмів управління (додержання екологічних норм, стандартів, правил, затверджених для галузі) та економічного стимулювання
Екологічна ніша умови життя всередині екосистеми, що відповідають вимогам, які ставляться популяцією до середовища (місця, наявності джерела енергії, відповідності зовнішніх параметрів середовища фізіологічним потребам особин популяції)
Екологічний паспорт це комплексний документ, що містить у собі характеристику взаємовідносин будь-якого об’єкта (підприємства, підстанції, ферми, навчального закладу) з навколишнім природним середовищем
Екологічний ризик усвідомлена небезпека виникнення небажаних негативних змін екологічної ситуації у певному місці з обрахованими величинами ймовірних збитків
Екологічні стандарти єдині й обов’язкові для всіх об’єктів даного виду та рівня системи норм і вимог щодо ставлення до навколишнього середовища
Екологічна експертиза це оцінка впливів на довкілля й здоров’я людей усіх видів господарської діяльності та відповідності цієї діяльності чинним нормам і законам з охорони навколишнього природного середовища, вимогам екологічної безпеки суспільства
Екосистема сукупність організмів, які разом мешкають, та умов їхнього існування, що перебувають у закономірному взаємозв’язку
Ентропія в екології – необоротне розсіяння енергії екосистемами
Ерозія ґрунту руйнування ґрунту водою або вітром
Еукаріоти (істинно ядерні) надцарство органічного світу, до якого належать усі рослини (крім синьо-зелених водоростей), гриби й тварини
Ж  
Жива речовина сукупність усіх живих організмів Землі
З  
Заболочування ґрунту процес, пов’язаний зі змінами водного режиму ґрунту внаслідок застою поверхневих вод або підняття ґрунтових
Заказник територія чи акваторія, на якій охороняються окремі види рослин і тварин або природні комплекси (озера, болота, ділянки лісу чи степу з рідкісними видами рослин або тварин, печери, унікальні геологічні утворення тощо)
Закони Б.Коммонера (аксіоми) 1) усе пов’язано з усім 2) усе має кудись діватись 3) природа знає краще 4) ніщо не дається задарма (за все треба платити)
Закон біогенної міграції атомів (В.І.Вернадського) міграція хімічних елементів на земній поверхні і в біосфері здійснюється за безпосередньої участі живої речовини
Закон внутрішньої динамічної рівноваги речовина, енергія, інформація, динамічні якості природних систем та їх ієрархії взаємопов’язані, тому будь-яка зміна одного з цих показників викликає кількісні та якісні зміни, при цьому зберігається сума речовинно-енергетичних, інформаційних і динамічних якостей систем
Закон константності живої речовини в біосфері (В.І Вернадського) кількість живої речовини (біомаса всіх організмів) біосфери для конкретної екологічної епохи є сталою
Закон мінімуму (Ю.Лібіха) витривалість організму визначається найслабшою ланкою в ланцюгу його екологічних потреб
Закон розвитку системи за рахунок довкілля будь-яка система може розвиватися лише за рахунок матеріально-енергетичних та інформаційних можливостей навколишнього середовища; абсолютно ізольований саморозвиток неможливий
Закон сукупної дії кількох чинників екологічні чинники діють сукупно, один чинник може підсилити або послабити дію іншого
Закон толерантності (В.Шелфорда) лімітуючим фактором процвітання організму є як мінімум так і максимум інтенсивності фактора
Закон необоротності еволюції (Л.Долло) еволюція незворотна, організми (популяція, вид) не можуть повернутися до попереднього стану
Закон обмеженості природних ресурсів усі природні ресурси (і умови) Землі є кінечними
Закон одного процента зміна енергетики природної системи в межах 1%, як правило не виводить екосистему з рівновагою стану, і навпаки
Закон оптимуму фактор діє сприятливо тільки в певних межах
Замор масова загибель водяних організмів унаслідок зниження (рідше - збільшення) вмісту кисню у воді або забруднення води отруйними речовинами
Заповідна справа теорія й практика організації та збереження заповідних територій різних рангів
Заповідник територія чи акваторія, в межах якої охороняються природні об’єкти, що становлять особливу екологічну, генетичну, наукову чи культурну цінність
Засолення ґрунтів нагромадження у верхніх шарах ґрунту надлишку шкідливих для живих організмів солей
Зона летальна діапазон значень факторів середовища, в якому виживання даного виду неможливе
Зона оптимуму діапазон найсприятливіших для існування виду значень факторів середовища
Зона песимуму діапазон несприятливих для існування виду значень факторів середовища, за яких він, проте, ще не гине
Зона рекреаційна частина простору природного середовища, призначеного для відпочинку й туризму
Зооценоз сукупність усіх тварин - консументів біогеоценозу
I  
Імунітет несприйнятливість живих організмів до збудників захворювань, шкідників та продуктів їхньої життєдіяльності
Інтродукція штучне розселення видів за межами їхнього природного ареалу
К  
Канцерогени речовини, що спричиняють розвиток злоякісних пухлин
Клімакс стан динамічної рівноваги біогеоценозу, що характеризується відсутністю сукцесійних змін
Коеволюція спільна еволюція двох чи більше видів, які об’єднані тісними екологічними зв’язками, але не обмінюються генами
Колапс швидке, вибухоподібне зменшення чисельності популяції
Консументи організми (переважно тварини та гриби), які споживають готову органічну речовину
Ксенобіотики речовини антропогенного походження
Кумулятивні властивості здатність хімічних речовин нагромаджуватися в тканинах та організмах рослин і тварин і посилювати свій негативний вплив на організми
Л  
Ланцюг живлення види продуцентів, консументів і редуцентів, пов’язані між собою стосунками типу їжа – споживач
Лімітуючий фактор фактор зовнішнього середовища, який обмежує розвиток популяції, перевищуючи в менший чи більший бік допустимі для виду межі
