рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Ставлення до праці, чинники його формування і показники оцінки. Відчуження праці, шляхи його подолання.

Ставлення до праці, чинники його формування і показники оцінки. Відчуження праці, шляхи його подолання. - раздел Образование, Навчально-методичний комплекс з дисципліни СОЦІОЛОГІЯ Вивчення Соціології Праці Та Управління Має Неабияку Значущість. Адже Праця У...

Вивчення соціології праці та управління має неабияку значущість. Адже праця у соціологічному розумінні є визначальним чинником у становленні людини як особистості, основою соціальної диференціації суспільства, формування соціальних процесів та явищ, засобом створення матеріальних і моральних благ. А в розвитку сучасного суспільства, в умовах перебудови державного апарату, нових вимог до якостей і навичок державних службовців та керівників різних рангів, необхідності підготовки нових кадрів для сфери управління надзвичайно важливою стає управлінська праця.

Соціологія праці й управління є однією з найбільш важливих і перспективних галузей сучасної соціологічної думки, міжнародно визнаною самостійною науковою дисципліною з офіційним статусом.

Головна мета вивчення теми — на основі економічного світог­ляду сформувати у студентів правильне розуміння соціальної сутності праці як базового виду соціальної діяльності, закономір­ності виникнення та розвитку явищ і процесів у сфері трудової діяльності; уміння проводити соціологічні дослідження, розробляти соціальні технології, управлінські рішення, регулювати соціальні відносини на всіх рівнях управління.

Студенти мають з’ясувати сутність об’єкта та предмету вивчення соціології праці й управління, соціальних процесів та явищ сфери трудової діяльності, механізмів взаємодії формальних і неформальних відносин на різних рівнях управління, їх єдність та співвід­ношення з суб’єктами управління; методи вивчення й узагальнення наукових і практичних дій суб’єктів по управлінню різними видами відносин; терміни, що відтворюють природу праці взагалі та управлінської діяльності зокрема (соціально-трудові відносини, соціально-трудові явища, соціально-трудові процеси, соціальні групи у сфері трудової діяльності, соціальне управління, інтереси, потреби, мотиви, соціальна структура, соціальна система тощо).

Студенти повинні знати історію становлення й розвитку со­ціологічної думки про працю, про управління, соціальні та іс­торичні передумови формування соціології праці й управління як самостійної наукової галузі, ті функції, які вона має виконувати в суспільстві, їх трансформацію з ускладненням соціальної диференціації суспільства. Предметом їхньої уваги має стати поява в США та Європі різних соціологічних шкіл з теорії праці та соціального управління, основні етапи становлення цієї науки.

Перший, так званий класичний, етап становлення соціології праці й управління пов’язаний з іменем американського вченого Ф. Тейлора. Тейлор та його послідовники висунули два тверження, що не втратили свого значення і в наш час: 1) про необхідність поділу праці у сфері управління на загальне і функціональне управління; 2) про відокремлене планування методів праці й виробничої діяльності в самостійну функцію управління.

Соціологія праці й управління свій подальший розвиток знайшла у 14 всесвітньо відомих принципах ученого Файоля, доктрині люд­ських стосунків Е. Мейо, наукових розробках представників американського менеджеризму, науковців вітчизняної школи організації праці та управління.

Вивчення праці як базового соціального процесу має розпочинатися з визначення соціальної сутності праці, розгляду таких категорій, як “зміст” і “характер” праці, соціальних функцій праці, їх змін у ринкових умовах.

Слід вирізняти соціальний та функціональний зміст праці. Соціальним є доцільна діяльність працівника, мотивація, ставлення до праці. Функціональний зміст праці проявляється у виконуваних працівниками ролях, функціях.

Соціологічний підхід до вивчення праці (на відміну від уже знайомого студентам економічного) означає урахування наявності нерівності — неоднакового становища різних соціальних груп та окремих працівників, їх трудової поведінки, що зумовлена насамперед суспільним поділом праці.

Соціологи виходять із того, що праця є єдиним способом розвитку людства, а соціально-трудові відносини є базисними щодо всіх інших відносин, і оптимізація суспільних відносин (що особливо важливо для подолання протиріч перехідних етапів суспільства) можлива за умов розвитку трудових відносин відповідно до потреб суспільства.

