Поняття і класифікація фінансів. Відмінності між публічними і приватними фінансами.

Поняття «фінанси» походить від фр. finance - поєднання всіх грошових коштів, що знаходяться в розпорядженні підприємства, держави, а також система їх формування, розподілу і перерозподілу.

Фінанси безпосередньо пов'язані з функціонуванням громадських економічних відносин у процесі акумуляції, перерозподілу та використання централізованих і децентралізованих грошових фондів.

У свою чергу, фінанси поділяються напублічні, приватні, міжнародні

Предметом фінансового публічно-правового регулювання є не фінанси взагалі як сукупність всіх коштів у державі, а тільки публічні фінанси, власником яких є держава та територіальні громади. Тому публічний аспект фінансів проводить межу між публічними і приватними фінансами, коли останні регулюють диспозитивні норми і не є предметом фінансового права.

Публічні фінанси-їх розподільником явл.гос-во в особі органів гос.власті або органів місцевого самоврядування, які спрямовані на задоволення потреб усього суспільства або окремої частини.

Приватні фінанси-їх розподільником явл.конкретное фізична або юридична особа приватного характеру і які використовується для задоволення потреб даного суб'єкта.

Міжнародні фінанси-їх розподільником явл. Міжнародна організація і за рахунок якої задовольняються потреби опред.группи гос-ва (междун.валютний фонд, світовий банк)

Публічні фінанси поділяються на централізованіфонди (гос.бюджет, місцевий бюджет, Пенсійний Фонд, фондів соціального страхування); децентралізовані фонди (фінансові ресурси, розпорядниками яких є суб'єкти хоз.деятельности і які можуть бути витрачені на потреби потреб тільки цього суб'єкта)

Відмінності:

Госуд.фінанси визначаються рішеннями гос-ва і діями публічної влади; гос-во може в прінуд.порядке забезпечити власні доходи; пов'язані з ден.сістемой гос-ва; спосіб досягнення загального інтересу.

Приватні фінанси залежать від законів ринкової економіки; приватні особи не можуть в прінуд.порядке забезпечити власні доходи; грошова система не залежить від волі приватного власника; орієнтовані на отримання прибутку.