Літосфера зовнішня тверда оболонка Землі, що охоплює всю земну кору й частину верхньої мантії
М  
Макроелементи хімічні елементи, що використовуються живою речовиною в значних кількостях і становлять не менш як 0,1% загальної маси тіла (карбон, оксиген, гідроген, нітроген, фосфор, сульфур, калій, магній, кальцій, феррум, хлор)
Мегаполіс “надмісто”, місто величезних розмірів як за площею, так і за чисельністю жителів
Меліорація поліпшення властивостей ґрунтів завдяки їх зрошенню, осушенню, закріпленню ярів тощо
Мікроелементи хімічні елементи, що використовуються живою речовиною в малих кількостях і , як правило, становлять менше ніж 0,1% загальної маси тіла (купрум, цинк, молібден, манган, бор, йод, силіцій та ін.)
Моніторинг комплексна система спостереження й контролю за змінами стану навколишнього природного середовища під впливом антропогенних факторів
Мутагени хімічні речовини чи фізичні фактори, що спричиняють спадкові зміни (мутації)
О  
Оптимум сукупність найсприятливіших умов для чогось
П  
Пам’ятка природи окремий невідновний природний об’єкт, який має наукове, історичне чи культурно-естетичне значення (водоспад, печера, дуже старе дерево, джерело, геологічне відслоєння тощо)
Пестициди загальна назва хімічних препаратів для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських рослин, бур’янами, а також із різними переносниками інфекційних захворювань людини й тварин
Планктон сукупність мікроскопічних організмів, які населяють товщу морів та прісних водойм і не здатні протистояти перенесенню течіями
Полютанти хімічні речовини – забруднювачі повітря, води, харчових продуктів, як правило антропогенного походження
Популяція сукупність особин одного виду із загальним генофондом, що живуть на одній території тривалий час
Правило Бергмана якщо два близьких види чи підвиди одного виду відрізняються розмірами, то більший живе в холодніших, а менших у тепліших умовах
Правило обов’язковості заповнення екологічних ніш пуста екологічна ніша завжди буває природно заповнена
Правило біологічного підсилення при переході на більш високий рівень екологічної піраміди накопичення речовин (токсичних, радіоактивних) збільшується приблизно в такій же пропорції
Правило конкурентного виключення якщо два види займають одну екологічну нішу, конкурентно сильніший вид витісняє більш слабкий
Принцип Ле-Шательє при зовнішньому впливі, який виводить систему зі стану стійкої рівноваги, ця рівновага зміщується в напрямі послаблення ефекту зовнішнього впливу
Продуктивність здатність живої речовини створювати, трансформувати й нагромаджувати органічну речовину (біомасу)  
Продукція вторинна трансформація й нагромадження органічної речовини консументами за одиницю часу на одиницю простору
Продукція первинна біомаса, синтезована продуцентами за одиницю часу на одиниці площі
Продуценти автотрофні організми (рослини і деякі бактерії), які синтезують органічні речовини з неорганічних за допомогою процесів фото- чи хемосинтезу
Прокаріоти (доядерні організми) надцарство органічного світу, до якого входять бактерії та синьо-зелені водорості
Р  
Регенерація відновлення організмом утрачених чи ушкоджених органів і тканин
Редуценти організми (переважно бактерії й гриби), які розкладають органічні речовини до мінеральних
Рекультивація штучне відновлення ґрунтового й рослинного покриву після техногенного його порушення
Рециклінг відходів повторне їх використання для отримання корисних продуктів
Римський клуб міжнародна неурядова організація, заснована 1968р. в Римі, яка здійснює глобальні наукові дослідження
С  
Симбіоз форма спільного існування двох видів, яка обом приносить користь
Синергічний ефект посилення або послаблення впливу одного чинника за наявності іншого. В разі такого сукупного комплексного впливу кількох чинників загальний ефект виявляється іншим, ніж коли б вони діяли кожен окремо  
Сукцесія поступова необоротна зміна складу та структури біогеоценозу, що спричинюється зовнішніми чи внутрішніми факторами
Стенобіонти організми з вузькою екологічною валентністю, які погано пристосовуються до змін умов довкілля
Т  
Техносфера сучасний неприродний стан біосфери, переробленої в результаті технічної та технологічної діяльності людини
Токсиканти речовини, які потрапивши в організм, можуть викликати захворювання чи відхилення в життєдіяльності
Токсини отруйні речовини природного походження
Толерантність 1) терпимість (наприклад, до чужих думок і вірувань) 2) адаптивність видів до певних умов середовища
Тотальний повний, всеосяжний
Трофічна мережа система переплетених між собою ланцюгів живлення в межах біогеоценозу
Трофічний ланцюг те саме, що й ланцюг живлення
Трофічний рівень сукупність організмів, об’єднаних схожим типом живлення (автотрофи, рослиноїдні, м’ясоїдні та ін.)
У  
Універсалізм учення, що розглядає людину як невід’ємну частину біосфери, Природи, Космосу
Урбанізація історичний процес збільшення кількості й розмірів міст і зростання їхньої ролі в житті людства
Ф  
Фактор рушійна сила, причина якогось процесу чи явища; суттєва обставина в якомусь процесі чи явищі
Фітонциди біологічно активні речовини, що виділяються деякими рослинами (цибуля, часник, хрін, біла береза та ін.) і мають бактерицидні властивості
Фітоценоз сукупність усіх продуцентів біоценозу
Флуктуація випадкове відхилення якої-небудь величини від її середнього значення
Фотосинтез процес синтезу органічних речовин із неорганічних за рахунок променистої енергії. Порівняно з хемосинтезом має високий ККД. Характерний для всіх рослин і деяких бактерій
Х  
Хемосинтез процес синтезу органічних речовин із неорганічних за рахунок енергії окисно-відновних реакцій. Має низький ККД. Характерний для багатьох бактерій
Я  
Ярусність вертикальне розшарування рослинних угруповань на структурні частини - яруси