Необхідно наголосити на соціально-економічній неоднорідності праці як основи соціальної диференціації всього суспільства; розглянути сутність трудового колективу як основного суб’єкта трудових відносин, його соціальну структуру, функції, різні стадії його соціального розвитку.

Соціологи розглядають трудовий колектив як соціальну орга­нізацію і як соціальну спільноту. Колектив як соціальна організація є різновидом суспільного інституту і йому притаманна управлінська ієрархія. Колектив як соціальна спільнота є елементом соціальної структури суспільства і йому притаманний поділ на соціальні групи.

Соціологія вивчає типи, структуру, функції, стадії розвитку, згуртованість трудового колективу. Згуртованість є однією з основних соціологічних характеристик трудового колективу. Вирізняють такі функції трудового колективу: виробничо-економічну, соціальну й духовно-інтегративну.

Серед основних проблем оптимізації соціального середовища в трудовому колективі слід виділити ті, що пов’язані з соціально-професійною спрямованістю особистості в трудовій організації. Студенти мають з’ясувати роль соціальних установок у формуванні професійної спрямованості, сутність професійного самовизначення й соціалізації особистості у виробничому колективі сприймати як результат професійної орієнтації, що представлена такими її складовими: профінформацією, профпропагандою, профадаптацією і профконсультацією.

Адаптація особистості в трудовій організації розглядається як різновид соціальної адаптації. Для більш глибокого її розуміння вивчаються структура і чинники адаптації, критерії її успішності, вибір професії як передумови професійної адаптації, трудова мобільність, безробіття.

Важливим завданням соціології праці й управління є формування відповідного ставлення до праці. Студенти мають вирізняти такі типи ставлення до праці: супернормативне — виключно сумлінне; нормативне, яке відповідає діючим нормам; ненормативне — несумлінне.

Структурними елементами ставлення до праці є мотивація, трудова поведінка й оцінка праці. Трудова поведінка людини визначається взаємодією ряду суб’єктивних і об’єктивних чинників. Суб’єктивні чинники — це потреби, інтереси, прагнення, цінності, ідеали, орієнтації. Вони є складовими соціального процесу — мотивації. Мотивація як внутрішня збуджувальна сила зумовлена необхідністю задоволення певних потреб. Отже, первинним елементом мотивації є потреби.

Студентам необхідно знати, що трудова діяльність людини грунтується одночасно на декількох мотивах, що складають мотиваційне ядро. Воно має певну ієрархічну структуру, яка залежить від конкретної трудової ситуації. У ринкових умовах особливої ваги набуває вивчення таких трудових ситуацій, як вибір та зміна фаху або місця роботи. У зв’язку з цим стають актуальними проблеми опосередкованого стимулювання, тобто створення умов для таких трудових ситуацій, що спонукають особистість діяти певним, заздалегідь передбаченим чином.

Стимулювання праці може носити економічний, соціальний соціально-психологічний і моральний характер. Стимули бувають матеріальними, нематеріальними, соціальними, творчими, моральними, соціально-психологічними.

При вивченні питань ставлення до праці слід звернути увагу студентів на наявність такого явища, як відчуження праці. Воно було описане Марксом і аналізувалося лише стосовно капіталізму. Стосовно ж соціалізму про нього стало можливим згадувати лише з початком горбачовської “перебудови”. Натомість Н. Смелзер вказує, що відчуження — феномен усезагальний. З’явившись на перших етапах розвитку індустріального суспільства, у постіндустріальному суспіль­стві воно не лише не зникає, а посилюється і набуває різних форм.

Відчуження праці передається

1) почуттям безпорадності, бо робітники не мають можливості придбати необхідні ресурси, їм не належать засоби виробництва, вони не розпоряджаються результатами своєї праці;

2) втратою відчуття сенсу своєї праці, бо у виготовленні кінце­вого продукту робітник виконує лише одну якусь операцію і часто-густо не має контакту з виконавцями інших операцій;

3) появою відстороненості, бо робітник не відчуває гордості за колективні здобутки, задоволення від процесу творення.

В. Блаунер унаслідок наукових досліджень доходить висновку, що причина відчуження — не самі умови праці, а, перш за все, соціальні структури, які формуються у різноманітних трудових обставинах.

