Екологічна культура.

Однією з головних засад безпечного майбутнього нашої унікальної планети, однією з основ розбудови і національного прогресу України є екологічна культура. Складовими екологічної культури є екологічна відповідальність, екологічна свідомість, екологічне мислення, екологічні знання.

Принципи екологічної культури: повага до всього живого, повага до людини, повага до природи і повага до Космосу повинні витримуватися на усіх рівнях життя, від індивідуального до соціального.

Формування екологічної культури здійснюється шляхом упровадження екологічної освіти і виховання. Екологічна освіта стає найнеобхіднішим завданням сучасності. Вона має бути безперервною: починатися у сім’ї з раннього дитинства і здійснюватись упродовж всього життя. Для забезпечення результативності екологічної освіти необхідний міждисциплінарний підхід, вивчення екології в єдності з іншими науками про природу, потрібна опора екологічних знань на закони природи та закони розвитку соціуму. Молоді спеціалісти повинні свідомо оцінювати усі багатогранні зв’язки між природою і суспільством, враховувати і прогнозувати віддалені наслідки порушення цих зв’язків. Екологічні знання мають переростати в переконання і ставати невід’ємною частиною світогляду та майбутньої професійної діяльності.

Необхідною складовою екологічної культури є екологічна етика, яка ґрунтується на екологічній моралі та регулює поведінку людей. В основу екологічної етики покладено принцип великого гуманіста і філософа Альберта Швейцера – принцип благоговіння перед життям: “усе живе гідне життя”, який ще недостатньо засвоєний сучасним суспільством.

Етичні норми нашого народу забороняли нищити природу. Екологічне світосприйняття наших предків виявляється у народних звичаях, прикметах, приказках, прислів’ях. Було створено певний моральний кодекс, який вимагав ставитися до природи як до святині.

Народна екологічна культура глибоко гуманістична за своєю сутністю. Тому, при формуванні екологічної культури важливим є оволодіння гуманістичною екологічною культурою, національними традиціями дбайливого ставлення до природи.

Для підвищення загального рівня екологічної культури дуже важливим є розповсюдження екологічної інформації серед населення про вплив факторів довкілля на здоров’я людини, рекомендацій щодо виживання в зонах екологічного лиха, а також широка реклама здорового, екологічно доцільного способу життя.