Бюджетне право як підгалузь фінансового права.

Бюджет — центральна ланка фінансової системи держави, а фінанси, як відомо, — це система грошових відносин, у про-цесі яких формуються і використовуються централізовані фон¬ди коштів, необхідні для виконання завдань і функцій держави й органів місцевого самоврядування. Тому сукупність фінансо¬во-правових норм, які регулюють відносини в галузі бюджету і складають бюджетне право, що є центральним розділом фінансового права.

Предметом бюджетного права є: відносини, що виникають у зв'язку із встановленням бюджетної системи, із формуван¬ням, розподілом І використанням централізованих фондів кош¬тів, що надходять у розпорядження держави і органів місцево¬го самоврядування на кожній території. Ці відносини можна об'єднати в певні групи, які регулюють окремі сторони бю¬джетної діяльності:

1) встановлення видів бюджетів, які входять до бюджетної сис¬теми України, принципи їх зв'язку;

2) структуру доходів й видатків як бюджетної системи в ціло¬му, так і кожного виду бюджетів, принципи розподілу до¬ходів і видатків між бюджетами;

3) повноваження України і органів місцевого самоврядування в галузі бюджетної діяльності.

В юридичній літературі норми бюджетного права за зміс¬том поділяються на матеріальні та процесуальні1.

Бюджетні матеріальні норми закріплюють структуру бю¬джетної системи України, перелік доходів І видатків та поря¬док їх розподілу між бюджетами, а також повноваження суб'єк¬тів правовідносин у галузі бюджетів.

Процесуальні норми встановлюють порядок проходження бюджету — складання і розгляд проекту бюджету, затверджен¬ня й виконання бюджету, а також складання, розгляд і затвер¬дження звіту про виконання бюджету.

Для здійснення владних повноважень органи, що представ¬ляють державу або окрему адміністративно-територіальну оди¬ницю, повинні мати у своєму розпорядженні централізований фонд коштів — бюджет. Право на власний бюджет — основне матеріальне право. Із нього випливають й інші: право на одер¬жання в бюджет визначених законодавством доходів і фінан¬сування заходів, пов'язаних із функціонуванням держави, те-риторіальних громад. Отже, бюджетне право як підгалузь фінансового права — це сукупність правовик норм, які регу¬люють бюджетний устрій, структуру та порядок розподілу доходів і видатків між ланками бюджетної системи, повно¬важення держави і органів місцевого самоврядування в галузі бюджетів і бюджетний процес.

 

Бюджетно-правові норми, які складають бюджетне право — підгалузь фінансового права, природно, є видом фінансово-правових. Для них характерні всі особливості фінансово-пра¬вових норм, про які ми говорили в Загальній частині. Усі вони мають категоричний характер, суми платежів, які планувалися при складанні бюджету, стають обов'язковими після затвер¬дження акта про бюджет