У структурі соціального управління соціально-трудовими процесами і відносинами слід вирізняти такі складові:

– вироблення, прийняття і реалізація управлінських рішень;

– використання різноманітної інформації у процесі управління;

– цілеспрямоване використання певних методів і формування відповідних стилей керівництва;

– розвиток самоврядування й виробничої демократії;

– планування соціального розвитку об’єктів управління.

Студенти мають відрізняти поняття “управління”, яке є більш загальним, від поняття “керівництво”, яке стосується людського чинника; поняття “управління” — від поняття “менеджмент”. Як вважають українські вчені А. Хоронжий і Ю. Пачковський, менеджмент поєд­нує в собі різні підходи керування виробництвом. Існує така думка, що вживання терміну “менеджмент” пов’язане насамперед з ефективним управлінням. Як стверджує відома українська соціолог Н. Черниш, менеджмент виробляє і застосовує на практиці найефективніші моделі, технології, засоби, методи управління виробництвом.

Слід зазначити, що соціологія праці й управління нині успішно розвивається в Україні. Ведуться різноманітні соціологічні дослід­ження. Найактуальнішою проблематикою пошуків вітчизняних соціологів є виявлення ставлення респондентів до ринку праці, розвитку підприємництва, процесів приватизації, шляхів виходу з економічної кризи, методів подолання споживацьких настроїв, відчуже­ності, форм соціального захисту найбільш вразливих верств населення.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Навчально-методичний комплекс з дисципліни СОЦІОЛОГІЯ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... імені М П ДРАГОМАНОВА... Інститут соціології психології та управління Кафедра соціології...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Ставлення до праці, чинники його формування і показники оцінки. Відчуження праці, шляхи його подолання.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

І. Пояснювальна записка
  Мета курсу «Соціологія» полягає у наданні студентам розуміння теоретичних та методичних підходів до отримання емпіричного знання про стан, закономірності функціонув

В оцінки ECTS
Національна шкала «5» Відмінно «4» Добре «3» Задовільно «2» Незадовільно   Шкала

ІІ. Тематичний план
№ п/п Назви тематичних блоків та тем Кількість годин Всього Аудиторних Лекцій Се

Тема 1. Предмет, методи, структура і функції соціології
Соціальна сфера –основний обєкт соціології. Предмет соціологічної науки Структура і рівні соціологічних знань. Функції соціологічної науки. Місце соціології у системі суспіл

Тема 3. Становлення і розвиток теоретичної соціології
1. Передумови виникнення соціології. 2. Основні етапи становлення і розвитку соціології як науки. 3. Розвиток соціології на Україні.   Питання до се

Тема 4. Методика і техніка соціологічних досліджень
1. Сутність, структура та типологія соціологічних досліджень. 2. Етапи та складові соціологічних досліджень. 3. Соціологічні методи збору інформації. 4. Обробка та аналіз

Тема 5. Суспільство: сутність, типи, тенденції розвитку
Уявлення про суспільство, та теорії його походження. Сутність суспільства як соціального феномену. Типологізація суспільств. Теорія модернізації, види модернізації. Особливо

Тема 6. Соціальна структура суспільства
1. Соціальна структура суспільства. Основні різновиди та елементи. 2. Соціальні статуси і ролі – головні сполучні елементи соціальної структури суспільства. 3. Характеристика осно

Тема 7. Економічна соціологія
1. Економічна і соціальна сфери суспільства. Об’єкт і завдання, система категорій та методів економічної соціології. 3. Соціальний механізм регулювання економіки, його

Тема 8. Соціологія освіти
1. Освіта як предмет вивчення соціології. 2. Соціальний інститут освіти, його функції в суспільстві. 3. Соціологічні дослідження системи освіти в Україні.  

Тема 9. Соціологія праці й управління
1. Соціологічна сутність праці. Праця як базовий соціальний процес, її функції. 2. Характер і зміст праці. Види праці. 3. Ставлення до праці, чинники його формування і показники о

Структура соціології. Функції соціології.
Природа соціології, її предмет, система категорій та закономірностей. Приступаючи до вивчення цього питання, слід перш за все з’ясувати, що являє собою соціологія як наука? Поява соці­ології як сам

Структура соціології. Функції соціології.
Природа соціології, її предмет, система категорій та закономірностей. Приступаючи до вивчення цього питання, слід перш за все з’ясувати, що являє собою соціологія як наука? Поява соці­ології як сам

Тема 2. Соціологічні закони і категорії.
Незважаючи на велику кількість тлумачень предмета соціології, усі вони зводяться до того, що соціологія вивчає соціальну дійсність (головним суб’єктом якої є людина), для того щоб ліпше зрозуміти с

Тема 3. Становлення і розвиток теоретичної соціології
Звісно, предметна сфера будь-якої галузі знань, а отже, і соціо­логії, з часом (з появою нових пізнавальних можливостей і зростанням практичних потреб) зазнає певних змін. Кращому розумінню предмет

Обробка та аналіз соціологічної інформації.
Соціологічне дослідження — це вид систематичної пізна­вальної діяльності, що складається з логічно послідовних методологічних, методичних та організаційно-технічних процедур, с

В. Опитування.
Опитування — найпоширеніший у соціології метод збирання первинної вербальної інформації, що ґрунтується на зверненні до окремого індивіда чи групи з питаннями, спрямованими на розкриття зміс

Теорія модернізації. Особливості модернізації українського суспільства.
Соціологія користується трьома засадничими поняттями: «країна», «держава» і «суспільство», але ключовим з них є останнє — «суспільство». Суспільство існувало в усі епо

Особливості соціальної структури українського суспільства.
Соціальна структура суспільства, її динаміка є ключовими темами соціології. Соціологія вивчає сутність соціальної структури, найважливіші її складові, ознаки їх виокремлення в соціальній структурі

Соціальний механізм регулювання економіки, його соціологічна сутність. Функції соціального механізму регулювання економіки.
Суть та зміст економічної соціології. Вивчаючи це питання, слід взяти до уваги, що для характеристики економічних процесів та явищ у соціології використовується ціла система понять

Соціологічні дослідження системи освіти в Україні.
Освіта — багатозначне поняття. Насамперед — це визначальний компонент культури, що забезпечує спадкоємність та відтворення нагромаджених знань, досвіду, традицій. У цьом

VI. Завдання для самостійної роботи.
ТЕМА 1. 1. Наукові дискусії навколо предмета соціології. 2. Роль і завдання соціології в соціальному реформуванні су- спільства. 3. Місце соці

VII. Тематика рефератів та вимого до їх написання
1. Соціологічне знання: передумови виникнення та етапи становлення. 2. Інституціоналізація соціології: методологічні та теоретичні проблеми. 3. Еволюція предмету соціології в істо

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ТЕКСТУ РЕФЕРАТУ
- реферат оформляється на окремих аркушах білого паперу формату А4 (210х297 мм) у машинному (за допомогою комп’ютерної техніки) або рукописному вигляді на одному боці, обсяг в середньому - 20 сторі

VIII. Варіанти контрольних робіт
(пакет тестових завдань) Модуль 1. Варіант 1. 1. Що становить об"єкт соціології? - соціальні дії, явища, зв"я

Варіант 2.
1. На якому рівні соціології досліджуються конкретні соціальні факти, здійснюється їх опис, класифікація, інтерпретація? - загальносоціологічному; - середньосоціологічному;

Варіант 3.
1. Яке поняття відображує політичний устрій країни? + держава; - суспільство; - країна. 2. Головною виробничою одиницею у індустріальному суспільстві є:

Варіант 4.
1. Головною виробничою одиницею у постіндустріальному суспільстві є: - людина; - родина; - завод, фабрика, підприємство; + дослідницький інститут. 2.Пре

Варіант 5.
1. Установи тотального типу створюються за для сприяння суспільному благу, сутність якого формулюється державними, релігійними та іншими організаціями: + так; - ні. 2. Ор

ІX. Питання до заліку
1. Предмет історії соціології та етапи її розвитку. 2. Значення історії соціології для розвитку сучасної соціологічної думки. 3. Основні форми донаукового відображення світу та сп

X. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
№ Основна література 1. Американская социологическая мысль: Тексты. – М., 1994. 2. А

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги