Середовище життя та потреби сучасної людини.

Середовище життя сучасної людини включає в себе екологічне, матеріальне та соціальне середовища.

Матеріальне середовище включає в себе: перетворені людиною ландшафти, штучні елементи, будівлі, шуми, фізичні поля тощо.

Соціальне середовище - це організована сукупність людей – від сім’ї до етносу чи державного суспільства, в якій формуються та задовольняються потреби особистості: психологічні, культурні, соціальні, економічні.

Потреби людей дуже різноманітні. Усі вони розділені на 6 категорій: біологічні, психологічні, етнічні, соціальні, трудові, економічні. З точки зору екології їх можна також розділити на вроджені та набуті.

До біологічних потреб належать: матеріально-енергетичні (їжа), тепловий комфорт, просторовий комфорт, сексуальні потреби.

До соціально-психологічних потреб належать: потреби спілкування, оволодіння основами культури, вибору життєвих можливостей, діяльності для самореалізації, усвідомлення соціальної потрібності, похвали, заохочення, суспільного визнання, гордитися своєю країною тощо.

До соціальних потреб належать: наявність традицій культури, моральних норм та правил спілкування, наявність суспільного устрою, соціальної структури ієрархії та організації, громадських норм, правил, законів, інститутів, прогнозування майбутнього, впевненість у завтрішньому дні.

Тільки в людині, що має потужну надінстинктивну мотивацію, спостерігається ірраціональна (нерозумна) поведінка. Найбільше це стосується протиріччя між економічними та екологічними потребами людства.