 


ЛІТЕРАТУРА

 

Основна література.

 

1. Г.О. Білявський, Р.С. Фурдуй, І.Ю. Костіков Основи екологічних знань. – К.”Либідь”, 200р.

2. Г.О. Білявський, Л.І. Бутченко, В.М. Навроцький Основи екології. Теорія та практикум. – К. “Лібра”, 2002р.

3. А.Ф. Потіш, В.Г. Медвідь та ін. Екологія: теоретичні основи і практикум – Львів: Новий Світ, 2000.

Допоміжна література.

4. Т.А. Акимова В.В. Хаскин Экология. – Москва «Юнити», 2000г.

5. В.А. Батлук Основы экологии и охрана окружающей среды. – Львов «Афиша», 2001г.

6. Ю.Д. Бойчук, Е.М. Солошенко, О.В. Бугай Екологія і охорона навколишнього середовища. – Суми “Університетська книга”, 2002р.

7. А.А. Горелов Экология. Курс лекций. – Москва «Центр», 1998г.

8. В.С. Джигирей Екологія та охорона навколишнього природного середовища. – К. “Знання”, 2000р.

9. А.К. Запольський, А.І. Салюк Основи екології. – К. “Вища школа”, 2001р.

10. Ю.А. Злобін Основи екології. – К. “Лібра”, 1998р.

К.В. Корсак, О.В. Плахотнік Основи екології. – К МАУП,


* дані відсутні

– Конец работы –

Используемые теги: основи, екології0.046

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ
Білявський Г О та ін... Б Основи екології Підручник Г О Білявський Р С Фур дуй І Ю... Підручник підготовлено з урахуванням положень Концепції еколо гічної освіти України й вимог та рекомендацій...

ОСНОВИ ТЕОРIЇ КIЛ, ОСНОВИ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ...

Модуль 1. ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ Тема 1. Основы концепций представления детерминированной физической картины мира
Модуль ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ... Тема Основы концепций представления детерминированной физической картины... Из наблюдений установлять теорию через теорию исправлять наблюдения есть лучший способ к изысканию правды...

Экономические основы технологического развития тема “ Основы технологического и экономического развития”
Особенностью современного развития технологий является переход к целостным технолого-экономическим системам высокой эффективности, охватывающим… В практической деятельности экономиста и финансиста технология является… Именно за счет прибыли, полученной от своевременно и разумно вложенных в технологию средств, и достигается…

Функциональные основы проектирования: антропометрия, эргономика и технология процессов, как основа назначения основных габаритов здания
Семестр... специальности Промышленное и гражданское строительство... Городское строительство и хозяйство Лекция Функциональные основы...

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ
МИКОЛАЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Мені В О СУХОМЛИНСЬКОГО... А О Руденко...

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ
ХАрківський державний університет... Харчування та торгівлі... Кафедра товарознавства управління якістю та екологічної безпеки...

Основи екології
Опишіть основний метод що реалізовано в газоаналізаторах для вимірювання концентрації оксиду вуглецю і вуглеводнів у відпрацьованих газах... Метод допалювання продуктів неповного згорання...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам